gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

GDE Apator

 nVent Werit


logotyp partner serwisu E.ON Foton     W2


Intersoft

FibaroNoark

 Elektra   

polecamy

Karlik - patron działu Gniazda, wtyczki, włączniki


Montujemy gniazda elektryczne w kuchni

aktualizacja: 22-09-2017, 08:37 – artykuł promocyjny


W każdym domu mieszkalnym niezbędna jest obecnie instalacja elektryczna. Ale gdzie je umieścić? Są pewne zasady montażu gniazd wtykowych, których należy przestrzegać dla własnej wygody i bezpieczeństwa.

Ważne jest aby kuchnia była dobrze zaprojektowana. Ogromny wpływ na funkcjonowanie kuchni ma odpowiednie rozplanowanie gniazdek elektrycznych. Ilość gniazdek powinna odpowiadać ilości urządzeń, poza podstawowymi typu, lodówka, kuchenka, okap itd. Dla wyboru i komfortu, gniazdka powinny znajdować się na odpowiedniej wysokości.
 

 

Gniazda elektryczne w kuchni Celiane z linii Corian LegrandGniazda i łączniki z serii Karo Ospel w kuchni

fot.: Legrand                                                    fot.: Ospel          

 

Wysokość montażu gniazd jest podyktowany względami funkcjonalnymi, szafki stojące mają najczęściej wysokość 0,8 m. Przy takich szafkach wysokość montażu gniazd powinna wynosić ponad 0,85 – 1,15 m.
Gniazda montuje się nad szafką po to aby z łatwością korzystać ze sprzętu agd, typu mikser. W kuchni używamy takich sprzetów jak chłodziarka, zamrażarka, robot kuchenny, ekspres do kawy oraz urządzenia większej mocy na przykład elektryczna kuchenka, kuchenka mikrofalowa.

System gniazd mobilnych Mainline

System gniazd mobilnych Mainline

System gniazd mobilnych Mainline

fot.: Prince - system gniazdek mobilnych Mainline, który umożliwia łatwe i bezpieczne dodawanie, usuwanie lub przemieszczanie gniazd zasilania i gniazd sieci komputerowej na całej jej długości - wszędzie tam, gdzie są one potrzebne

 


Gniazda elektryczne na duże AGD

 

Zdecydowana większość podstawowych urządzeń AGD wchodzących w skład wyposażenia kuchni, posiada fabryczne przystosowanie do zasilania pobieranego z gniazda wtykowego. Najtrudniejsze jest rozplanowanie rozmieszczenia gniazd wtykowych potrzebnych do zasilania dużych sprzętów AGD, ustawionych na stałe. Jeżeli zamierzamy zabudować nasz sprzęt AGD gniazdka muszą znajdować się na ścianie w sąsiednich szafkach, na wysokości od 30 do 50 centymetrów nad podłogą. Zasilanie AGD ustawionego na stałe przysparza zazwyczaj wielu problemów.

 

EVOline, Schulte Elektrotechnik - gniazdo zasialjące, Evoline Power Port zamontowany w blacie w kuchniEVOline, Schulte Elektrotechnik - gniazdo zasialjące, Evoline Port - zamontowany w szafce w kuchni

fot. EVOline, Schulte Elektrotechnik - gniazdo zasialjące

 

 

Gniazda wtykowe na drobne AGD

 

W kuchniach otwartych umieszcza się je tak, aby były jak najmniej widoczne. Dobrym rozwiązaniem są w takiej sytuacji gniazdka nablatowe, którego mechanizm sprawia, ze pojawia się ono i znika na życzenie. Zastosowana w nim fotokomórka uniemożliwia schowanie gniazda gdy jest do niego podłączona wtyczka, dodatkowo zaletą gniazdka jest jego estetyczne wykonanie. Inne rozwiązania ,to na przykład przymocowanie gniazd do spodu szafki wiszącej, zagłębia w blacie itp.

 

Mebel Rust - gniazdo nadblatoweMebel Rust - gniazdo nadblatowehttp://www.instalacjebudowlane.pl/obrazki2/gniazdko_w_blacie_bachmann_201113.jpg

                         fot. Mebel Rust - gniazdo nadblatowe              fot.: BachMann - gniazdo blatowe   


Jedno jest pewne odpowiednie umiejscowienie gniazdek, tworzy ład i harmonię w każdej kuchni. Jest niezbędne w życiu każdej osoby doceniającej wagę sprytnych rozwiązań ułatwiających codzienne funkcjonowanie w kuchni.


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Legrand, Ospel, Mebel Rust, Schulte Elektrotechnik, BachMann, Prince


Zobacz także
Puszka elektroinstalacyjna A.0083 marki PAWBOL - idealne rozwiązanie do specjalistycznego montażu przełączników Wi-Fi oraz Smart Home!
 
Czuła na dotyk linia łączników Ospel - Sonata Touch

Czuła na dotyk linia łączników Ospel - Sonata Touch

Sonata Touch swoją premierę miała w październiku 2021 roku. Jest to seria łączników... ¬ więcej...

 
Kupuj gniazdka i sprzęt elektrotechniczny na merXu
 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet