gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

SalusFerro  

EsbeRoth Polska

   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

polecamy

Junkers - patron


Kotły kondensacyjne - zestawienie oferty producentów

artykuł promocyjny


Wybór rodzaju kotła kondensacyjnego nie ogranicza się do wyboru paliwa grzewczego, a związany jest także z podziałem na modele wiszące i stojące. Oba wybory są powiązane, ponieważ kotły olejowe to wyłącznie kotły stojące, natomiast kotły gazowe kondensacyjne posiadają modele wiszące. Na bazie rodzajów kotłów kondensacyjnych możemy w prosty sposób sporządzić ich ranking. Kocioł może ogrzewać wodę do c.o. lub też pełnić dwie funkcje: ogrzewać dom i przygotowywać ciepłą wodę użytkową, stąd nazwy jedno i dwufunkcyjny.

 

ZOBACZ KONIECZNIE >> Instalacja gazowa w domu jednorodzinnym

 

 

Kotły kondensacyjne wiszące

 

To przeważnie kotły wiszące gazowe. Główne zalety to szybki i sprawny montaż gotowego już kotła w zestawie z kompletem dobranych elementów montażowych. Takie rozwiązanie wpływa na estetyczny wygląd urządzenia. Gładka obudowa i kompaktowe rozmiary sprawiają, że wiszący kocioł kondensacyjny wtapia się w wystrój łazienki czy kuchni, a nawet przedpokoju. Z drugiej strony, skomplikowana struktura urządzenia wiszącego jest bardziej podatna na usterki w porównaniu z kotłami stojącymi. Niezaprzeczalną zaletą jest oszczędność miejsca, jeżeli kocioł wiszący ma wbudowany zasobnik, pod nim jest przestrzeń, którą można dowolnie wykorzystać.

 

SPRAWDŹ TAKŻE >> Kocioł gazowy - jaki wybrać, rodzaje, technologie

 

 

Kotły kondensacyjne stojące

 

Stojące kotły kondensacyjne to zarówno kotły kondensacyjne gazowe, jak i kotły kondensacyjne olejowe. W tym przypadku główną zaletą jest możliwość wyboru rodzaju paliwa grzewczego, której brak w przypadku kotłów wiszących. Jest to ważne szczególnie gdy przyłączenie do sieci gazu ziemnego jest niemożliwe bądź  jest kwestią sporną. Kotły stojące kondensacyjne zapewniają możliwość korzystania z oleju opałowego. Inną zaletą, częstokroć podkreślaną przez specjalistów i samych użytkowników jest fakt, że kondensacyjne kotły stojące są bardzo trwałe i solidne, gwarantują jakość na lata. Minusem mogą być spore rozmiary niektórych modeli kotłów stojących kondensacyjnych. Jednak istnieją także modele kompaktowe, na które łatwiej znaleźć miejsce.

 

 

Kotły olejowe kondensacyjne

 

Główną zaletą kotłów kondensacyjnych olejowych jest fakt, iż można je zastosować tam, gdzie nie istnieje możliwość przyłączenia budynku do sieci gazu ziemnego. Pozwalają one zatem uniknąć związanych z tym wydatków. Ponadto kotły te wykorzystując proces kondensacji pary wodnej zawartej w spalinach, podobnie jak kotły kondensacyjne gazowe potrafią osiągać sprawność ponad 100%. Kondensacja jest możliwa dzięki zastosowaniu w budowie kotła olejowego kondensacyjnego specjalnej stali nierdzewnej z dodatkiem chromu, niklu i molibdenu. Nowoczesne kotły olejowe kondensacyjne mogą współpracować zarówno z ogólnodostępnym olejem opałowym, jak i  z olejem o obniżonej zawartości siarki. Instalacje z ich udziałem wzbogacona o kolektory słoneczne zapewni wyjątkowo sprawny system grzewczy.

Wadą kotłów olejowych jest fakt, że zaoszczędzone  na przyłączeniu do gazociągu pieniądze należy wydać na zamontowanie (najczęściej pod ziemią) zbiornika na olej, który będzie trzeba regularnie uzupełniać. Oprócz pamiętania o zamawianiu w porę dostawy oleju warto jest być obecnym przy jego nalewaniu i sprawdzić jego jakość. Inną wadą kotłów olejowych kondensacyjnych jest fakt, że osiągają one sprawności nieco niższe niż gazowe kotły kondensacyjne.

 

 

Kotły gazowe kondensacyjne

 

Mimo problemu z podłączeniem do sieci gazowej, zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że zwracają się jego koszty dzięki wysokiej wydajności kotła kondensacyjnego gazowego, a przede wszystkim nie trzeba się wówczas martwić o dostawy paliwa grzewczego, tak jak jest to w przypadku kotłów olejowych kondensacyjnych. Zaletą jest ich niezwykle wysoka wydajność (nawet 109%) oraz komfort obsługi. Podobnie jak olejowe kotły kondensacyjne, także i kotły gazowe kondensacyjne wykonane są ze specjalnie dobranej stali nierdzewnej.

 

 

Przegląd oferty kotłów kondensacyjnych


Junkers - kocioł kondensacyjny Bosch Condens 7000i

Producent: Bosch
Model: Bosch Condens 7000i (GC 7000iW 14P)
Sposób montażu: wiszący 
Efektywność energetyczna kotła: 93% (klasa A)
Masa (kg): 43 
Wymiary:
Wysokość (mm): 840
Szerokość (mm): 440
Głębokość (mm): 360 
Poziom mocy akustycznej Lwa [dB]: 47

Informacje dodatkowe:
 • kotły kondensacyjne Bosch Condens GC7000iW to trzy modele o mocach nominalnych 14, 35 i 42 kW dostępne z obudową frontową w kolorze białym (kotły o mocach 14, 24, 35 i 42 kW dostępne są z obudową w kolorze białym, a model o mocy 24 kW w kolorze białym lub czarnym).
 • wszystkie modele wyposażone w modulowaną pompę elektroniczną
 • wszystkie modele wyposażone w zawór trójdrogowy umożliwiający podłączenie i współpracę z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej
 • kocioł stanowi znakomite połączenie nowoczesnego designu oraz najwyższej jakości. 
 • Frontowa obudowa wykonana jest ze specjalnego hartowanego szkła.
 • Kocioł wyposażony jest w czytelny wyświeltacz LCD, a pokrywa z zamknięciem magnetycznym zapewnia niezwykle wygodną obsługę sterownika.
 •  
Junkers - kocioł kondensacyjny Bosch Condens GC9000iWM Producent: Bosch
Model: Bosch Condens GC9000iWM 30/150
Znamionowa moc cieplna Prated [kW]: 29
Sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń ηS [%]: 94
Klasa efektywności energetycznej: A
Poziom mocy akustycznej Lwa [dB]: 49
Efektywność energetyczna podgrzewania wody ηwh [%]:82
Klasa efektywności energetycznej podgrzewania wody: A
Masa (kg): 136 
Wymiary:
Wysokość (mm): 1560
Szerokość (mm): 620
Głębokość (mm): 670 
Informacje dodatkowe:
 • Nowoczesny Design. Fronty ze szkła tytanowego w kolorach białym lub czarnym.
 • Dotykowy panel sterowania z wyświetlaczem tekstowym
 • Intuicyjna obsługa dzięki prostej strukturze menu i komunikatom w języku polskim.
 • Moce od 20 do 50 kW.
 • Zasobniki od 100 do 210 litrów.
 • Szeroki zakres modulacji nawet 1:10.
 • Pobór mocy w trybie czuwania poniżej 1,5 W.
 • Opcjonalne zestawy hydrauliczne do zabudowy w kotle.
 • Możliwość zabudowy regulatora i modułów automatyki w kotle.


 
Buderus - kocioł kondensacyjny Logmax plus GB 172 T Producent: Buderus
Model: Logamax plus GB 172 T
Sposób montażu: stojący
Sposób pracy: Dwufunkcyjny ze zintegrowanym zasobnikiem ciepłej wody
Sprawność (%): do 109
Rodzaj palnika: Modulowany, stal nierdzewna
Komora spalania: Kondensacyjny, zamknięta komora spalania
Pojemność kotła (l): 7
Ciężar kotła (kg): 108-166
Wymiary:
Wysokość (mm): 1515-1860
Szerokość (mm): 600
Głębokość (mm): 600 
Cena: 9273 PLN: Od 13529 do 19679 PLN brutto

Informacje dodatkowe:
 • Siedem modeli ze zintegrowanymi zasobnikami warstwowymi c.w.u., podgrzewaczami pojemnościowymi i biwalentnymi 100, 120, 150, 210 l zapewniającymi wysoki komfort użytkowania ciepłej wody.
 • Moce nominalne na potrzeby grzewcze 14, 20 i 24 kW. Intuicyjny sterownik kotła BC25 z czytelnym wyświetlaczem LCD, regulacja kotłowa lub pogodowa z dodatkowym czujnikiem temp. zewnętrznej, funkcje „booster” i „ciepły start”, menu serwisowe, funkcja optymalizacji zysków solarnych dla c.w.u., funkcja Booster zwiększająca moc grzewczą na cele c.w.u. Bogate wyposażenie m.in.  pompa elektroniczna c.o. (klasa A – oszczędność energii elektrycznej do 150kWh/rok), pojemne naczynie wzbiorcze 12 l, automatyczny odpowietrznik, adapter do szybkiego podłączenia przewodów powietrzno-spalinowych.
 • Modele z GB172T..SR - kompletnie wyposażone do współpracy z systemami kolektorów słonecznych (m.in. solarna grupa pompowa, solarne naczynie wzbiorcze 18 l, moduł regulacji solarnej SM10).
 • Współpraca z Logamatic EMS (Energy Management System) specjalistycznym systemem zarządzania energią zorientowanym na wydajną, oszczędną i spójną pracę całej instalacji grzewczej, a także łatwą i wygodną obsługę.
 • Współpraca z systemem regulacji serii Logamatic 4000.
 • Kompaktowe wymiary i prestiżowy wygląd.

 
Buderus - kocioł kondensacyjny Logamax plus GB 162 T Producent: Buderus
Model: Logamax plus GB 162
Sposób montażu: wiszący
Sposób pracy: Jednofunkcyjny do współpracy z podgrzewaczem pojemnościowym ciepłej wody
Sprawność (%): do 110,9
Rodzaj palnika: Modulowany, ceramiczny
Komora spalania: Kondensacyjny, zamknięta komora spalania
Pojemność kotła (l): 2,5 - 4,0
Ciężar kotła (kg): 45-48
Wymiary:
Wysokość (mm): 695
Szerokość (mm): 520
Głębokość (mm): 465
Cena: 9273 PLN: Od 9650 do 15361 PLN brutto
Informacje dodatkowe:
 • Cztery modele o zróżnicowanych mocach nominalnych 15, 25, 35, 45 kW. Intuicyjny sterownik kotła BC10 z czytelnym wyświetlaczem, regulacja kotłowa, funkcje „booster” i „ciepły start”, menu serwisowe.
 • Skrajnie wysokie sprawności i żywotność dzięki innowacyjnej technologii ALUplus (proces polimeryzacji plazmowej elementów wymiennika ciepła. Wysoka efektywność wymiany ciepła na małej powierzchni dzięki skrętnemu przepływowi w rurach ożebrowanych.
 • ETAplus inteligentny i oszczędny tryb pracy palnika. Elastyczność i dodatkowa oszczędność energii elektrycznej dzięki systemowi FLOWplus. Oszczędna praca modulowanej pompy c.o. klasy energetycznej A względem mocy oraz różnicy ciśnień. Samoczynna regulacja pompy umożliwia automatyczne dopasowanie się kotła do instalacji.
 • Współpraca z Logamatic EMS (Energy Management System) specjalistycznym systemem zarządzania energią zorientowanym na wydajną, oszczędną i spójną pracę całej instalacji grzewczej, a także łatwą i wygodną obsługę. Współpraca z systemem regulacji Logamatic 4000.
 • Brak wymagań odnośnie minimalnego przepływu.
 • Niska emisja dźwięku dzięki wewnętrznej izolacji obudowy.
 • Niska emisja tlenków węgla i azotu w spalinach


 
 
Immergas - kocioł kondensacyjny Victrix 26 2I

Producent: Immergas Polska Sp. z o.o.
Model: VICTRIX 26 2l
Sposób montażu:
wiszący
Sposób pracy: dwufunkcyjny przepływowy
Sprawność (%): do 108,1
Moc (kW): 3-23,6 c.o. / 3-26 c.w.u.
Rodzaj palnika: PRE-MIX
Komora spalania: zamknięta
Pojemność wodna kotła (l): 5,7
Ciężar kotła (kg): 39 - 42,4
Wymiary:
Wysokość (mm): 795
Szerokość (mm): 440

Głębokość (mm): 250
Cena: 5720 zł netto
Gwarancja: 5 lat
Dodatkowe cechy:

 • najnowocześniejsza technologia kondensacyjna z wymiennikiem ze stali nierdzewnej
 • oszczędności w zużyciu gazu oraz energii elektrycznej
 • bardzo niska emisja szkodliwych substancji dzięki technologii kondensacyjnej
 • urządzenia zakwalifikowane do klasy 5 - najbardziej ekologicznych wg normy UNI EN 297 oraz UNI EN 483 (europejskie standardy kwalifikacji).
 • szerokie możliwości regulacji temperatur poprzez współpracę z sterownikiem CARV2 i sondą zewnętrzną z dowolnego pomieszczenia, dzięki przeniesieniu funkcji sterowania z panelu kotła na sterownik
 • kompaktowe wymiary – tylko 25 cm głębokości
 • elegancki i intuicyjny panel sterujący
 • najwyższa jakość i żywotność urządzenia potwierdzona 5 letnim okresem gwarancji
   

 

Immergas - kocioł kondensacyjny Hercules Solar

Producent: Immergas Polska Sp. z o.o.
Model: HERCULES SOLAR 26 1A
Sposób montażu:
stojący
Sposób pracy: Dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem c.w.u. fabrycznie przystosowany do współpracy z kolektorami słonecznymi
Sprawność (%): do 108,8
Moc (kW): 3-23,6 c.o. / 3-26 c.w.u.
Rodzaj palnika: PRE-MIX
Komora spalania: zamknięta
Pojemność wodna kotła (l): 12
Ciężar kotła (kg): 193,8 - 404,4
Wymiary:
Wysokość (mm): 1970
Szerokość (mm): 600

Głębokość (mm): 750
Cena: 18 190 zł netto
Gwarancja: 5 lat
Dodatkowe cechy:

 • wbudowany systemem solarny do produkcji ciepłej wody
 • wbudowany zasobnik c.w.u o poj. 200 l wykonany ze stali INOX
 • bardzo wysoka funkcjonalność i wszechstronność pracy - kocioł może obsługiwać aż 3 niezależne strefy grzewcze, w tym dwie niskotemoperaturowe (podłogowe) za pomocą opcjonalnych zestawów montowanych wewnątrz obudowy
 • sterowanie pogodowe wszystkich stref grzewczych za pomocą jednej systemowej sondy zewnętrznej; niezależnie ustawiane krzywe grzewcze dla każdej strefy
 • zainstalowane pompy sterowane elektronicznie o obniżonym zużyciu energii
 • funkcja codziennej autodiagnostyki elektroniki kotła
 • funkcja automatycznego odpowietrzania instalacji grzewczej
 • automatyczna funkcja antylegionella (termiczna dezynfekcja zasobnika c.w.u.)
 • duży, podświetlany, czytelny wyświetlacz
 • proste w obsłudze, intuicyjne menu
 • bardzo niska emisja szkodliwych substancji dzięki technologii kondensacyjnej – urządzenia zakwalifikowane do klasy 5 - najbardziej ekologicznych wg normy UNI EN 297 oraz UNI EN 483 (europejskie standardy kwalifikacji)
 • najwyższa jakość i żywotność urządzenia potwierdzona 5-letnim okresem gwarancji


 
SBS - kocioł kondensacyjny Keller Cyrkon

Producent: SBS
Model: Kocioł kondensacyjny KELLER Cyrkon dwufunkcyjny

 • cicha praca urządzenia – zaledwie 47 dB
 • łatwy w obsłudze panel sterowania
 • kompletny system zabezpieczeń
 • wysoki stopień ochrony IPX4D
 • Ekologiczne źródło ciepła - palnik Ceramat® z włókna ceramicznego o niewielkiej emisji zanieczyszczeń (najwyższa klasa NOx - 6)
 • wysoka sprawność: ~108
 • nowoczesny panel sterowania: wyświetlacz LCD, podgląd parametrów pracy
 • obsługa 7-przyciskowa: możliwość szybkiej zmiany trybów pracy

Wymiary (mm): 777x400x285
Klasa sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń: A
Klasa sezonowej efektywności energetycznej podgrzewania wody: A

Dodatkowe informacje:

 • możliwość podłączenia regulatora z komunikacją Open-Therm
 • możliwość podłączenia regulatora z sygnałem 0-10V
 • możliwość sterowania przez Internet za pomocą odpowiednich regulatorów dostępnych w ofercie Termet S.A.
 • protokół komunikacji LIN – możliwość podłączenia modułu „Serwis”, który pozwala na zdalną diagnostykę kotła poprzez darmową aplikację na smartfona, czy tablet.
   
MCR3 24/28 MI

Producent: De Dietrich
Model: MCR3 24/28 MI
Znamionowa moc cieplna: 6,1-24,8 kW
Funkcje: naścienny gazowy kocioł kondensacyjny 2-funkcyjny wstępnie wyregulowany fabrycznie,ogrzewanie c.o. i c.w.u.
Sprawność (%): przy 30% obciążenia do 109,2 %
System: powietrze/gaz
Moc grzewcza
w kW - 6,1-24,8
Maksymalna temperatura zasilania - 90o C
Wymiary: dł/szer/wys - 370 x 550 x 360 mm
Masa w kg: 25

Informacje dodatkowe:
 • niska emisja zanieczyszczeń NOX<60 mg/kWh
 • kompaktowy, monoblokowy wymiennik o wysokiej sprawności, odlewany ze stopu aluminiowo-krzemowego wyjątkowo odporny na osadzanie się kamienia kotłowego, z unikalną 8-letnią gwarancją
 • moduł powietrze/gaz zawierający palnik gazowy modulujący w zakresie 24 do 100% mocy z klapą zwrotną do pracy z systemami odprowadzania spalin pod ciśnieniem, jednostkę centralną, venturi, wentylator z tłumikiem zasysania powietrza oraz przewód zasilania gazem
 • moduł hydrauliczny zawierający pompę c.o. o wskaźniku, zawór przełączający c.o./c.w.u., duży wymiennik płytowy ze stali nierdzewnej do produkcji c.w.u., zawór bezpieczeństwa c.o. 3 bar, ogranicznik przepływu, detektor przepływu

 
Lumea MPX

 

 

Producent: De Dietrich
Model: Lumea MPX 20/24 MI
Znamionowa moc cieplna: 23,4; 29,2 kW
Funkcje: naścienny, dwufunkcyjny gazowy kocioł kondensacyjny segmentu STANDARD, średnioroczna efektywność energetyczna kotła wynosi aż 93%
Sprawność (%): roczna sprawność eksploatacyjna do 109
System: powietrze/gaz
Wymiary: dł/szer/wys - 345/450/763
Masa w kg: 34,5

 

 

Informacje dodatkowe:

 • wyposażony w system GAC gwarantujący optymalizację spalania
 • klasa efektywności energetycznej: A dla c.o i c.w.u.
 • prosta i funkcjonalna sterownicza konsola pogodowa z wyświetlaczem LCD
 • niska emisja zanieczyszczeń.
Kocioł CONDENS

Producent: ZMK SAS
Model: Kocioł jednofunkcyjny CONDENS
Znamionowa moc cieplna: 19, 24, 30, 42 kW
Funkcje: kocioł gazowy kondensacyjny 1-funkcyjny, ogrzewanie c.o. z możliwością podłączenia zewnętrznego zasobnika c.w.u.
Sprawność (%): roczna sprawność eksploatacyjna do 108
System: powietrze/gaz

Informacje dodatkowe:

 • wyposażony w operatorski panel intuicyjny, zapewniający komfort obsługi urządzenia, a także w zaawansowany moduł terujący
 • wyposażony dla bezpieczeństwa w czujnik temperatury spalin, ogranicznik temperatury zasilania, zabezpieczenie termiczne wymiennika itp.
 • niższe zużycie gazu

 

Kocioł kondensacyjny - zobacz jaki komin wybrać:

 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Bosch, Immergas, Buderus, EWFE-Polonia, Immergas Polska, P.H.U De Dietrich, SBS, ZMK SASZobacz także
Testo prezentuje nowy analizator spalin testo 300 NEXT LEVEL

Testo prezentuje nowy analizator spalin testo 300 NEXT LEVEL

Światowy lider na rynku technologii pomiarowej po raz kolejny wyznacza nowe standardy... ¬ więcej...

 
Nowy internetowy regulator temperatury marki ENGO Controls jest już dostępny!

Nowy internetowy regulator temperatury marki ENGO Controls jest już dostępny!

Jeżeli szukamy przystępnego cenowo urządzenia sterującego ogrzewaniem, warto postawić... ¬ więcej...

 
Nowy analizator spalin testo 300 NEXT LEVEL i nowa seria detektorów nieszczelności gazowych testo 316

Nowy analizator spalin testo 300 NEXT LEVEL i nowa seria detektorów nieszczelności gazowych testo 316

Nowe urządzenia pomiarowe od Testo oferują wyjątkową wydajność, ułatwiając... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet