
- (R)ewolucja w elektrycznym ogrzewaniu pomieszczeń
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła do grzejników
-
Kominy SLIM EKO do kotłów 5 klasy na paliwo stałe
-
Kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką
- Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem?
- Elementy komina - z czego składa się przyłącze?
- ELIMINATOR PC407 Ferpro do czyszczenia instalacji
- Grzejnik kanałowy - rodzaje, montaż, ceny
- Porównanie elektrycznych źródeł ciepła
- Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?
- Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?
- Dlaczego warto stosować w kotłowni grupy pompowe?
- Ciepła woda w kranie tanio i niemal od razu

- Dotacja Moje Ciepło - zmiany w 2023 roku
-
Mój prąd 5.0 - jak otrzymać dofinansowanie?
-
Montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie w bloku
-
Magazyn energii - koszt, opłacalność
-
Jak obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej
-
Ogrzewanie współpracujące z instalacją fotowoltaiczną
-
Instalacja fotowoltaiczna w domu - koszty, zyski, dofinansowanie
-
Żywotność paneli fotowoltaicznych
-
Panele fotowoltaiczne - zestawienie oferty producentów


Jak prawidłowo rozprowadzić ogrzewanie w domu - rozdzielacze
artykuł promocyjny
Poprawne działanie instalacji grzewczej zależy w dużej mierze od prawidłowo rozprowadzonego czynnika grzewczego do poszczególnych odbiorników - grzejników, ogrzewania płaszczyznowego. Pomocne w prawidłowym rozprowadzeniu są komplety rozdzielaczy znajdujące się w ofercie firmy Perfexim.
Pierwszy krok w prawidłowym doborze sposobu rozprowadzenia ogrzewania to wybór typu ogrzewania - czy standardowe ogrzewanie grzejnikami, czy też ogrzewanie płaszczyznowe potocznie nazywane podłogowym.
Następnie należy dobrać źródło ogrzewania (temperaturę zasilania – np. jeżeli będzie to ogrzewanie podłogowe najbardziej ekonomiczny będzie kocioł niskotemperaturowy).
Wszystkie komplety rozdzielacza składają się z belek wykonanych z mosiądzu CW617N z gwintami DN25 (1”)
Rozdzielacze z oferty firmy Perfexim można podzielić na dwie grupy:
1. Do podłączenia grzejników, gdy źródło ciepła ma temperaturę zasilania do 95°C:
Wtedy najlepiej zastosować komplety rozdzielacza:
- rozdzielacz PHA-102 wyposażony w dwie belki z otworami po jednej stronie, w których zamontowane są nyple oraz trójniki do belki w których zamontowane są odpowietrzniki ręczne. Komplet ten pozwala podłączyć od 2 do 12 obwodów grzewczych w zależności od potrzeb.
fot.: rozdzielacz PHA-102
-
PHA-106 wyposażony w dwie belki z otworami po obu stronach. W jednej zamontowane są wkładki odcinające na klucz imbusowy, a w drugiej wkładki zaworowe zasilające ręczne z możliwością zamontowania siłownika termicznego z gwintem M30x1,5. Obydwie belki wyposażone są w trójniki do belki, odpowietrzniki automatyczne oraz kurki spustowe. Komplet ten pozwala podłączyć od 2 do 12 obwodów grzewczych w zależności od potrzeb. Opcjonalnie posiadają kurki ze śrubunkiem PHA-005 1”.
-
PHA-109 wyposażony w dwie belki z otworami po obu stronach w których zamontowane są wkładki odcinające na klucz imbusowy. Komplet ten pozwala podłączyć od 2 do 12 obwodów grzewczych w zależności od potrzeb.
-
PHA-110 - W skład zestawu wchodzą: 2 belki, 2 uchwyty, kurki kulowe typ mini czerwone pokrętło, kurki kulowe typ mini niebieskie pokrętło, 2 odpowietrzniki ręczne, 2 korki. Do rozdzielania czynnika grzewczego (np. woda, glikol o stężeniu do 40%) w instalacjach centralnego ogrzewania.
fot.: rozdzielacz PHA-110 fot.: rozdzielacz PHA-106 fot.: rozdzielacz PHA-109
3. Do podłączenia ogrzewania podłogowego, gdy źródło ciepła ma temperaturę zasilania >50°C
- rozdzielacz PHA-104 wyposażony w dwie belki: jedna z otworami po jednej stronie w której zamontowane są nyple; druga z otworami po obu stronach w której są przepływomierze (belka zasilająca). Obydwie belki wyposażone są w trójniki i w odpowietrzniki ręczne. Komplet ten pozwala podłączyć od 2 do 12 pętli ogrzewania płaszczyznowego w zależności od potrzeb.
- rozdzielacz PHA-107 wyposażony w dwie belki z otworami po obu stronach - w jednej zamontowane są przepływomierze (belka zasilająca), a w drugiej są wkładki zaworowe zasilające ręczne z możliwością zamontowania siłownika termicznego z gwintem M30x1,5. Obydwie belki wyposażone są w trójniki do belki, odpowietrzniki automatyczne i kurki spustowe. Dodatkowo opcjonalnie mogą być wyposażone w kurki ze śrubunkiem PHA-005 1”. Komplet ten pozwala podłączyć od 2 do 12 pętli ogrzewania płaszczyznowego w zależności od potrzeb.
- Rozdzielacz PHA-108 wyposażony w dwie belki z otworami po obu stronach - w jednej zamontowane są przepływomierze (belka zasilająca), a w drugiej wkładki zaworowe zasilające ręczne z możliwością zamontowania siłownika termicznego z gwintem M30x1,5. Obydwie belki wyposażone są w trójniki do belki, odpowietrzniki automatyczne i kurki spustowe. W skład tego kompletu wchodzi także zawór termostatyczny z głowicą termostatyczną z kapilarą (czujnikiem przylgowym), co pozwala sterować temperaturą zasilania, kurek odcinający oraz ramiona do podłączenia pompy 130mm (komplet zawiera bajpas z możliwością dławienia na nim przepływu). Komplet ten pozwala podłączyć od 2 do 11 pętli ogrzewania płaszczyznowego w zależności od potrzeb.
fot.: rozdzielacz PHA-104 fot.: rozdzielacz PHA-107 fot.: rozdzielacz PHA-108
Mechanizm działania instalacji ogrzewania podłogowego (temp. zasilania > 50°C)
Charakterystyczną cechą jest to, iż temperatura doprowadzona może być wyższa od temperatury potrzebnej do zasilania pętli ogrzewania podłogowego. Czynnik zasilający dostarczony musi być do zaworu termostatycznego, który sterowany jest za pomocą głowicy termostatycznej z kapilarą. Czynnik bezpośrednio z zasilania miesza się z czynnikiem powrotnym z pętli ogrzewania podłogowego i dalej za pomocą pompy tłoczony jest do belki zasilającej (dolna z przepływomierzami) na której kapilara mierzy temperaturę zasilania i w momencie osiągnięcia nastawionej na głowicy temperatury zamyka dopływ czynnika zasilającego - wówczas cały układ staje się układem zamkniętym tylko ogrzewania płaszczyznowego i przepływ w tym układzie odbywa się przez zastosowanie pompy do podłogówki (np. art.PHA-400/P). W przypadku, gdy na belce zasilającej wykryty zostanie spadek temperatury - wtedy otwarty zostanie zawór termostatyczny i dostarczy odpowiednią ilość czynnika, aby podnieść temperaturę zasilania pętli ogrzewania podłogowego - proces ten odbywa się cyklicznie.
Temperatury nastawy zasilania na głowicy termostatycznej
- 1-35°C
- 2-42°C
- 3-50°C
- 4-55°C
- 5-60°C
Komplet PHA-108 znajduje zastosowanie przy ogrzewaniu mieszanym - czyli grzejniki i ogrzewanie płaszczyznowe (należy tu pamiętać, że na grzejniki stosujemy jeden z kompletów do podłączenia grzejników), a do kompletu PHA-108 podłączamy zasilanie jak na grzejniki, ustawiamy na głowicy termostatycznej odpowiednią temperaturę zasilania pętli ogrzewania podłogowego.
Komplet PHA-108 dodatkowo wyposażony jest w bajpas z możliwością dławienia przepływu. Bajpas jest to zabezpieczenie pompy przed spaleniem, przydatny w momencie zastosowania siłownika termicznego do sterowania temperaturami pokojowymi, ponieważ przy uzyskaniu założonych temperatur w poszczególnych pomieszczeniach zasilanych ogrzewaniem podłogowym siłownik zamyka przepływ w pętlach zasilających to pomieszczenie. Czyli w momencie zamknięcia wszystkich pętli pompa nie miałaby przepływu, a przez zastosowanie bajpasu pompa jest zabezpieczona przed sytuacją braku przepływu.
Dodajmy, że dla Klientów, którzy sami chcą stworzyć inne rozwiązanie kompletu belek rozdzielacza firma Perfexim w ofercie:
- rozdzielacz PHA-100 wyposażony w dwie belki z otworami po jednej stronie. Komplet ten pozwala podłączyć od 2 do 12 obwodów grzewczych w zależności od potrzeb.
-
Wszystkie komplety wyposażone są w uchwyt do mocowania ze stali ocynkowanej 555.
fot.: rozdzielacz PHA-100
Pozostałe elementy, które będą przydatne w momencie tworzenia instalacji z zastosowaniem kompletów belek rozdzielaczy:
fot.: Zacisk do rur pex/al/pex fot.: Zacisk do rur miedzianych fot.: Rura pex/al/pex 700
- Zacisk do rur pex/al/pex PHA-090 umożliwiający połączenie króćców wychodzących z belek z rurą pex/al/pex
- Zacisk do rur miedzianych 215E ø15 umożliwiający połączenie króćców wychodzących z belek z rurą miedzianą
- Rura pex/al/pex 700
fot.: Listwa montażowa fot.: Haki podłogowe do mocowania fot.: Pompa obiegowa
do ogrzewania podłogowego pętli ogrzewania podłogowego do instalacji grzewczej
- Listwa montażowa do ogrzewania podłogowego PHA-800
- Haki podłogowe do mocowania pętli ogrzewania podłogowego PHA-810,811,820,821
-
Pompa obiegowa do instalacji grzewczej PHA-400/P
Opracowanie: Redakcja
Źródło: P.P.U.H. Perfexim Ltd Sp. z o.o. |

![]() | 9 zasad poprawnego montażu zaworów antyzamrożeniowych do układów z pompami ciepłaPompy typu monoblok mają wiele zalet - to m.in. nieskomplikowany montaż, który... ¬ więcej... |
![]() | Grzejniki łazienkowe od Producenta - skuteczne i stylowe rozwiązanieGrzejniki łazienkowe to jedne z najważniejszych elementów wyposażenia każdej... ¬ więcej... |
![]() | Hybrydowe grzejniki JAGA - innowacje dla przyszłościŚwiadome projektowanie, optymalizacja zużycia energii podczas ogrzewania oraz przy... ¬ więcej... |

![]() KAISAI EUROPE |
![]() Grzejniki kanałowe VERANO |
![]() Systemy z tworzyw sztucznych SBS |
![]() AG Grzejniki Design |
![]() Pompy ciepła Solsum |