Oświetlenie wystaw - 3 kroki do optymalnego oświetlenia muzeów i ekspozycji

Jaki komin do jakiego kotła

artykuł promocyjny


Komin jest ważnym elementem całego systemu grzewczego. Powinien zostać odpowiednio dobrany, ponieważ to przez niego wydobywają się na zewnątrz spaliny, które powstają w kotle. Jego typ zależy zwykle od użytego kotła oraz od rodzaju wykorzystywanego paliwa. Parametry komina zależą też m.in. od mocy instalowanego kotła. W przypadku kotłów ogrzewczych opalanych gazem lub olejem należy stosować izolowane termicznie kominy ze stali nierdzewnej.

fot.: MARAX - kompletny zestaw kominowy XARAM ENERGY XE-17, MAC 17 wykonany ze stali nierdzewnej, kwasoodporny

Często wykorzystywanym rozwiązaniem jest instalowanie ceramicznego komina z wkładką stalową chromoniklową. Stalowa rura zapewnia szybkie nagrzewanie i nie dopuszcza do skraplania kondensatu.

W przypadku wyboru kotła gazowego lub olejowego należy wybrać komin ceramiczny, lub wykonany ze stali kwasoodpornej.

Komin izolowany typu KF Komin-Flex

                      fot.: Almeva                                Komin-Flex


Również w przypadku nowoczesnych kotłów na paliwo stałe zaleca się stosowanie podobnych kominów, choć tradycyjny kocioł tego typu mógłby współpracować ze zwykłym, ceglanym kominem.


Stalowe systemy kominowe

 

Kominy wykonane ze stali kwasoodpornej przeznaczone są głównie do odprowadzania zanieczyszczeń z kotłów gazowych tradycyjnych i kondensacyjnych.

                                 fot.: Komin-Flex                                   

 

W przypadku kominów metalowych, produkuje się samonośne systemy, złożone z dwóch rur połączonych warstwą izolacyjną, które można zamontować w środku albo na zewnątrz domu. Poza tym można wybrać specjalne wkłady kominowe. Przy czym nie ma znaczenia kształt starego komina, ponieważ możemy wybrać giętki i elastyczny wkład, który z pewnością uda nam się właściwie dopasować.

Metalowy komin montowany na zewnątrz

fot.: Komin-Flex

Trzeba jednocześnie pamiętać, że komin wykonany z kwasoodpornej stali szybciej się nagrzewa, przez co szybciej powstaje ciąg kominowy.

 

Kominy systemowe

 

Tradycyjne murowane kominy zastępowane są często gotowymi i łatwymi w montażu systemami. Taki sposób montażu kominu ceramicznego pozwala zaoszczędzić sporo czasu w porównaniu do kominów stawianych w tradycyjny sposób.

Cały system kominowy stanowi kilka elementów. Pierwszym z nich jest wkład kominowy, składający się z rur ceramicznych albo kamionkowych, których długość nie przekracza 66 cm, a średnica 30 cm. Do nich można dołączyć obejmy, a także obręcze odległościowe. Następnie części wkładu kominowego łączą się z kwasoodpornym kitem.

Zewnętrzna obudowa systemu kominowego jest wykonywana z lekkiego i zarazem wytrzymałego materiału, m.in. z pustaków keramzytobetonowych. Części obudowy połączone są zaprawą cementowo-wapienną. Ponadto przewód spalinowy lub wentylacyjny (albo oba naraz) może zostać umieszczony w obudowie kominowej.

Konstrukcja użytych w systemie kominowym pustaków, w których znajdują się specjalne kanały przewietrzające, zapewnia odprowadzanie wilgoci i nie pozwala jej oddziaływać na wkład kominowy. Część obudowy znajdującą się powyżej dachu można w dowolny sposób wykończyć, np. otynkować lun obłożyć płytkami.

Natomiast izolacja cieplna systemu kominowego jest przeważnie wykonywana z odpowiednio dobranej wełny mineralnej i umieszcza się ją pomiędzy wkładem kominowym a samą obudową komina.

Systemy kominowe Prodmax - przegląd rozwiązań

fot.: Prodmax

 

 

Ceny kominów

 

Kominy ceramiczne są zwykle bardzo trwałe, a gwarancja w ich przypadku może sięgać 30 lat. Biorąc pod uwagę aktualną ofertę na rynku, ceny kominów ceramicznych zaczynają się już od 1500 zł.

Na przykład komin ceramiczny firmy Schiedel typu Rondo można nabyć za 2500-3000 zł.

Natomiast w przypadku kominów wykonanych z izolowanej stali, najtańsze wersje są do kupienia za niewiele ponad 2000 zł.


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Komin-Flex, Prodmax, Almeva, Marax


Zobacz także
Jaki system kominowy wybrać do domu i gdzie go umieścić?

Jaki system kominowy wybrać do domu i gdzie go umieścić?

Budowa komina i dobór systemu kominowego to tematy, które powinno się przemyśleć... ¬ więcej...
 
Najlepsze kominy na świecie od Jeremias

Najlepsze kominy na świecie od Jeremias

Jeremias Systemy Kominowe to wiodący producent systemów kominowych dedykowanych... ¬ więcej...
 
Rotowenty - samonastawne nasady kominowe

Rotowenty - samonastawne nasady kominowe

Przewód kominowy służy do sprawnego odprowadzania spalin i dymu. Aby system ten... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNetFacebook