Czy warto mieć rekuperator

aktualizacja: 11-04-2022, 12:41 – artykuł promocyjny


Obecnie trendem panującym we współczesnym budownictwie jest dbałość o energooszczędność. Ludzie zaczęli zwaracać coraz większą uwagę na szczelność budowanych budynków ze względu na rosnące ceny paliw i energii. Współczesne budownictwo stawia na materiały izolacyjne o bardzo niskich współczynnikach przenikalności cieplnej oraz na szczelne okna i drzwi. Wszystko to sprawia, że nowobudowane budynki są pozbawione wentylacji. W tak szczelnych obiektach nie sprawdza się wentylacja grawitacyjna, która wykorzystywała różnicę temperatur do wymiany powietrza w pomieszczeniach.

CENTRALA MISTRAL PRO 700 ECPro-Vent - Rekuperator MISTRAL SLIM 600 EC

fot.: rekupertory Pro-Vent

 

W nowych dobrze wyizolowanych budynkach, pozbawionych wszelkich nieszczelności, pojawiają się problemy z kondensowaniem wilgoci i powstawaniem zaduchu oraz pleśni, wynikające z braku wymiany powietrza w pomieszczeniach. Aby ludzie mogli zdrowo żyć w domach konieczne jest zapewnienie regularnego dopływu powietrza. We współczesnych szczelnych budynkach konieczne jest zagwarantowanie systemu wentylacji mechanicznej w tym celu. Straty energii cieplnej w budynkach energooszczędnych poprzez kominy wentylacji grawitacyjnej wynoszą nawet 60%, bowiem im szczelniejszy budynek, tym straty te są wyższe. Rozwiązaniem tego problemu jest montaż rekuperatora, który zapewni doskonałą wymianę powietrza bez strat energetycznych.
 

Mitsubishi Electric - rekuperator Lossnay VL-50Daikin - rekuperator VAM-FA

                       fot.: Mitsubishi Electric                                           fot.: Daikin                                
Klimor - centrala rekuperacyjna KCX +

 fot.: Klimor     

Onyx SKY

fot.: Frapol   

 

 

Co zapewnia rekuperator - zalety  

 

Wykorzystywanie instalacji wentylacyjnej wyposażonej w rekuperator stanowi gwarancję zmniejszenia kosztów ogrzewania budynku poprzez ograniczenie strat ciepła nawet o 60-80%. Dzięki temu nie stracimy ciepła w zimie, a chłodzimy dom latem. Warunkiem tych oszczędności jest jednak prawidłowe wykonanie instalacji instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła, a także sprawnie działająca centrala z rekuperatorem. W przeciwnym wypadku koszt ogrzewania może wzrosnąć.

 Co zapewnia rekuperator - zalety

fot.: TopVac

Zaletą stosowania rekuperatora jest także możliwość montażu gruntowego wymiennika ciepła (GWC), dzięki czemu można uzyskać dodatkowe chłodzenie latem i większą sprawność rekuperatora zimą.
 

Global-Tech - gruntowy wymiennik ciepła

fot.: gruntowy wymiennik ciepła Global-Tech


Względami ekonomicznymi, które przemawiają za stosowanie rekuperacji, są także oszczędności wynikające z braku konieczności budowania drogich kominów do wentylacji mechanicznej. Ponadto nie ma potrzeby montowania droższych okien z nawiewnikami i mikrowentylacją. Budynki, w których używany jest rekuperator, charakteryzują się mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło - nawet od 45%. Dzięki temu można w nich zmniejszyć rozmiary grzejników i moc pieca grzewczego. System wentylacji z rekuperatorem rozprowadza ciepło z kominka lub z grzejników.
 

 

Centrum Klima - rekuperator Kinetic Plus Vent-Axia   Centrala rekuperacyjna Alnor HRU-PremAIR    Rekuperatory.pl

        fot.: Lindab           fot.: Alnor Systemy Wentylacji       fot.: Rekuperatory.pl    Drugim powodem, dla którego warto zdecydować się na rekuperację, jest komfort przebywania w budynkach, bowiem rekuperator gwarantuje prawidłową wentylację w każdej sytuacji, regulując mikroklimat budynku. Zastosowanie tego urządzenia zapewnia świeże powietrze przez 24 godziny na dobę. Ponadto rekupratory gwarantują napływ czystego powietrza pozbawionego od pyłków owadów, kurzu i alergenów, gdyż jest ona filtrowane. Dzięki rekuperatorom nie tylko dostarczamy powietrze do pomieszczenia, ale także usuwamy powietrze zużyte. W budynkach z rekuperacją nie odczuwa się nadmiernej wilgoci i zaduchu. Rekuperator zapewnia także brak nieprzyjemnych zapachów w domu, które są wyciągane z domu. Dzięki tym właściwościom rekuperator jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku alergików i osób chorych na przewlekłe schorzenia dróg oddechowych. Zastosowane filtry powietrza dbają o dobre samopoczucie osób przebywających w budynku.

 
 

Ekoklimax - centrala wentylacyjna z wymiennikiem obrotowymVentia  - rekuperator KOMFOVENT RECU 500 PECF-EC-C4Plus

fot.: Ekoklimax - centrala wentylacyjna      fot.: Ventia - KOMFOVENT RECU 500
 z wymiennikiem obrotowym                       PECF-EC-C4Plus

 

Dodatkowym atutem stosowania rekuperacji jest brak przeciągów w domu, gdyż nie ma potrzeby przewietrzania pomieszczeń poprzez otwieranie okien i drzwi. Co więcej w sezonie letnim do domu nie wpadają również komary i muchy, które są uciążliwe w przypadku tradycyjnego wietrzenia.

fot.: NTS Energy - rekuperacja zapewania aktywne przewietrzanie całego domu i nawiew świeżego powietrza bez rozchodzenia się zapachów

W budynkach, w których stosowany jest rekuperator, nie występują problemy z zaparowanymi oknami i lustrami. Stosowanie rekuperatora to dbałość o środowisko naturalne, gdyż występuje mniejsza emisja dwutelenku węgla do atmosfery.

fot.: Neovent - rekuperacja to wentylacja, którą możemy sterować według naszych realnych potrzeb

 

Wady rekuperatora

 

Rekuperacja nie jest jednak pozbawiona wad. Minusem tego sposobu wentylacji jest wysoki koszt instalacji, w którym oprócz kosztu wykonania sieci kanałów, które są znacznie bardziej rozległe niż w przypadku wentylacji wyciągowej, należy ponieść koszt zakupu centrali wentylacyjnej z rekuperatorem. Ceny centrali kształtują się na poziomie ok. 6 tys. zł do 8 tys. zł. Szacunkowy koszt wykonania całej inastalacji wentylacyjnej nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem to koszt około 15 tys. zł. Ponadto wadą korzystania z rekuperatora jest większe zużycie prądu - wentylatory rekuperatora pracuja na okrągło. Innym minusem tego rozwiązania jest hałas wytwarzany przez centralę wentylacyjną, którą najlepiej zamontować daleko od sypialni.

Decydując się na zastosowanie w domu rekuperatora należy przy zakupie wziąć pod uwagę następujące parametry, a mianowicie skuteczność wentylacyjną centrali wentylacyjnej - spręż generowany przez jej wentylatory oraz wysokość kosztów eksploatacyjnych, takich jak np. zużycie prądu. Bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze centrali wentylacyjnej jest także zadbanie o to, aby rekuperator był wyposażony w wentylator.

 

 

Zobacz także:

 

Co można zyskać dzięki rekuperacji
Co można zyskać dzięki rekuperacji?

 


Jaki rekuperator wybrać
Jaki rekuperator wybrać?

 


Centrale rekuperacyjne
Centrale rekuperacyjne

 


Rekuperatory - zestawienie oferty producentów


Rekuperatory - zestawienie oferty producentów 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ekoklimax, TopVac, Neovent, Frapol, NTS Energy, Global-Tech, Daikin, Lindab, Pro-Vent, Metalplast, Ventia, Klimor, Mitsubishi Electric, Rekuperatory.pl, Alnor Systemy Wentylacji

Zobacz także
Nowy katalog Komfovent do pobrania

Nowy katalog Komfovent do pobrania

Firma VENTIA, generalny dystrybutor rekuperatorów Komfovent w Polsce udostępniła... ¬ więcej...

 
Nowe rekuperatory na rynku AIR EXPERT 400V i 600 V

Nowe rekuperatory na rynku AIR EXPERT 400V i 600 V

W tym roku odbyła się premiera nowych rekuperatorów polskiego producenta firmy... ¬ więcej...

 
Instalacja rekuperacji - na co zwrócić uwagę

Instalacja rekuperacji - na co zwrócić uwagę

W nowoczesnym energooszczędnym a przede wszystkim szczelnym domu dostarczenie odpowiedniej... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Wienkra    Systherm    Ventec   Lindab Vents Mitsubishi Electric Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech Stiebel Eltron  Iglotech  Iglotech Klimor   Klima-Therm    Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet