Uniwersal - urządzenia wentylacyjne


Czy warto mieć rekuperator

aktualizacja: 11-09-2020, 04:53 – artykuł promocyjny


Obecnie trendem panującym we współczesnym budownictwie jest dbałość o energooszczędność. Ludzie zaczęli zwaracać coraz większą uwagę na szczelność budowanych budynków ze względu na rosnące ceny paliw i energii. Współczesne budownictwo stawia na materiały izolacyjne o bardzo niskich współczynnikach przenikalności cieplnej oraz na szczelne okna i drzwi. Wszystko to sprawia, że nowobudowane budynki są pozbawione wentylacji. W tak szczelnych obiektach nie sprawdza się wentylacja grawitacyjna, która wykorzystywała różnicę temperatur do wymiany powietrza w pomieszczeniach.

CENTRALA MISTRAL PRO 700 ECPro-Vent - Rekuperator MISTRAL SLIM 600 EC

fot.: rekupertory Pro-Vent

 

W nowych dobrze wyizolowanych budynkach, pozbawionych wszelkich nieszczelności, pojawiają się problemy z kondensowaniem wilgoci i powstawaniem zaduchu oraz pleśni, wynikające z braku wymiany powietrza w pomieszczeniach. Aby ludzie mogli zdrowo żyć w domach konieczne jest zapewnienie regularnego dopływu powietrza. We współczesnych szczelnych budynkach konieczne jest zagwarantowanie systemu wentylacji mechanicznej w tym celu. Straty energii cieplnej w budynkach energooszczędnych poprzez kominy wentylacji grawitacyjnej wynoszą nawet 60%, bowiem im szczelniejszy budynek, tym straty te są wyższe. Rozwiązaniem tego problemu jest montaż rekuperatora, który zapewni doskonałą wymianę powietrza bez strat energetycznych.
 

Mitsubishi Electric - rekuperator Lossnay VL-50Daikin - rekuperator VAM-FA

                       fot.: Mitsubishi Electric                                           fot.: Daikin                                
Bartosz - Rekuperator VENA Optima VOVKlimor - centrala rekuperacyjna KCX

   fot.: Firma Bartosz                                    fot.: Klimor          

 

 

Co zapewnia rekuperator - zalety  

 

Wykorzystywanie instalacji wentylacyjnej wyposażonej w rekuperator stanowi gwarancję zmniejszenia kosztów ogrzewania budynku poprzez ograniczenie strat ciepła nawet o 60-80%. Dzięki temu nie stracimy ciepła w zimie, a chłodzimy dom latem. Warunkiem tych oszczędności jest jednak prawidłowe wykonanie instalacji instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła, a także sprawnie działająca centrala z rekuperatorem. W przeciwnym wypadku koszt ogrzewania może wzrosnąć.


Zaletą stosowania rekuperatora jest także możliwość montażu gruntowego wymiennika ciepła (GWC), dzięki czemu można uzyskać dodatkowe chłodzenie latem i większą sprawność rekuperatora zimą.
 

Global-Tech - gruntowy wymiennik ciepła

fot.: gruntowy wymiennik ciepła Global-Tech


Względami ekonomicznymi, które przemawiają za stosowanie rekuperacji, są także oszczędności wynikające z braku konieczności budowania drogich kominów do wentylacji mechanicznej. Ponadto nie ma potrzeby montowania droższych okien z nawiewnikami i mikrowentylacją. Budynki, w których używany jest rekuperator, charakteryzują się mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło - nawet od 45%. Dzięki temu można w nich zmniejszyć rozmiary grzejników i moc pieca grzewczego. System wentylacji z rekuperatorem rozprowadza ciepło z kominka lub z grzejników.
 

 

Centrum Klima - rekuperator Kinetic Plus Vent-Axia   Centrala rekuperacyjna Alnor HRU-PremAIR    Rekuperatory.pl

        fot.: Lindab           fot.: Alnor Systemy Wentylacji       fot.: Rekuperatory.pl    Drugim powodem, dla którego warto zdecydować się na rekuperację, jest komfort przebywania w budynkach, bowiem rekuperator gwarantuje prawidłową wentylację w każdej sytuacji, regulując mikroklimat budynku. Zastosowanie tego urządzenia zapewnia świeże powietrze przez 24 godziny na dobę. Ponadto rekupratory gwarantują napływ czystego powietrza pozbawionego od pyłków owadów, kurzu i alergenów, gdyż jest ona filtrowane. Dzięki rekuperatorom nie tylko dostarczamy powietrze do pomieszczenia, ale także usuwamy powietrze zużyte. W budynkach z rekuperacją nie odczuwa się nadmiernej wilgoci i zaduchu. Rekuperator zapewnia także brak nieprzyjemnych zapachów w domu, które są wyciągane z domu. Dzięki tym właściwościom rekuperator jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku alergików i osób chorych na przewlekłe schorzenia dróg oddechowych. Zastosowane filtry powietrza dbają o dobre samopoczucie osób przebywających w budynku.

 
 

Ekoklimax - centrala wentylacyjna z wymiennikiem obrotowymVentia  - rekuperator KOMFOVENT RECU 500 PECF-EC-C4Plus

fot.: Ekoklimax - centrala wentylacyjna      fot.: Ventia - KOMFOVENT RECU 500
 z wymiennikiem obrotowym                       PECF-EC-C4Plus

 

Dodatkowym atutem stosowania rekuperacji jest brak przeciągów w domu, gdyż nie ma potrzeby przewietrzania pomieszczeń poprzez otwieranie okien i drzwi. Co więcej w sezonie letnim do domu nie wpadają również komary i muchy, które są uciążliwe w przypadku tradycyjnego wietrzenia.

fot.: NTS Energy - rekuperacja zapewania aktywne przewietrzanie całego domu i nawiew świeżego powietrza bez rozchodzenia się zapachów

W budynkach, w których stosowany jest rekuperator, nie występują problemy z zaparowanymi oknami i lustrami. Stosowanie rekuperatora to dbałość o środowisko naturalne, gdyż występuje mniejsza emisja dwutelenku węgla do atmosfery.

Czy wentylacja mechaniczna może pracować bezgłośnie?Nowy system wentylacji z odzyskiem ciepła

fot.: Jawar - system ATMO

 

Wady rekuperatora

 

Rekuperacja nie jest jednak pozbawiona wad. Minusem tego sposobu wentylacji jest wysoki koszt instalacji, w którym oprócz kosztu wykonania sieci kanałów, które są znacznie bardziej rozległe niż w przypadku wentylacji wyciągowej, należy ponieść koszt zakupu centrali wentylacyjnej z rekuperatorem. Ceny centrali kształtują się na poziomie ok. 6 tys. zł do 8 tys. zł. Szacunkowy koszt wykonania całej inastalacji wentylacyjnej nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem to koszt około 15 tys. zł. Ponadto wadą korzystania z rekuperatora jest większe zużycie prądu - wentylatory rekuperatora pracuja na okrągło. Innym minusem tego rozwiązania jest hałas wytwarzany przez centralę wentylacyjną, którą najlepiej zamontować daleko od sypialni.

Decydując się na zastosowanie w domu rekuperatora należy przy zakupie wziąć pod uwagę następujące parametry, a mianowicie skuteczność wentylacyjną centrali wentylacyjnej - spręż generowany przez jej wentylatory oraz wysokość kosztów eksploatacyjnych, takich jak np. zużycie prądu. Bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze centrali wentylacyjnej jest także zadbanie o to, aby rekuperator był wyposażony w wentylator.

 

 

Zobacz także:

 

Co można zyskać dzięki rekuperacji
Co można zyskać dzięki rekuperacji?

 


Jaki rekuperator wybrać
Jaki rekuperator wybrać?

 


Centrale rekuperacyjne
Centrale rekuperacyjne

 


Rekuperatory - zestawienie oferty producentów


Rekuperatory - zestawienie oferty producentów 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Jawar, Ekoklimax, NTS Energy, Global-Tech, Daikin, Lindab, Pro-Vent, Metalplast, Ventia, Klimor, Mitsubishi Electric, Firma Bartosz, Rekuperatory.pl, Alnor Systemy WentylacjiZobacz także
Prawdopodobnie najlepszy rekuperator na rynku? Już wkrótce nowość od Komfovent!

Prawdopodobnie najlepszy rekuperator na rynku? Już wkrótce nowość od Komfovent!

Rok 2020 to zdecydowanie rok nowości w Komfovent, którego generalnym dystrybutorem... ¬ więcej...

 
Zaawansowana filtracja powietrza nawiewanego z oczyszczem ALPHAclear

Zaawansowana filtracja powietrza nawiewanego z oczyszczem ALPHAclear

System wentylacji mechanicznej zwanej rekuperacją daje możliwość zaawansowanego... ¬ więcej...

 
Zadbaj o czyste i świeże powietrze w domu - ale bezpiecznie!

Zadbaj o czyste i świeże powietrze w domu - ale bezpiecznie!

Ostatnie wydarzenia motywują do poszukiwania sposobów na skuteczną dezynfekcję... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Free Polska Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech   Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet