zwiń

gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-ProjektGrupa Armatura

logo Wilo   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Verano Konwektor

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Junkers - patron


Nowoczesne urządzenia grzewcze na paliwa stałe

aktualizacja: 27-04-2015, 06:37 – artykuł promocyjny


Firma ZMK SAS oferuje kotły grzewcze na paliwa stałe o różnorodnych konstrukcjach. W ofercie znajdują się zarówno kotły tradycyjne - do spalania węgla i drewna opałowego, jak i nowoczesne - wielodobowe, automatyczne, których obsługa sprowadzona jest do minimum.

Te wymagania z całą pewnością spełnią kotły podajnikowe ZMK SAS: ECO, MULTI, GRO-ECO czy AGRO-ECO, a fakt posiadania także dodatkowego paleniska rusztowo-wodnego czy też awaryjnego rusztu sprawia, że są najbardziej uniwersalnymi, wielozadaniowymi kotłami pozwalającymi spalić większość rodzajów paliw stałych. Uniwersalność kotłów na paliwa stałe to słowo klucz ostatnich sezonów.

 

Sas - kocioł na paliwo stałe ECOSas - kocioł na paliwo stałe MULTISas - kocioł na paliwo stałe GRO-ECOSas - kocioł na paliwo stałe AGRO-ECO

fot.: kocioł ECO            fot.: kocioł MULTI               fot.: kocioł GRO-ECO          fot.: kocioł AGRO-ECO


A co z kotłami zasypowymi, tak ostatnio popularnymi jako dodatkowe źródło grzewcze zintegrowane np. z kotłem gazowym. Zwłaszcza w przypadku kotłów zasypowych traktowanych często „bezlitośnie” mokrym opałem znaczenia nabiera technologia wykonania i ich waga świadcząca o jakości produktu. Bardziej wydajny wymiennik wykonany z wysokiej jakości blachy kotłowej P265GH o grubości min. 6 mm podobnie jak stosowanie gięcia w miejscach trudno dostępnych zamiast połączeń spawanych gwarantuje wydłużenie żywotności kotła i bezpieczne użytkowanie. Dodatkowym atutem staje się automatyka pozwalająca na wydłużenie czasu stałopalności i sterowanie elementami także rozbudowanej instalacji grzewczej.

 

 

Automatyka kotłów na paliwo stałe

 

Automatyka kotłów na paliwo stałe staje się coraz bardziej rozbudowana, a jednocześnie „przyjazna” dla użytkownika. Odchodzi się obecnie od modelu, w którym użytkownik musiał mozolnie definiować zarówno temperaturę „na kotle”, jak i szczegółowe czasy podawania paliwa oraz siłę nadmuchu z wentylatora. Sterowanie kotłem stało się prostsze, gdyż wystarczy określić temperaturę, którą chcemy osiągnąć na wyjściu do instalacji grzewczej. Całą resztą zajmuje się sterownik. W przypadku gorszych rodzajów paliwa, zawsze możliwe jest ręczne dopasowanie ustawień. Automatyka może sterować nie tylko pompami obiegowymi, ale również zaworem lub zaworami mieszającymi, a także współpracować z czujnikiem temperatury zewnętrznej oraz termostatami pokojowymi. Wszystko to sprawia, że praca kotła na paliwo stałe może przebiegać w oparciu o tak zwaną krzywą grzewczą, a zatem tak samo, jak w przypadku innych źródeł ciepła.
 

SAS - sterownikSAS - sterownik

fot.: sterowniki w kotłach SAS


Dzięki elektronice parametry pracy kotła - zwłaszcza z automatycznym sposobem podawania paliw -  można śledzić, a także sterować nimi za pomocą telefonu komórkowego poprzez moduł GSM lub za pośrednictwem Internetu.

ZMK SAS ciągle pracuje nad rozwiązaniami grzewczymi odpowiadającymi aktualnym potrzebom użytkowników, poprawiając jakość ich wykonania, dostosowując rozwiązania konstrukcyjne do optymalnego spalania opału nawet nie najlepszej jakości.

 

 

Kocioł SAS ECO z ceramiką

 

W odpowiedzi na oczekiwania rynku, w kotle z podajnikiem tłokowym SAS ECO wprowadzono możliwość wyposażenia paleniska w dodatkowe panele ceramiczne, które poprawiają warunki spalania różnego rodzaju peletów. Mówiąc o rozwoju konstrukcji kotłowych trzeba podkreślić, że dużym wyzwaniem dla naszej firmy było stworzenie takiej konstrukcji kotła, która umożliwi spalanie peletu, a co ważniejsze pozwoli w pełni wykorzystać zalety tego paliwa. Tylko spalanie w odpowiednich warunkach czyni ten rodzaj paliwa naprawdę atrakcyjnym. Skonstruowanie kotła, który zapewni odpowiednie wykorzystanie peletu, zajęło naszym konstruktorom kilka lat. W ten sposób powstała nie tylko możliwość dostosowania kotła ECO do spalania tego paliwa, ale również konstrukcja dedykowana specjalnie dla peletu pod nazwą AGRO-ECO. Dostosowana została oczywiście do specyfiki polskiego rynku, na którym pelet nie jest jeszcze zbyt popularny i dlatego w kotle tym można spalać również zanieczyszczone zboże, jego odpady oraz pestki owoców.

 

SAS - kosz w kotle AGRO-ECOSAS - podwójne palenisko w kotle SAS MULTI

fot.: kosz w kotle AGRO-ECO                  fot: podwójne palenisko w kotle SAS MULTI

 

 

Kocioł SAS AGRO-ECO–biomasa pod kontrolą

 

Charakterystyczną cechą konstrukcji SAS AGRO-ECO jest automatyczne, samooczyszczające się palenisko spalające dokładnie taką porcję paliwa, jaka niezbędna jest do uzyskania nastawionej przez użytkownika na sterowniku temperatury. Narażone na wysoką temperaturę części paleniska wykonane są ze stali żaroodpornej oraz materiałów ceramicznych. Wyposażenie paleniska w panele ceramiczne pozwala jednocześnie na zapewnienie optymalnych warunków sprzyjających procesowi spalania ziaren (optymalna temperatura spalania ziaren zbóż wynosi ok. 1200 °C), zwiększa efektywność paleniska oraz jednocześnie pozytywnie wpływa na podniesienie jego żywotności. Automatyczny zapłon paliwa oraz system podtrzymania ognia po osiągnięciu żądanej temperatury sprawia, iż kocioł może w pełni sprawnie pracować nawet przy niewielkim zapotrzebowaniu na moc cieplną (możliwość ciągłej pracy oraz współpracy z zasobnikiem c.w.u. w okresie letnim).

 

Sas - sterownik pokojowy

fot.: sterownik pokojowyWielofunkcyjny regulator kotła zapewnia kontrolę stopnia dozowania paliwa, kontrolę procesu automatycznego rozpalania paliwa oraz parametrów procesu spalania. Dzięki temu spalanie biomasy jest dokładne. Średni czas spalania w zależności od warunków pogodowych, stopnia docieplenia budynku oraz kaloryczności zastosowanego paliwa wynosi 1-4 dni, co pozwala już na znaczny komfort w obsłudze kotła i utrzymanie czystej kotłowni.

Regulator steruje pracą pomp c.o., c.w.u., dwiema dodatkowymi pompami i dwoma zaworami mieszającymi (w zależności od potrzeb instalacji). Może współpracować z dowolnym pokojowym regulatorem temperatury lub dedykowanym. Posiada również funkcje dezynfekcji termicznej, antifreeze pomp (anty-zamarzanie) oraz antystop pomp zapobiegającą zastaniu silników pomp.

Standardowy system dostarczania paliwa do kotła można rozbudować o zewnętrzne podawanie z pomieszczenia pośredniego (zbiornika) do właściwego zasobnika kotła. Sterowanie poziomem paliwa w koszu pozwala w pełni zautomatyzować dostarczanie paliwa bez konieczności ingerencji w ten proces.

Obecnie trwają prace nad udoskonaleniem procesu spalania biomasy w kotle SAS AGRO-ECO poprzez zastosowanie automatyki sterującej procesem spalania w oparciu o algorytm PID sprzężony z pomiarem wartości tlenu w gazach spalinowych. Do tego celu zastosowana została sonda lambda o konstrukcji umożliwiającej jej pracę w środowisku znamiennym dla procesu spalania biomasy. Jest to tzw. szerokopasmowa sonda lambda pozwalająca na rejestrację zawartości tlenu w spalinach w sposób on-line w szerokim zakresie i tym samym umożliwia odpowiednio szybką korektę wartości strumienia powietrza dostarczanego do paleniska względem podawanego paliwa. Jednocześnie automatyka wykorzystująca sygnał z sondy lambda może wysterować odpowiedni rozdział strumieni powietrza pierwotnego oraz wtórnego dla uzyskania optymalnych warunków spalania biomasy. Zagadnienie to staje się szczególnie ważne w przypadku modulacji mocy palnika co z kolei jest charakterystyczne dla algorytmu sterowania PID dostosowującego chwilową moc kotła do aktualnego zapotrzebowania energetycznego ogrzewanego obiektu bądź zmiennych warunków temperaturowych w przypadku wykorzystania funkcji automatyki pogodowej.

Odpowiednio prowadzony proces spalania biomasy w znacznym stopniu eliminuje powstawanie sadzy i zanieczyszczeń w kotle a tym samym poprawia wymianę ciepła utrzymując stosunkowo długo deklarowaną sprawność kotła – wydłużając czas między niezbędnym okresowym oczyszczaniem wymiennika kotła. Oczywiście wynik poprawnego spalania paliw przekłada się jednocześnie efekt ekonomiczny wynikający z oszczędności zużywanego paliwa, jak i wydłużenia żywotności samego kotła.


 

Kontakt w sprawie produktów:

ZMK SAS Spółka z o. o.
tel. 041 378 46 19
www: www.sas.busko.pl
mail: wyślij wiadomość

Zobacz także
Pompy obiegowe MAGI 2 - najwyższa jakość z niezawodną gwarancją

Pompy obiegowe MAGI 2 - najwyższa jakość z niezawodną gwarancją

MAGI 2 to rozwiązanie spełniające większość oczekiwań Instalatorów. To... ¬ więcej...

 
Ekoprojekt 2022 - co oznacza i jakie normy wprowadza

Ekoprojekt 2022 - co oznacza i jakie normy wprowadza

Jakość powietrza oraz troska o środowisko naturalne to główne przesłanki... ¬ więcej...

 
Wodomierze, ciepłomierze, moduły komunikacyjne - nowe produkty w ofercie Apator Powogaz SA

Wodomierze, ciepłomierze, moduły komunikacyjne - nowe produkty w ofercie Apator Powogaz SA

Pierwsza połowa 2020 była czasem premier dla Apator Powogaz SA. W 2019 prowadzono... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet