zwiń

systemy grzewcze pompy ciepłagorące tematy
tagi

partnerzy w dziale

GlenDimplex  

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Zasady układania ogrzewania podłogowego

aktualizacja: 05-10-2020, 08:45 – artykuł promocyjny


System ogrzewania podłogowego zyskuje w ostatnich latach na popularności. Aby móc cieszyć się ciepłą podłogą w domu przez wiele lat, należy przestarzegać kilku zasad na etapie projektowania, jak i montażu instalacji podłogówki. Projekt instalacji ogrzewania podłogowego powinno się zaplanować, jak najwcześniej, najlepiej na etapie projektowania domu.

 

 

Co powinien zawierać projekt instalacji ogrzewania podłogowego

 

 • sposób rozprowadzania pętli ogrzewania podłogowego oraz rozstaw i całkowitą długość pętli (długość pętli nie powinna przekraczać 120m);
 • parametry obliczeniowe pracy instalacji (temperatura zasilania i powrotu, temperatura podłogi);
 • obliczenia strat ciepła poszczególnych pomieszczeń (dla budynków, w których chcemy zastosować ogrzewanie podłogowe, ściany zewnętrzne powinny być ocieplone współczynnik k = 0,3 W/m2K);
 • rodzaj i grubość izolacji cieplnej podłogi oraz rodzaj i specyfikacja nawierzchni grzewczej.

 

 

Sposób układania pętli ogrzewania podłogowego

 

Ze względu na sposób układania przewodów w pętlach ogrzewania podłogowego jako podstawowe można wyróżnić:
 

 • Układ meandrowy powoduje że rozkład temperatury podłogi jest zmienny co zobrazowuje poniższy rysunek. Temperatura oddawana przez podłoże jest najwyższa w miejscu początku pętli, obniża się wraz z odległością od ściany. Jeżeli założymy że przy ścianie zewnętrznej, na której znajduje się okno (miejsce o największych stratach ciepła) mamy największe oddawanie ciepła od podłoża, a w głąb tego pokoju temperatura oddawana przez podłoże się  zmniejsza to jest to zjawisko pożądane i najbardziej ogrzaną częścią podłoża jest strefa brzegowa.
   

Perfexim - Perfexim -
 

 

 • Układ ślimakowy pozwala uzyskać na całej powierzchni podłogi równomierny rozkład temperatury. Dobrze nadaje się do pomieszczeń, w których strefy brzegowe występują w nieznacznym stopniu np. hol czy łazienka wewnątrz mieszkania.
   

Perfexim - Perfexim -Można także łączyć obydwa sposoby w jednym pomieszczeniu, gdy chcemy zwiększyć temperaturę w strefie brzegowej, a w dalszej części pomieszczenia chcemy mieć stałą temperaturę oddawania podłoża.

 
Należy także pamiętać, że najlepiej do ogrzewania stosować przeznaczone do tego komplety rozdzielacza, które w składzie mają przepływomierze. Tylko dzięki przepływomierzom możliwe jest prawidłowe ustawienie ogrzewania podłogowego, tak aby cała podłoga nagrzewała się równomiernie w kontrolowany sposób. Często bywa, że część pętli rozgrzewa podłogę szybko, inne zaś pętle nie pracują wcale. Prawidłowe ustawienie ogrzewania podłogowego polega na ustawieniu rotametrów w taki sposób, aby każdy wskazywał taką samą prędkość przepływu na każdej sekcji (pętli). W niektórych przypadkach, na poszczególnych pętlach ustawia się wyższą prędkość przepływu (np. bardzo długa pętla, niedogrzewane pomieszczenia) lub czasami może się okazać, że nagrzewanie w którejś pętli powoduje szybki niekontrolowany wzrost temperatury. Wówczas  należy zmniejszyć prędkość przepływu w odpowiedniej niższej pętli.  Jeżeli zastosuje się do ogrzewania komplet rozdzielaczy bez przepływomierzy (rotametrów) wyregulowanie może okazać się niemożliwe. Dodatkowo pamiętajmy, że rotametr musi byś na zasilaniu pętli, bo w przeciwnym razie nie będzie działał.

 

 

Zalety ogrzewania podłogowego

 

 • równomierny pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniu powodujący komfort cieplny nawet przy temperaturze w pomieszczeniu niższej o 2÷3°C;
 • oszczędność energii wynikająca z niższej temperatury czynnika zasilającego układ ogrzewania podłogowego;
 • trwałość i niezawodność;
 • swoboda aranżacji wnętrza pomieszczeń;
 • walory estetyczne podlegające na całkowitym ukryciu instalacji;
 • brak prądów konwekcyjnych powietrza przez co kurz nie jest wznoszony (ogrzewanie podłogowe oddaje ciepło przez promieniowanie nie ma tu konwekcji).
Kontakt w sprawie produktów:

P.P.U.H. Perfexim Ltd Sp. z o.o.
tel. 61 222 64 00
www: perfexim.pl
mail: biuro@perfexim.com.pl


All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet