gorące tematy


tagi
partnerzy w dziale

BuderusJunkers

Immergas
  logo igloo
Hewalex

nVent     Galmet

SalusFerro

EsbeRoth Polska

   Pipelife  

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
Instal-ProjektVerano Konwektor

Intersoft

polecamy

NTS Energy


Pompy ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej

artykuł promocyjny


Powietrzne pompy ciepła dzięki rozwojowi pod względem technicznym i coraz bardziej przystępnym cenom zyskały na znaczeniu i popularności również w zastosowaniach komercyjnych. Ta pozytywna tendencja obserwowana jest szczególnie w ostatnim dziesięcioleciu i prognozy wskazują na dalszy wzrost zainteresowania tym źródłem ciepła.

Firma HEWALEX, jako najstarsza polska firma produkującą kolektory słoneczne oraz kompletne systemy solarne jest liderem pod względem zgromadzonego doświadczenia w słonecznej energetyce grzewczej. W palecie produktów posiada również wydajne pompy ciepła typu powietrze-woda, przeznaczone do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, głównie w domach jednorodzinnych.

 

Parametry techniczne pomp ciepła typu powietrze-woda do podgrzewania ciepłej wody użytkowej

 

Zasilanie oferowanych pomp ciepła serii PWPC3,8 i PCWU3,8 stanowi powietrze czerpane przez kanał dolotowy z otoczenia budynku oraz energia elektryczna służąca do zasilania kompresora. Współczynnik wydajności grzewczej COP, który jest charakterystyczny dla pomp ciepła marki HEWALEX, osiąga w warunkach optymalnych wartość 3,8 i jest obecnie jednym z najwyższych w tej klasie urządzeń, dla której średnio wynosi on 3. Oznacza to, że oferowana pompa ciepła jest w stanie zużyć prawie czterokrotnie mniej energii elektrycznej niż wynosi energia cieplna przez nią produkowana. Dla przykładu klasę energooszczędności „A” charakteryzuje współczynnik COP na poziomie 3,6.

Optymalny zakres temperatur pracy tych urządzeń (powyżej 15°C), pozwala osiągać dużą moc grzewczą, rzędu 3,8 kW, przy stosunkowo niewielkim poborze mocy elektrycznej na poziomie 1,0 kW. Wydajność grzewcza pomp ciepła zależy jednak nie tylko od temperatury powietrza zasilającego, ale także od zakresu temperatur grzania wody użytkowej. Przykładowo przy podgrzewaniu wody w zakresie 7°C - 40°C i przy temperaturze otoczenia powyżej 15°C, pompa osiąga moc 3,4 kW.
 

Pompy ciepła serii PWPC 3,8
oraz PCWU 3,8
Wskaźniki wydajności przy temperaturze zasilania >15°C
Zakres podgrzania c.w.u. 7°C - 30°C 7°C - 40°C 7°C - 50°C 2°C - 30°C
Moc grzewcza 3,8 kW 3,4 kW 3,0 kW 3,2 kW
Pobór mocy 1,00 kW 1,07 kW 1,17 kW 0,98 kW
COP 3,8 3,2 2,6 3,3


Działając efektywnie od już przy temperaturze powyżej 0°C pompy ciepła HEWALEX są w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową typowej 3-5 osobowej rodziny przez większą część roku.

 

 

Pompy ciepła do wody użytkowej z funkcją chłodzenia oraz osuszania powietrza

 

Ciekawą zaletą pomp ciepła do wody użytkowej marki HEWALEX jest to, że w bardzo prosty sposób latem można wykorzystać je również do schładzania pomieszczeń, jako klimatyzatory lub jako osuszacze powietrza dla celów suszarniczych. Powietrze przetworzone przez pompę ciepła jest bowiem nie tylko schłodzone znacznie poniżej temperatury powietrza zewnętrznego - zasilającego, ale także pozbawione wilgoci na skutek kondensującej pary wodnej, która w postaci cieczy jest odprowadzana do kanalizacji.

O ile w przypadku standardowych zastosowań zaleca się, aby powietrze zasilające pochodziło z zewnątrz, a powietrze schłodzone było kierowane na obieg wentylacji budynku, o tyle w szczególnych przypadkach może być odwrotnie. Jeżeli w danym obiekcie istnieje zapotrzebowanie na źródło ciepła do c.w.u. i jednocześnie generowane jest na bieżąco przez cały rok tzw. ciepło odpadowe, możemy odwrócić układ kanałów tak, aby tym powietrzem zasilać pompę ciepła, a przetworzone wydalać na zewnątrz budynku. Przykładem takiej sytuacji są małe punkty gastronomiczne, pracujące przez cały rok i generujące ciepło pochodzące od przygotowywania potraw, które szczególnie latem bywa uciążliwe dla pracowników. Jednak warunkiem zastosowani pompy ciepła w takim miejscu jest założenie odpowiednich filtrów odtłuszczających na kanał dolotowy tak, aby zanieczyszczone powietrze nie powodowało spadku jej efektywności.

 

 

Powietrzne pompy ciepła PCWU 3,8

 

Hewalex - Pompa ciepła HEWALEX PCWU3,8
Rys. 1. Pompa ciepła HEWALEX PCWU3,8Powietrzna pompa ciepła HEWALEX PCWU 3,8 przeznaczona jest do bezpośredniego podgrzewania wody użytkowej z możliwością jej zastosowania zarówno w nowo- instalowanych jak i już istniejących pojemnościowych podgrzewaczach wody. Jest wyposażona w wymiennik ciepła i pompę obiegową do wody użytkowej, dzięki czemu podłączenie do podgrzewacza odbywa się bezpośrednio, bez dodatkowych urządzeń. Pompa ciepła jest szczególnie polecana do instalacji grzewczych wody użytkowej z kotłami węglowymii i urządzeniami grzewczymi elektrycznymi, a także gazowymi. Może być instalowana wewnątrz jak i na zewnątrz budynków, przy czym panel sterujący montowany jest w mieszkaniu. Oprócz wysokiej wydajności i trwałego wykonania, pompę charakteryzuje prostota montażu. Do jej przyłączenia należy zastosować dwa krótkie przyłącza do wody użytkowej oraz standardowe rury kanalizacyjne PCV DN160 mm, jako kanały powietrzne. Do zalet należy również zaliczyć niski poziom emitowanego hałasu (43 dB), co pozwala na ustawienie pompy w dowolnym miejscu w budynku.  
 

Hewalex - Sposób podłączenia pompy ciepła HEWALEX PCWU3,8
Rys. 2. Sposób podłączenia pompy ciepła HEWALEX PCWU3,8

 

 

Podgrzewacze z pompą ciepła PWPC3,8

 

Dostępne również w ofercie podgrzewacze z pompą ciepła serii PWPC3,8 posiadają zasobniki o pojemności 300 l. Ich cechą szczególną jest to, że zarówno sam zbiornik jak i wymienniki przewidziane na dodatkowe źródła ciepła, jak kolektory słoneczne i/lub kocioł grzewczy, w całości wykonane są ze stali nierdzewnej oraz zabezpieczone dodatkowo anodą magnezową. W wersji PWPC3,8-2W300 zawierającej jedną dodatkową wężownicę, umieszczoną w dolnej części podgrzewacza, latem zimna woda może być podgrzewana ciepłem z kolektorów słonecznych i w razie konieczności być dogrzewana pompą ciepła poprzez wymiennik umieszczony w górnej części podgrzewacza. W sytuacji koniecznej uruchamiana jest, znajdująca się w seryjnym wyposażeniu grzałka elektryczna mocy 1,5 kW, aby w razie potrzeby zabezpieczyć dostępność ciepłej wody.

Polecana jest również wersja PWPC3,8-3W300, do której przez trzeci wymiennik, umieszczony w górnej części podgrzewacza, można podłączyć kocioł grzewczy, będący źródłem dogrzewającym w okresie zimowym oraz w przypadku ewentualnego braku zasilania elektrycznego.
 

Hewalex - Podgrzewacz z pompą ciepła HEWALEX PWPC3,8-3W300
Rys. 3. Podgrzewacz z pompą ciepła HEWALEX PWPC3,8-3W300Oferta pomp ciepła zintegrowanych z podgrzewaczem, w całości wykonanym ze stali nierdzewnej, skierowana jest przede wszystkim do tych odbiorców, którzy nie posiadają jeszcze żadnego podgrzewacza c.w.u. lub są zmuszeni w najbliższym czasie wymienić istniejący na nowy.
 

Hewalex - Pompa ciepła HEWALEX PWPC3,8 w zestawie z kolektorami słonecznymi
Rys. 4. Pompa ciepła HEWALEX PWPC3,8 w zestawie z kolektorami słonecznymiOprócz wysokiej wydajności grzewczej i zaawansowania technicznego, pompy te charakteryzują się kompaktową budową i wysoką estetyką wykonania, co potwierdzają również bardzo pozytywne opinie fachowców oraz samych klientów. Izolację cieplną stanowi warstwa sztywnej pianki poliuretanowej osłoniętej na zewnątrz płaszczem z blachy stalowej lakierowanej proszkowo. Niski poziom emitowanego hałasu (43 dB) pozwala na ustawienie jej w dowolnym miejscu w budynku bez obniżania komfortu dla przebywającym nim osób.

 

 

Jakie oszczędności można uzyskać wykorzystując pompę ciepła do do podgrzewania ciepłej wody użytkowej

 

Roczne zapotrzebowanie na energię do podgrzewania ciepłej wody użytkowej dla rodziny 4 osobowej, zużywającej 200 l wody o temperaturze 50°C na dobę, i po uwzględnieniu założonych 20% strat wynosi ok. 4075 kWh. Pompa ciepła może być wykorzystana z powodzeniem przez ok. 9 miesięcy w roku, zaspokajając 75% tego zapotrzebowania czyli 3056 kWh. Zakładając średni współczynnik sprawności COP na poziomie 3, pompa zużyje wówczas 1019 kWh energii elektrycznej, generując oszczędność na poziomie 2037 kWh. Odpowiada to kwocie ok. 1019 zł rocznych oszczędności w przypadku stosowania energii elektrycznej, jako głównego źródła do podgrzewania wody.

Oszczędności te w połączeniu z bardzo korzystnymi cenami zakupu, przyczyniają się do skrócenia czasu zwrotu poniesionych wydatków inwestycyjnych. Przykładowo koszt zakupu pompy HEWALEX PCWU3,8, która oferowana jest w cenie katalogowej 3 290,00 zł, dla powyższych obliczeń zwraca się w okresie do 4 lat.
W połączeniu ze standardowym dwuletnim okresem gwarancji, pompy ciepłą HEWALEX stanowią dla klienta jedną z najkorzystniejszych ofert na rynku.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Hewalex sp. z o.o. sp. k.
tel. (32) 214 17 10
www: www.hewalex.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Zacznij sezon grzewczy z Euroterm

Zacznij sezon grzewczy z Euroterm

Początek września to moment, który każdy instalator kotłów gazowych... ¬ więcej...
 
Nowoczesna centrala grzewcza do pompy ciepła KOSPEL

Nowoczesna centrala grzewcza do pompy ciepła KOSPEL

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników ceniących uniwersalność i kompaktowość... ¬ więcej...
 
Pompy ciepła Daikin i dotacje

Pompy ciepła Daikin i dotacje

Pompy ciepła są ekologicznymi i oszczędnymi urządzeniami, które nie wymagają... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook