Kominek a rekuperacja w domu

artykuł promocyjny


Połączenie ogrzewania kominkiem z systemem wentylacji mechanicznej daje nam tanie i ekologiczne ogrzewanie. Warto jednak zastanowić się, jak te dwie instalacje można pogodzić w budynku by ich użytkowanie było bezproblemowe.


W przypadku domu z kominkiem i centralą wentylacyjną mamy sytuację, gdzie powietrze do spalania pochodzi z zewnątrz, a nie jak to często bywa w tradycyjnych układach, z pomieszczeń budynku. Powietrze doprowadzone z dworu bezpośrednio trafia do komory spalania kominka. Zewnętrzne doprowadzenie powietrza do procesu spalania spotykane jest również w domach z wentylacją grawitacyjną (najczęściej przewody te biegną w podłodze).

fot.: W obudowie kominka powinny znaleźć się otwory wentylacyjne pozwalające na ruch powietrza wokół wkładu, i to zarówno w układzie DGP, jak też z płaszczem wodnym

 

Kominek - różne warianty funkcjonowania w domu oraz współpracy z wentylacją

 

1. wkład kominkowy z kratkami pobierającymi powietrze do spalania bezpośrednio z pomieszczenia - konieczność dostarczenia dodatkowej objętości powietrza, która posłuży do prawidłowego przebiegu procesu spalania. Potrzebne są tu elementy nawiewne w oknach lub otwory w ścianie. W innym przypadku spalanie będzie niepełne, czasem płomień może przygasać, a nawet może dojść do zatrucia domowników.

 

Ważne!
w tradycyjnym systemie wentylacji grawitacyjnej w przypadku uszczelnienia okien – często działanie kominka bez dolotu stwarza spore zagrożenie dla domowników.



2. wkład kominkowy z dolotem powietrza - zewnętrzne powietrze doprowadzane do komory spalania specjalnym przewodem dolotowym. Powietrze po przejściu przez komorę spalania kominka usuwane jest na zewnątrz przewodem kominowym w postaci spalin.



3. instalacje centralnego rozprowadzania ciepłego powietrza z kominka - jest to system z zamkniętą komorą, w których kominek nie pobiera powietrza do paleniska z pomieszczenia a korzysta z kanału doprowadzające powietrze który zamontowany jest w dolnej części wkładu.

 

  • obieg grawitacyjny lub wymuszony w systemach DGP (dystrybucji gorącego powietrza)


Powietrze wewnętrzne wlatuje przez otwory w dolnej części obudowy kominka, tam się ogrzewa i trafia do otworów wylotowych w górnej części obudowy. Taki proces wzmacnia efekt ogrzewania. W systemach DGP ogrzane powietrze rozprowadzane jest kanałami umieszczonymi w obrębie sufitu do poszczególnych pomieszczeń.

 

Jak połączyć kominek z DGP z rekuperatorem

fot.: Pro-Vent - rekuperacja i instalacja dystrybucji gorącego powietrza (DGP) nie powinny wykorzystywać tych samych kanałów

 

  • obieg wymuszony i rozprowadzenie ciepła z płaszcza wodnego

Kominek jest traktowany jako źródło ciepłej wody, która rozprowadzana jest do grzejników oraz może zasilać bufor ciepłej wody użytkowej. Taka instalacja działa jak typowe ogrzewanie c.o. z tą różnicą, że zamiast pieca (gazowego, olejowego, na paliwa stałe) jest kominek. W takim układzie kominek wykorzystany jest jako źródła ciepła oraz jako ozdoba. W nowoczesnych układach grzewczych powszechne jest stosowanie systemów mechanicznego wspomagania ruchu powietrza.


 


DGP powinno działać niezależnie od systemu rekuperacji, gdyż powietrze dystrybuowane kanałami DGP jest zbyt gorące, by trafiało do wymiennika

 

 

 

DOM PASYWNY - szczelność i kominek

 

Aby bilans budynku był możliwy do osiągnięcia istnieje potrzeba wprowadzenia wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepł. Zgodnie z filozofią tego wzorca budowania domów, taki system działa właściwie i odzyskuje maksymalnie dużo ciepła jeśli jest szczelny. W ramach adaptacji systemu ogrzewania kominkiem w takim budownictwie należy wybierać tylko wkłady z zamkniętą komorą spalania.


Uzyskanie najlepszych parametrów dla domu pasywnego możliwe jest przy współpracy rekuperatora z ekologicznym źródłem ciepła, jak na przykład pompy ciepła.


 


W domach z rekuperacją i kominkiem, wkład musi mieć niezależny pobór powietrza z zewnątrz - czyli tzw. zamkniętą komorę spalania.

 

 

 

Kominek i rekuperacja - warunki współpracy

 

W zależności do czego będzie kominek nam służył i jak często będziemy go użytkować możemy wybrać jeden z powyższych wariantów. Jeśli kominek będzie częścią systemu C.O. to jedynym słusznym rozwiązaniem jest oczywiście wybór modelu z płaszczem wodnym. Komienk używany sporadycznie, głównie jako dekoracyjne ogrzewanie "nastrojowe" to sytuacja, gdzie sprawdzi się zarówno system płaszczowy jak i zwykły ze wspomaganiem obiegu powietrza. Jednak jeśli kominek nie znajdzie się w centralnej części domu rozprowadzenie powietrza może być mniej efektywne, a do tego taki system może mocno brudzić i zaburzać pracę wentylacji i grawitacyjnej i tej mechanicznej. Budowa kanałów powietrznych oraz kupno turbiny mieszczającej powietrze mogą okazać się zaskakująco wysokie. A system z płaszczem wodnym może wykorzystywać już istniejącą instalację. Jeśli zdecydujemy się na wariant dekoracyjnego kominka bez rozprowadzenia powietrza, ale z rekuperacją zyskamy dość sprawny układ. Rekuperacja wprowadza ruch powietrza po domu, a ciepło którego nie zdąży oddać do powietrza wykorzystuje do układu odzysku, oddając go potem z nawiewem.


 


Kominek bez systemu DGP - Wywołany przez rekuperator ruch powierza pozwala na bardzo dobre rozprowadzenie ciepła kominkowego w budynku.

 

 

 

Rekuperator jako dystrybutor ciepłego powietrza z kominka

 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zbudowana jest z centrali wentylacyjnej nazywanej rekuperatorem oraz przewodów wentylacyjnych (elastyczne przewody aluminiowe, stalowe kanały okrągłe lub elastyczne z polietylenu) do transportu powietrza rozprowadzonych w całym budynku.

 

Podobnie zbudowany jest system DGP. Oprócz kominka będącego źródłem ciepła, istotne są kanały, którymi tłoczone jest powietrze. Jednak instalacja rozprowadzająca ciepło musi bazować na przewodach o podwyższonej odporności termicznej (do 250oC), ale są to nadal przewody wentylacyjne.


Oba systemy różni ilość oraz sposób rozmieszczenia anemostatów czy kratek wentylacyjnych.
 

  • kominek DGP - powstaje problem odprowadzenia zużytego powietrza np. z łazienek (szczelne budownictwo i grawitacyjna wymiana powietrza jest mało wydolna). Optymalne położenie nawiewników - jak najniżej, w podłodze lub w ścianach tuż nad podłogą, gdyż ciepłe powietrze zgodnie z prawami fizyki wędrować będzie ku górze. Powstaje konieczność wykonania zejść w dół za pomocą bruzd w ścianach lub szachów sięgających aż do podłogi

 

  • kominek i  system rekuperacji -  anemostaty nawiewne są w pokojach mieszkalnych, a wywiewne w kuchni i łazienkach, dlatego w budynku cały czas odbywa się cyrkulacja powietrza, jednak taka instalacja wymaga umieszczenia nawiewów i wywiewów w suficie lub w ścianach pod sufitem, ponieważ powietrze wentylacyjne jest zazwyczaj chłodniejsze i w naturalny sposób opada na dół. Przy właściwie zaprojektowanym systemie można wykorzystać naturalne zjawisko gromadzenia się gorącego powietrza pod sufitem do skuteczniejszego ogrzewania powietrza wprowadzanego do budynku przez czerpnię.

 


System rozprowadzenia ciepłego powietrza z kominka nie zastąpi wentylacji
.

Konieczna jest współpraca z wentylacją mechaniczną odpowiedzialną za usunięcie nadmiaru wilgoci z budynku, czyli za zabezpieczenie domu przed możliwością tworzenia się na ścianach pleśni czy grzybów.
 

 


Instalacja rekuperacji i kominek - podsumowanie

 

  • Pośrednie rozprowadzenie ciepła kominkowego za pomocą świeżego, ogrzanego przy pomocy wymiennika rekuperatora powietrza zewnętrznego możliwe są przy centrali dobrej klasy oraz starannym wykonaniu i zaizolowaniu instalacj

 

Rekuperator w domu z kominkiem
fot.: rekuperator AERIS



  • Standardowo umieszczone nawiewniki instalacji wentylacyjnej można wykorzystać również na cele DGP. Mogą to być również anemostaty wirowe lub kierunkowe kratki wentylacyjne.
  • Zmniejszenie różnicy temperatury powietrza nawiewanego a powietrza w pomieszczeniu odpowida za wyeliminowanie efektu  "zawracanie" gorącego powietrza pod sufit.
  • Wkład kominkowy powinien mieć zamknięta komore spalania oraz posiadać doprowadzenie z zewnątrz niezależnym przewodem powietrza do komory spalania.
  • Przewód doprowadzający powietrze do kominka powinien mieć średnicę równą lub nieco większą niż średnica króćca kominowego wkładu kominka.
  • Rozprowadzenie powietrza z kominka sprawdza się w przypadku rekuperacji na zasadzie przemyślanego przepływu powietrza przez dom, gdzie ciepłe masy powietrza pokonują odpowiednią drogę, podczas której oddają ciepło tam gdzie trzeba.

 


Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacji

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Rekuperatory.pl, Pro-Vent


Zobacz także
Piec kominkowy SIRIUS

Piec kominkowy SIRIUS

Piec kominkowy SIRIUS dedykowany jest do domów już istniejących, do nowego budownictwa... ¬ więcej...
 
Rozwój innowacyjnych technologii w aspekcie kominków

Rozwój innowacyjnych technologii w aspekcie kominków

Współczesne budownictwo stawia surowe wymagania dotyczące elementów konstrukcyjnych... ¬ więcej...
 
System pieców kominkowych SIRIUS marki Schiedel

System pieców kominkowych SIRIUS marki Schiedel

Kominek to idealny sposób na ogrzanie wnętrz. Salon wypełniony ciepłem palonego... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook