Jak oświetlić kuchnię - rodzaje oświetlenia

artykuł promocyjny


Kuchnia jest pomieszczeniem w domu, które wymaga zróżnicowanego oświetlenia. Należy zapewnić w kuchni nie tylko oświetlenie ogólne, ale również różnych wybranych miejsc - stref roboczych, takich jak: blat roboczy, kuchenka czy zlewozmywak oraz stół.

Futura XC

fot.: Design Light - oprawa Futura XC

 

Oświetlenie centralne - ogólne

 

Tradycyjnym sposobem oświetlenia kuchni jest lampa umieszczona w centralnym punkcie w suficie, dzięki czemu uzyskujemy równomierną dystrybucję światła w całym pomieszczeniu. Jednak taki sposób oświetlenia ma minusy, a mianowicie pobiera sporo energii (100, 150 czy 200 watów w ciągu godziny) - a zatem jest dość kosztowne. Ponadto meble kuchenne zazwyczaj ustawione pod ścianami, więc przygotowując posiłki przy blacie roboczym, będziemy mieli światło za plecami. Może to być przyczyną wypadków z powodu słabego oświetlenia miejsca pracy. Centralne oświetlenie w kuchni jest mało efektywne, niekorzystnie wpływa na wzrok. W wielu zakamarkach, takich jak np. pod wiszącymi szafkami, powstają cienie, które utrudniają pracę. Dlatego też w kuchni powinno się, poza oświetleniem ogólnym, zapewnić dodatkowe źródło światła.

Aranżacja kuchni - Izabela (4)

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"      


 

Sposoby oświetlenia ogólnego w kuchni

 

  • żyrandol
  • plafon
  • listwa halogenowa złożona z kilku reflektorów z możliwością regulacji kierunku i kąta nachylenia
  • oprawy świecące w dół (typu downlight)

     

Lampa wisząca Pico BlackLampa wisząca RoxanaWisząca lampa Nimis Astro LightingLampa wisząca Joel Pendant 7195 Astro Lighting

fot.: APM MORKOM                               fot.: Aurora Technika Świetlna

Aurora Technika Świetlna - oświetlenie do kuchniAurora Technika Świetlna - oświetlenie do kuchniAurora Technika Świetlna - oświetlenie do kuchni

fot.: Aurora Technika Świetlna

 

 

 

Światło odbite

 

Światło odbite to jeden ze sposobów oświetlenia ogólnego kuchni, które wykorzystuje efekt odbicia światła. Ten rodzaj oświetlenia polega na tym, że strumień światła jest kierowany do góry na sufit a nie bezpośrednio w dół na oświetlane powierzchnie. Następnie światło jest rozpraszane na pomieszczenie. Gwarantuje to bezcieniowe i miękkie oświetlenie.

 

Miejscami, gdzie montowane są źródła światła odbitego są:

 

  • wnęki w górnych częściach ścian oraz w podwieszanych sufitach
  • górne szafki.


Światło odbite jest przeznaczone przede wszystkim do małych kuchni, w które można optycznie powiększyć poprzez mocne i jasne podświetlenie sufitu.

Oprawy do oświetlenia kuchni montowane w suficie gk

fot.: HSK LEDY: Saturn R - okrągłe dostropowe panele LED

 

 

Oświetlenie miejscowe - kierunkowe

 

W kuchni bardzo ważną kwestią jest zapewnienie prawidłowego oświetlenia stref roboczych, w których wykonujemy jakieś czynności. Oświetlenie miejscowe powinno być jasne, ale nie może oślepiać. Miejsca pracy w kuchni oświetla się światłem skupionym. Strefami, które w kuchni wymagają dodatkowego doświetlenia w postaci oświetlenia miejscowego są:

  • blaty robocze
  • stół kuchenny
  • zlewozmywak
  • kuchenka

 

 

Oświetlenie miejscowe kuchennego blatu

 

W kuchni blat roboczy jest szczególnym miejscem, wymagającym dodatkowego doświetlenia. Blat należy oświetlić równomiernie rozmieszczonymi oprawami, skierowanymi bezpośrednio na jego powierzchnię. Istnieje kilka możliwych sposobów na oświetlenie blatu roboczego. Pierwszy sposób jest dostępny jeżeli nad blatem znajdują się szafki wiszące. Można wówczas pod szafkami zamontować małe lampki halogenowe o niedużej mocy. Inną możliwością oświetlenia blatu kuchennego wykorzystanie systemów halogenów rozpiętych lub zamontowanych nad górnymi szafkami.
 

 

Oświetlenie podszafkowe może może być realizowane na dwa sposoby:

 

  • poprzez wmontowanie w dno szafek poziomo cienkich opraw, w których instaluje się żarówki halogenowe.
  • poprzez montowanie od spodu szafek opraw do żarówek halogenowych lub miniaturowych świetlówek liniowych, a także coraz bardziej popularnych pasków LED.


W tym rodzaju oświetlenia podszafkowego należy pomyśleć o zamontowaniu listwy meblowej, która będzie osłaniać wzrok osób pracujących przy blacie.
 

 

W przypadku wyspy kuchennej do oświetlenia blatu roboczego stosuje się ekran, który podwieszony jest do sufitu i służy do umieszczenia w nim lamp.

 

   Rad-Pol - oświetlenie LED w kuchniRad-Pol - oświetlenie LED w kuchni

fot.: Rad-Pol

 

 

Oświetlenie stołu kuchennego

 

Do oświetlenia stołu kuchennego najczęściej wykorzystuje się lampę wiszącą centralnie nad stołem. Najlepiej zastosować lampę z kloszem, żeby światło nie oślepiało osoby siedzące przy stole. W małych kuchniach nad stołem wystarczy zawiesić kinkiet. Jeżeli w kuchni znajduje się wyspa kuchenna, to dobrym rozwiązaniem jest obniżenie sufitu nad stołem i oświetlenie go wpustami halogenowymi.

 

oświetlenie stołuoświetlenie stołu w kuchni

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"

 

 

Oświetlenie nad szafkami kuchennymi

 

Oświetlenie nad szafkami kuchennymi pełni rolę dekoracyjną oraz służą doświetlenia wnętrz szafek po ich otworzeniu. Do takiego oświetlenia stosuje się lampki halogenowe, które montowane są na specjalnych wysięgnikach lub w umieszczonych nad szafkami płytach. Lampki te instaluje się pośrodku szerokości szafek.

 

Oświetlenie dekoracyjne

 

Jest to dodatkowy rodzaj oświetlenia, które jest nieobowiązkowe, ale nadaje ono klimat w kuchni. Oświetlenie podszafkowe może pełnić rolę oświetlenia dekoracyjnego. Jeżeli mamy w kuchni szafki przeszklone, to możemy również podświetlić ich zawartość. Można do tego celu wykorzystać żarówki lub taśmy LED-owe, które zużywają zdecydowanie mniej energii od tradycyjnych i posiadające doskonałe walory dekoracyjne.
          

Ponadto w kuchni można pomysleć o wnękach z płyt kartonowo-gipsowych, których podświetlone wnęki stanowią świetna dekorację kuchni.

 


Szukasz inspiracji oświetlenia kuchni? Zobacz koniecznie:
 


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja,
Zdjęcia: Aurora Technika Świetlna, HSK LEDY, APM Morkom, Design Light, Rad-Pol


Zobacz także
Jak prawidłowo dbać o czystość opraw oświetleniowych?

Jak prawidłowo dbać o czystość opraw oświetleniowych?

Często wybierając elementy wystroju wnętrza rozważamy ich względy estetyczne i funkcjonalne.... ¬ więcej...
 
Oprawy TUGRA  - innowacja, estetyka i funkcjonalność w jednym

Oprawy TUGRA - innowacja, estetyka i funkcjonalność w jednym

Oświetlenie to nie tylko element wystroju wnętrza, ale także kluczowy czynnik wpływający... ¬ więcej...
 
Światło: fascynujące ponieważ zróżnicowane

Światło: fascynujące ponieważ zróżnicowane

Światło jest obecne w każdej chwili naszego życia. Jako istoty, których rytm... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook