Czyste powietrze na halach produkcyjnych

Jak pomalować grzejnik?

artykuł promocyjny


Grzejniki malujemy specjalnymi farbami akrylowymi, do tego przeznaczonymi. Zawierają one specjalne dodatki, przez co nie blakną i nie żółkną pod wpływem wysokiej temperatury. Obecnie na zamówienie dostępne są grzejniki w dowolnym kolorze. Jeżeli jednak zdecydujemy się na malowanie grzejników, pamiętajmy o kilku zasadach, które pozwolą nam osiągnąć zadawalający efekt.               

 

Przygotowanie powierzchni przed malowaniem


Każdy grzejnik (prócz chromowanego) daje się pomalować fabrami do tego przeznaczonymi. Aby jednak powłoka była trwała i nie łuszczyła się po jednym sezonie grzewczym, nalezy odpowiednio przygotować powierzchnię. Na początku grzejnik należy oczyścić z nieczystości - kurzu, brudu i zacieków - po prostu umyć. Po wyschnięciu przy pomocy szczotki drucianej i papieru ściernego usunąć rdzę i schodzący lakier. W przypadku zakamarków na grzejniku panelowym warto użyć gąbki ściernej - lepiej oczyści niedostępne miejsca. W przypadku gdy grzejnik nie jest zardzewiały to wystarczy lekko zmatowić stary lakier przy pomocy papieru o wysokiej granulacji np. 500-600. Po wyczyszczeniu rdzy i starego lakieru, grzejnik przecieramy ściereczką nasączoną w rozpuszczalniku aby ostatnie przygotować powierzchnię na malowanie.

 

Kiedy malować grzejniki


Grzejniki malujemy na zimno. Najlepiej w ciepłych miesiącach w roku. Farba na ciepłym grzejniku będzie szybko wysychać - spowoduje to powstanie smug.

 

Instal-Projekt - grzejnik TubusInstal-Projekt - grzejnik Puls Instal-Projekt - grzejnik Tubus

fot.: Instal-Projekt

 

 

Czym malować


Przy malowaniu grzejnika możemy urzywać pędzli, gąbek lub wałków. Należy jednak zaopatrzyć się w gąbki i wałki przeznaczone do malowania farbami opartymi na rozcieńczalnikach nieorganicznych. Zwykła gąbka malarska do ścian spuchnie i porwie się pozostawiając fragmenty na malowanym grzejniku. Do malowania tradycyjnych grzejników z żeliwnymi żeberkami nalezy skorzystać ze specjalnego pędzla "krzywika".

 

Farby


Do malowania grzejnika należy zastosować farbę specjalnie do tego przeznaczoną. Zawiera ona specjalny skład dzięki któremu farba nie zmieni koloru ani nie złuszczy się pod wpływem temperatury. Malując grzejnik zarówno farbą nawierzchniową jak i podkładową i nawierzchniową, należy przestrzegać wytycznych zawartych na opakowaniu. Szczególnie ważne są informacje dotyczące rozcieńczania farb, łączenia ich z innymi, oraz czasu schnięcia powłoki. Jeśli zastosujemy się do tych wytycznych - malowanie będzie trwałe przez kilka lat.

 

jaga
fot.: grzejniki Jaga


Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Jaga, Instal-Projekt
Autor: Piotr Lasota


Zobacz także
Grzejniki niskotemperaturowe czy klimakonwektor?

Grzejniki niskotemperaturowe czy klimakonwektor?

Technologia budowania współczesnych domów wraz z coraz to wyższymi wymaganiami... ¬ więcej...
 
Inteligentne ogrzewanie - komfort, oszczędności i kontrola

Inteligentne ogrzewanie - komfort, oszczędności i kontrola

Ogrzewanie dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb to klucz do komfortu i oszczędności... ¬ więcej...
 
Jak oszczędzać na ogrzewaniu - rola grzejnika aluminiowego

Jak oszczędzać na ogrzewaniu - rola grzejnika aluminiowego

Co roku wraz z początkiem sezonu grzewczego mnóstwo osób zadaje sobie to... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet







regulus

regulus





Facebook