gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

D+H

GDE

Fibaro

W2Venture Industries

      Nibco

   Legrand

polecamy

Telewizja dozorowa

artykuł promocyjny


System telewizji dozorowej daje obecnie nieograniczone możliwości przesyłania obrazu do centrów nadzoru oraz komputerowej obróbki sygnału wizyjnego. Oprócz możliwości oglądania obrazów z miejsc bez dodatkowego oświetlenia dla nowoczesnych systemów obserwacyjnych najważniejszą sprawą jest wprowadzenie wideo detekcji, czyli automatycznego wykrywania ruchu na dozorowanym obszarze.

 

Podstawowymi elementami monitoringu wizyjnego są:

 

 • Kamery przemysłowe
 • Obiektywy
 • Rejestratory cyfrowe DVR
 • Systemy monitoringu
 • Zasilacze
 • Kable i inne akcesoria CCTV


Monitoring wizyjny prowadzony jest przy użyciu kamer cyfrowych IP podłączonych do sieci teleinformatycznych. Jest to nowoczesna technologia rozwijająca się w bardzo dynamicznym tempie. Monitoring wizyjny pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa danego obiektu, obniżenie kosztów pracy oraz na poprawę efektywności działań w wielu dziedzinach życia.

 

 

Kamery przemysłowe

 

Kamera przemysłowa to główny element telewizji przemysłowej. Kamery wykorzystywane są do kontrolowania i zapewnienia bezpieczeństwa posiadłości oraz obiektom, wymagającym szczególnej ochrony. Zaliczmy do nich między innymi: banki, sklepy, stacje benzynowe oraz centra handlowe. Podstawowy model kamery przemysłowej składa się z przetwornika, obiektywu oraz zestawu urządzeń elektrycznych. Ten pierwszy element odpowiada za przetwarzanie obrazu obiektu na sygnał elektryczny, reszta natomiast dokonuje jego odpowiedniej obróbki. Dobrej jakości obraz z kamery przemysłowej jest wynikiem dokładnego i starannego wykonania przetwornika oraz prawidłowego doboru obiektywu. Sama automatyka kamery jest w stanie skorygować obraz tylko do pewnego momentu – pełni więc funkcję uzupełnienia.


Wyróżniamy różne rodzaje kamer:
 

 • Kamery kompaktowe,
 • Kamery kopułkowe,
 • Kamery płytkowe,
 • Kamery z oświetlaczem podczerwieni,
 • Kamery szybkoobrotowe,
 • Kamery IP i megapixelowe.
   

 

Kamera termowizyjnaKamera przemysłowa DahuaKamera przemysłowa do telewizji dozorowanej Dahua

fot.: Dahua -  kamera termowizyjna Pro Series, Multi-Sensor, IPC-HF8331F      

 

 

Obiektywy

 

Obiektyw to istotna część kamery przemysłowej. Odpowiada ona za tworzenie obrazu i transmisję
Najważniejsze parametry obiektywów: ogniskowa (odległość, w jakiej od centrum optycznego obiektu powstaje obraz obiektu), przesłona, liczba aperturowa obiektywu (tzw. jasność obiektywu), głębia ostrości, liczba transmisyjna obiektywu, rozdzielczość, ostrość, kontrastowość.


 

Bosch security Systems - Obiektywy zmiennoogniskowe i zoom z korekcją podczerwieniBosch Security Systems - Obiektywy zoom z napędem silnikowym i automatyczną przysłoną
fot.: Bosch security Systems - Obiektywy                   fot.: Bosch Security Systems -
                          zmiennoogniskowe  i zoom                     Obiektywy zoom z napędem silnikowym
         z korekcją podczerwieni                             i automatyczną przysłonąIstnieją następujące formy obiektywów:
 

 • Obiektywy mini,
 • Obiektywy stałoogniskowe,
 • Obiektywy manualne,
 • Obiektywy auto iris

 

 

Rejestratory cyfrowe

 

Rejestratorami cyfrowymi nazywamy urządzenia pozwalające na nagrywanie wideo w formacie cyfrowym na dyskach twardych lub innych mediach. Podstawową rolą nowoczesnych rejestratorów cyfrowych jest umożliwienie monitoringu przy użyciu więcej niż jednej kamery. Wyświetlanie obrazu może się więc odbywać z udziałem tylko jednej lub wielu kamer jednocześnie. Obrazy i dźwięki mogą być przechowywane na popularnych nośnikach takich jak CD, DVD lub urządzeniach z wejściem USB. Natomiast podgląd i archiwizacja wszelkich zdarzeń jest możliwa dzięki wykorzystaniu sieci LAN, WAN lub za pośrednictwem internetu.

Bosch Security Systems - Cyfrowy rejestrator wizyjny serii 440/480 Bosch security Systems - Rejestrator wizyjny serii 600
fot.: Bosch Security Systems - Cyfrowy rejestrator wizyjny serii 440/480 fot.: Bosch Security Systems - Rejestrator wizyjny serii 600


 


System alarmowy a monitoring

 

Głównym zadaniem systemu sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN), znanym powszechnie jako system alarmowy, jest ochrona obiektów i terenu wokół nich przed włamaniem i kradzieżą. Niektóre z nich zabezpieczają także budynki przed najczęstszymi zdarzeniami i zagrożeniami powodującymi znaczne straty materialne, takimi jak pożar czy zalanie.
 

Czujnik ruchu FibaroKamera domowa Netatmo

             fot:. FIBARO - Czujnik ruchu Motion Sensor         fot:. Legrand - Inteligentna Kamera Domowa Netatmo

 


Współczesne systemy alarmowe, które bazują na inteligentnych centralach, mogą także współpracować z innymi instalacjami, np. monitoringu (kamery IP) czy kontroli dostępu, a także uczestniczyć w sterowaniu automatyką budynkową wykorzystywaną również do podniesienia bezpieczeństwa obiektu (np. symulacja obecności osób w budynku poprzez włączanie źródeł światła w określonym porządku). Dodatkowo, dla wzmocnienia bezpieczeństwa osób znajdujących się w budynku, możemy zamontować również przyciski antynapadowe albo wyposażyć domowników lub personel w piloty uruchamiające cichy alarm.Głównymi elementami systemów alarmowych są:

 • Centrala alarmowa
 • Manipulatory dotykowe lub tradycyjne klawiszowe (wspomniany wcześniej manipulator kodowy systemu),
 • Czujki (in. detektory ruchu),
 • Sygnalizatory akustyczne lub akustyczno-optyczne,
 • Dialer telefoniczny lub moduł GSM (przekazywanie alarmu za pomocą sieci telefonii stacjonarnej lub komórkowej),
 • Radiolinia (nadajnik z pilotami, dzięki któremu możliwe jest załączenie lub wyłączenie czuwania oraz wyzwolenie alarmu),
 • Blokady uniemożliwiające kradzież, dostęp do mienia lub ucieczkę włamywacza.


W systemach alarmowych najczęściej wykorzystywane są pasywne czujki podczerwieni reagujące na ruch oraz czujki magnetyczne umieszczane na oknach, drzwiach lub bramach garażowych. Wzbudzenie czujki może powodować natychmiastowe uruchomienie ogłuszającego alarmu. Wyłączenie systemu alarmowego odbywa się poprzez wpisanie na klawiaturze manipulatora, specjalnego kodu ustalonego przez użytkownika alarmu.

 

Zasilacz CCTV

 

Stosowane w przypadku systemów telewizji dozorowanej posiadają funkcję specjalnego zasilania urządzeń wymagających stabilizowanego napięcia.

 

GDE - CNB uchwyt do ściany kamer kopułkowych WDB204 plastikowyGDE - CNB reflektor podczeriweni MR1000
       fot.: GDE - CNB uchwyt do ściany                   fot.: GDE - CNB reflektor
             kamer kopułkowych                               podczeriweni MR1000

 

 

Kable i inne akcesoria CCTV

 

Monitoring posiada szereg rozszerzeń oraz dodatków, które mogą współgrać z siecią systemu wizyjnego. Do akcesoriów monitoringu można zaliczyć niezwykle dużo różnych rzeczy takich jak:
 

 • Atrapy kamer (służące do imitowania działających kamer, niektóre modele wyposażone są w specjalny czujnik który reaguje na ruch zapalając kolorową diodę),
 • Nakładka noktowizyjna na obiektyw kamery (służy do filmowania kamerą w nocnym trybie),
 • Dodatkowa osłona na kable (ochronne pokrowce na kable wykorzystywane gdy monitoring prowadzony jest w specyficznych warunkach takich jak wysoka temperatura / niska temperatura, silne pole elektromagnetyczne),
 • Osłony na obiektyw (mogą być wodoodporne lub chronić przed wandalami),
 • Reflektor (nowoczesne oświetlenie dla kamer zewnętrznych),
 • Moduł audio z wyjściem różnicowym (jest to specjalne urządzenie przesyłające poprzez kabel koncentryczny sygnał dźwiękowy),
 • Moduł fonii regulowany (mikrofon pojemnościowy służy do zbierania dźwięku z otoczenia),
 • Uchwyty do kamer (specjalne metalowe uchwyty z miejscem na kamerę ułatwiające montaż oraz pozwalają na ustawienie urządzenia pod właściwym kątem),
 • Wysięgniki (specjalnie przedłużone uchwyty pozwalające na zamontowanie kamery na wyższej wysokości). W przypadku monitoringu wizyjnego, w którym używane są kamery IP możemy mówić o dużo niższych kosztach w porównaniu do monitoringu tradycyjnego. Do jego prowadzenia może być bowiem wykorzystywana istniejąca już infrastruktura sieci komputerowej (przewodowa i bezprzewodowa).


Dodatkowym atutem monitoringu wizyjnego jest możliwość centralnego zarządzania nawet w przypadku, kiedy kilka chronionych obiektów znajduje się w oddalonych od siebie miejscach (transmisja przez internet). Monitoring wizyjny to nie tylko doskonałe rozwiązanie dla biznesu. Taki system świetnie nadaje się również do ochrony mienia i osób. Ponadto znajduje swoje zastosowanie w opiece zdrowotnej, ochronie przeciwpożarowej, ochronie środowiska, obserwacjach przyrody oraz w badaniu zjawisk meteorologicznych.

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Dahua, Telcomp, Aldom, SPT, Bosch Security Systems, GDE Polska, Fibaro, Legrand


Zobacz także
Rola wież i kolumn w systemach sygnalizacji zdarzeń

Rola wież i kolumn w systemach sygnalizacji zdarzeń

W każdej fabryce, czy zakładzie przemysłowym należy zapewnić jak najlepszy przepływ... ¬ więcej...

 
SO-Ad2 - uniwersalny sygnalizator optyczny

SO-Ad2 - uniwersalny sygnalizator optyczny

W celu efektywnego przekazywania informacji na obiektach bardzo często wykorzystywane... ¬ więcej...

 
Nowy pożarowy zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny SGO-Pgz3

Nowy pożarowy zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny SGO-Pgz3

W ofercie W2 pojawił się nowy, zewnętrzny sygnalizator głosowo-optyczny typu SGO-Pgz3.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet