Kiedy kupować paliwo do ogrzewania domu


Coraz dłuższe wieczory i chłodne poranki to znak, że nieuchronnie zbliża się zima. To już najwyższa pora żeby zakupić paliwa na sezon grzewczy. Na pytanie kiedy najtaniej można kupić gaz do ogrzewania oraz olej opałowy próbują odpowiedzieć eksperci rynku paliw z serwisu e-petrol.pl, w ramach którego działa internetowa wyszukiwarka dostawców mediów grzewczych - Centrum Domowego Ciepła.

Przyglądając się hurtowym notowaniom oleju opałowego i gazu można zauważyć, że oba typy paliw podlegają sezonowym wahaniom cen, które poza wyjątkowymi sytuacjami mają charakter cykliczny. Analizując cenowe wykresy i dokonując zakupu w czasie, kiedy są one na najniższych poziomach, można w łatwy sposób obniżyć rachunki za ogrzewanie.


Olej – kupuj kiedy zimno

Sezonową zależność cen dobrze widać na przykładzie oleju opałowego. Średnia różnica ceny hurtowej metra sześc. tego paliwa w polskich rafineriach między styczniem a czerwcem w ostatnich trzech latach wynosiła niemal 310 zł. W tym samym okresie w czerwcu paliwo było też średnio około 298 zł droższe, niż w grudniu tego samego roku. Skalę różnic w trakcie roku można prześledzić na poniższym wykresie:
 


Wykres 1. Sezonowa zmienność hurtowych cen oleju grzewczego (styczeń 2008-czerwiec 2011) [PLN netto/m3]



Gaz płynny – zbiornik najlepiej napełnić wiosną


Opłacalność ogrzewania gazem płynnym jest uzależniona w dużej mierze od specyfiki umowy i sposobu współpracy z dostawcą paliwa. Jeśli mamy jednak możliwość zakupu od dowolnego dostawcy w wybranym przez nas momencie - to szukając oszczędności - warto poświęcić czas i porównać oferty różnych firm. Z analizy hurtowych cen propanu na granicy wschodniej, przeprowadzonej przez ekspertów e-petrol.pl dla Centrum Domowego Ciepła wynika, że gaz najlepiej zatankować wiosną, bo wtedy za napełnienie zbiornika powinniśmy zapłacić najmniej. Na poniższym wykresie można zaobserwować, że różnica hurtowych ceny gazu pomiędzy „najdroższym” i „najtańszym” miesiącem może w poszczególnych latach sięgać nawet 50 procent.
 


Wykres 2. Sezonowa zmienność hurtowych cen propanu (styczeń 2008-czerwiec 2011) [PLN netto/t]



Poluj na cenowe okazje


Warto porównać oferty od przynajmniej kilku dostawców, aby znaleźć tę najkorzystniejszą – zarówno pod względem ceny, jak i innych parametrów zakupu – minimalnej wielkości zamówienia czy terminu dostawy. W łatwym i wygodnym znalezieniu firmy spełniającej nasze oczekiwania może pomóc Centrum Domowego Ciepła – ogólnopolska wyszukiwarka sprawdzonych dostawców oleju opałowego i gazu do ogrzewania. Zapoznanie się z warunkami zakupu od szerokiej grupy dostawców daje nam lepsze rozeznanie w rynkowych realiach i zwiększa szansę na znalezienie cenowych promocji i ofert specjalnych.

Kupno paliwa do ogrzewania to istotna pozycja w budżecie właścicieli domów, dlatego warto poświęcić temu zadaniu trochę czasu i energii. Jeżeli zależy nam na ograniczeniu kosztów związanych z domowym ciepłem, to dobre zaplanowanie czasu zakupu paliwa do ogrzewania i analiza ofert od przynajmniej kilku sprzedawców, jest niewielkim wysiłkiem, który może się naprawdę opłacić.
 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Grzegorz Maziak, e-petrol.pl




Zobacz także
Jak bezpiecznie korzystać z drabiny? Sprawdź, na co uważać

Jak bezpiecznie korzystać z drabiny? Sprawdź, na co uważać

Przydaje się podczas pracy w ogrodzie, remontu mieszkania i w trakcie prozaicznych czynności,... ¬ więcej...
 
Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Przegląd szlifierek kątowych Makita do prac budowlanych

Szlifierki kątowe Makita to wydajne elektronarzędzia o niezwykle przemyślanej konstrukcji.... ¬ więcej...
 
Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

Dodatki do ogrzewania 2024 - kto może liczyć na dofinansowania

W 2024 roku będą obowiązywać kolejne regulacje mające na celu wspieranie polskich... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook