Oświetlenie zewnętrzne domu

aktualizacja: 20-12-2021, 10:34 – artykuł promocyjny


Na oświetlenie wejścia do domu składa się nie tylko oświetlenie drzwi wejściowych. To również lampy oświetlające cały ciąg komunikacyjny, którym docieramy do budynku - od furtki, aż do drzwi wejściowych.

fot.: Regiolux

 

Oświetlenie wejścia do domu, czyli:

 

  • Drzwi wejściowe - oprawy oświetleniowe należy dopasować do wyglądu i stylu domu. Reflektory, lampy na wysięgnikach, kinkiety można umieszczać symetrycznie lub asymetrycznie po obu stronach drzwi, w daszku nad wejściem, czy w niszach ścian. W tym przypadku przede wszystkim należy pamiętać o funkcjonalności - światło powinno być tak skierowane, by oświetlało klamkę, zamek oraz podest, a nie oślepiało wchodzących do domu.

fot.: Miloo Electronics

  • Schody wejściowe - niskie schody nie wymagają odrębnego oświetlenia, gdyż wystarczająco rozjaśniają je lampy oświetlające drzwi, zatem w ich przypadku można stosować dowolne oświetlenie dekoracyjne. Schody wysokie najkorzystniej akcentować oprawami wmontowanymi w stopnie. Jeśli są zabezpieczone balustradą warto w niej umieścić oprawy lub powiesić na niej kinkiety, co pozwala osiągnąć ciekawe efekty dekoracyjne.

fot.: Aurora
 

  • Tabliczka z numerem domu - najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie oprawy na wysięgniku i skierowanie snopu światła bezpośrednio na numer domu lub innej oprawy akcentującej. Ciekawą alternatywę może stanowić wodoszczelna oprawa z płaskim frontem przykręcona do szczytu domu z naklejonymi na zewnętrznej części klosza cyframi i literami podświetlanymi od środka.

fot.: Smartlight - oprawa elewacyjna ARA2 COB

  • Ścieżka prowadząca do domu - można oświetlić ją na dwa sposoby: światłem padającym od dołu z hermetycznych opraw osadzonych na poziomie trawnika lub światłem padającym ze szczytu słupków oświetleniowych ustawionych po obu stronach ścieżki. Jeśli zdecydujemy się na słupki, trzeba pamiętać o zasadzie: im dłuższa droga, tym wyższe słupki i silniejsze źródła światła oświetlające większą przestrzeń.

Ozdobne oświetlenie ogrodowe Norlys

fot.: Norlys - zobacz więcej...

  • Furtka wejściowa - oprawy najwygodniej umieścić na słupkach otaczających furtkę i odpowiednio ukierunkować snopy światła. Reflektory lub plafon oświetlający dzwonek, klamkę i zamek mozna zamontować w daszku nad furtką.
Opracowanie: Redakcja
Źródło: Aurora Technika Świetlna, Regiolux, Miloo, Smartlight, Norlys


Zobacz także
Współczesne systemy sterowania oświetleniem - zarys historyczny pionierskich zastosowań

Współczesne systemy sterowania oświetleniem - zarys historyczny pionierskich zastosowań

Już od zarania naszej cywilizacji człowiek nieustannie dążył do wyeliminowania... ¬ więcej...

 
Zanieczyszczenie światłem

Zanieczyszczenie światłem

Życie roślin i zwierząt na naszej planecie zawsze było podporządkowane naturalnemu... ¬ więcej...

 
Profesjonalne systemy iluminacji budynków typu SMARTLIGHT w bogatym wydaniu architektonicznym

Profesjonalne systemy iluminacji budynków typu SMARTLIGHT w bogatym wydaniu architektonicznym

Smartlight to marka, która wprost zachwyca swoimi profesjonalnymi projektami... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet