

-
Czy pompa ciepła ogrzeje dom?
- Pompy ciepła powietrze-woda - dlaczego cieszą się największym zainteresowaniem?
- Czy pompa ciepła wytwarza hałas?
- Jaka jest żywotność pompy ciepła?
- Pompa ciepła a brak prądu
- Pompy ciepła - przegląd oferty producentów
- Praca pompy ciepła w okresie zimowym
-
Porównanie pomp ciepła powietrze/woda i powietrze/powietrze



Montujemy gniazda elektryczne w kuchni
artykuł promocyjny
W każdym domu mieszkalnym niezbędna jest obecnie instalacja elektryczna. Ale gdzie je umieścić? Są pewne zasady montażu gniazd wtykowych, których należy przestrzegać dla własnej wygody i bezpieczeństwa. Ważne jest aby kuchnia była dobrze zaprojektowana. Ogromny wpływ na funkcjonowanie kuchni ma odpowiednie rozplanowanie gniazdek elektrycznych. Ilość gniazdek powinna odpowiadać ilości urządzeń, poza podstawowymi typu, lodówka, kuchenka, okap itd. Dla wyboru i komfortu, gniazdka powinny znajdować się na odpowiedniej wysokości.
fot.: Kontakt-Simon - seria Simon 55
Wysokość montażu gniazd jest podyktowany względami funkcjonalnymi, szafki stojące mają najczęściej wysokość 0,8 m. Przy takich szafkach wysokość montażu gniazd powinna wynosić ponad 0,85 – 1,15 m.
Gniazda montuje się nad szafką po to aby z łatwością korzystać ze sprzętu agd, typu mikser. W kuchni używamy takich sprzetów jak chłodziarka, zamrażarka, robot kuchenny, ekspres do kawy oraz urządzenia większej mocy na przykład elektryczna kuchenka, kuchenka mikrofalowa.
|
|
fot.: Prince - system gniazdek mobilnych Mainline, który umożliwia łatwe i bezpieczne dodawanie, usuwanie lub przemieszczanie gniazd zasilania i gniazd sieci komputerowej na całej jej długości - wszędzie tam, gdzie są one potrzebne |
Gniazda elektryczne na duże AGD
Zdecydowana większość podstawowych urządzeń AGD wchodzących w skład wyposażenia kuchni, posiada fabryczne przystosowanie do zasilania pobieranego z gniazda wtykowego. Najtrudniejsze jest rozplanowanie rozmieszczenia gniazd wtykowych potrzebnych do zasilania dużych sprzętów AGD, ustawionych na stałe. Jeżeli zamierzamy zabudować nasz sprzęt AGD gniazdka muszą znajdować się na ścianie w sąsiednich szafkach, na wysokości od 30 do 50 centymetrów nad podłogą. Zasilanie AGD ustawionego na stałe przysparza zazwyczaj wielu problemów.
fot. EVOline, Schulte Elektrotechnik - gniazdo zasialjące
Gniazda wtykowe na drobne AGD
W kuchniach otwartych umieszcza się je tak, aby były jak najmniej widoczne. Dobrym rozwiązaniem są w takiej sytuacji gniazdka nablatowe, którego mechanizm sprawia, ze pojawia się ono i znika na życzenie. Zastosowana w nim fotokomórka uniemożliwia schowanie gniazda gdy jest do niego podłączona wtyczka, dodatkowo zaletą gniazdka jest jego estetyczne wykonanie. Inne rozwiązania ,to na przykład przymocowanie gniazd do spodu szafki wiszącej, zagłębia w blacie itp.
fot. Mebel Rust - gniazdo nadblatowe fot.: BachMann - gniazdo blatowe
Jedno jest pewne odpowiednie umiejscowienie gniazdek, tworzy ład i harmonię w każdej kuchni. Jest niezbędne w życiu każdej osoby doceniającej wagę sprytnych rozwiązań ułatwiających codzienne funkcjonowanie w kuchni.
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Kontakt-Simon, Legrand, Ospel, Mebel Rust, Schulte Elektrotechnik, BachMann, Prince |

![]() | Impedancja pętli zwarcia - co to jest?Impedancja pętli zwarcia to ważny parametr elektryczny, który odgrywa kluczową... ¬ więcej... |
![]() | Seria osprzętu Living Now od Bticino, marki grupy Legrand - ikona stylu i funkcjonalnościDziś coraz większą uwagę przykładamy do niebanalnych designerskich wnętrz oraz funkcjonalności... ¬ więcej... |
![]() | Przemień swój dom w inteligentny z Simon 55 GOInteligentne domy cieszą się rosnącą popularnością. Zastosowane w nich nowoczesne... ¬ więcej... |

![]() Osprzęt elektroinstalacyjny Kontakt-Simon |
![]() Odkurzacze centralne ECOMAX |
![]() Smart Home Legrand Netatmo |
![]() Osprzęt elektroinstalacyjny PAWBOL |
![]() Osprzęt elektroinstalacyjny Hager |