fenix do strony

Prawidłowa wilgotność powietrza w domu i mieszkaniu

artykuł promocyjny


Wilgotność powietrza to zawartość pary wodnej w powietrzu. Prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniach zamkniętych powinna być w granicach 30-65%. Optymalna wilgotność powietrza, w której człowiek najlepiej się czuje wynosi 40-60%. Taka wilgotność służy nie tylko zdrowiu człowieka, ale również jest korzystna dla ubrań, podłóg, mebli oraz książek. Zawartość pary wodnej w domowym powietrzu nie powinna być niższa niż 30%. Taką minimalną wartość wilgotności powietrza w mieszkaniach określa polska norma PN-78/B-03421.

 

Co wpływa na wilgotność powietrza?

 

Wilgotność w dużej mierze zależy od temperatury w domu. Optymalną wilgotność najłatwiej jest osiągnąć przy komfortowej temperaturze w mieszkaniu, którą określa się w granicach 20-22°C (18°C w sypialni). Jest zatem uniwersalna zasada, że im cieplej w pomieszczeniu tym wilgotność powinna być bliższa dolnym wartościom 45-55% i odwrotni. 


UWAGA! Odpowiedni zakres wilgotności jest taki sam dla osób dorosłych, jak i dla dzieci i niemowlaków. Jednak w przypadku najmłodszych warto dbać o stałe nawilżenie.


Zobacz także:

 

Jak pozbyć się problemu zaparowanych szyb

 

 

 

Venture Industries - Czujnik wilgotności HIG-2
fot.: Venture Industries - Czujnik wilgotności HIG-2


Wilgotność powietrza w domu jest różna w poszczególnych porach roku. W zimie, gdy za oknem mróz, a w domach grzejniki włączone są na maksymalną moc i pomieszczenia nie są wietrzone, wilgotność powietrza jest bardzo niska, może spaść ona nawet do 20%. Zbyt suche powietrze w domach powoduje uczucie suchości w ustach i nosie. Ponadto można odczuwać drapanie w gardle i ogólnie trudniej jest oddychać człowiekowi. Suche powietrze powoduje ponadto pojawianie się szczelin w drewnianych meblach oraz w parkiecie.
 

Wilgotność powietrza przyjmuje największe wartości w okresie ciepłego lata z obfitymi opadami, może ona wynosić nawet 80-90%. Jest to nadmierna wilgotność, która sprawia, że odczuwamy chłód, może nas boleć głowa. Ponadto taka wysoka wilgotność powietrza może również powodować choroby górnych dróg oddechowych. Nadmierna wilgotność jest nie tylko niekorzystna dla zdrowia i dobrego samopoczucia człowieka, ale zbyt duża ilość pary wodnej w powietrzu powoduje także zawilgocenia na ścianach i "spocone" szyby. Przy dużej wilgotności powietrza nie chce schnąć nam pranie, czy umyte podłogi.

Cicha i komfortowa wentylacja z HomeLine 2

fot.: Ekoklimax rekuperator Homline 2 - wentylacja ma ogromny wpływ na prawidłową wilgotność powietrza w pomieszczeniach, a rekuperacja jest najlepszym sposobem na optymalne warunki termiczno-wilgotnościowe przez cały rok

 

Suche lub przewilżone powietrze - jak zadbać o prawidłową wilgotność powietrza?

 

Drapania w gardle, suszy kaszel, zaczerwienione oczy, a nawet wiele chorób to efekt złej jakości powietrza w pomieszczeniach, w których spędzamy większą część naszego życia. Niestety jest wiele czynników mających wpływ na to, czym oddychamy, ale jednym z podstawowych, łatwych do zmierzenia, a nawet szybkiej poprawy jest właśnie parametr właściwej wilgotności. Jak się okazuje, w wielu domach i biurach problem ten zaczyna się wraz z sezonem grzewczym, choć warto czuwać przez cały rok i nawet latem kontrolować poziom nasycenia powietrza parą wodną, gdyż użytkowanie klimatyzacji często prowadzi do obniżania wilgotności powietrza. Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka wilgotność to złe samopoczucie, niższa odporność, częstsze zapadanie na wiele chorób oraz obniżona koncentracja. Czy warto ryzykować aż tak wiele? Wystarczy zmierzyć poziom wilgotności w domu, a następnie wyposażyć się w pochłaniacz wilgoci, gdy jest jej zbyt dużo lub — co częstsze — w nawilżacz powietrza, który może być lekarstwem na wiele naszych dolegliwości. Opcję nawilżania posiada każdy oczyszczacz powietrza.

Jak zadbać o prawidłową wilgotność powietrza w domu i biurze?

fot.: Daikin - oczyszczacz powietrza MC55W skutecznie usuwa alergeny (np. pyłki, kurz, itp.), bakterie i wirusy, ale również dba o idealny poziom nawilżenia powietrza


Walcząc z nieprawidłową wilgotnością powietrza, trzeba pamiętać o regularnych pomiarach, żeby nie popadać ze skrajności w skrajność. Dlatego najlepiej postawić na inteligentne urządzenia ze wbudowanym czujnikiem, który uruchamiają się, gdy zachodzi taka potrzeba i wchodzą w stan uśpienia, gdy uzyskają wszystkie parametry na określonym poziomie. Walcząc z problemem przesuszenia powietrza, nie można doprowadzić do sytuacji odwrotnej, gdyż zbyt wysoki poziom nawilżenia również jest bardzo niekorzystny. Nie dość, że powoduje uczucie chłodu, to osłabienia także naszą koncentrację, prowadzi do bólu głowy oraz mięśni i stawów, a w dłuższej perspektywie może być przyczyną chorób reumatologicznych. W budynku o przewilżonym powietrzu idealne warunki rozwoju mają pleśnie i grzyby, które są wyjątkowo toksyczne dla naszego układu oddechowego oraz działają rakotwórczo i mutagennie.


Możemy również wdrożyć w życie wiele nawyków, dzięki którym nasze mieszkanie nie będzie narażone na zbyt duże skoki wilgotności. Przede wszystkim, jeśli nie posiadamy rekuperacji, powinniśmy regularnie wietrzyć mieszkanie. Poza tym warto stosować pokrywki w czasie gotowania oraz uruchamiać okap kuchenny za każdym razem, gdy gotujemy. Dobrze jest wybrać również odpowiednie gatunki roślin, które mogą walczyć zarówno ze zbyt dużą wilgotnością (głównie kaktusy), jak i zbyt niską (wszelkie rośliny z zielonymi liśćmi).

 

Jak zmierzyć wilgotność w domu?


 

Zobacz więcej na temat: Przyrządy do pomiaru wilgotności...

Do mierzenia poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu możemy wykorzystać specjalne mierniki np. miernik wilgotności i temperatury Wöhler RF 220. Jest to praktyczne, przenośne urządzenie, dzięki któremu bez problemu zmierzymy poziom wilgotności w pomieszczeniach mieszkalnych czy biurowych. Wykorzystuje się go do kontroli klimatu, analizy uszkodzeń budynku oraz w celu wykrycia potencjalnych skupisk pleśni itp. Urządzenie to mierzy aktualną temperaturę i wilgotność powietrza oraz temperaturę punktu rosy i wilgotnego termometru. Dodatkowo może służyć do kontroli działania klimatyzatorów.


Niewielkie, proste urządzenie elektroniczne posiadające jednocześnie mierniki wilgotności i temperatury (tzw. wilgotnościomierz lub higrometr) można kupić w każdym sklepie z artykułami budowlanymi.

 

Miernik wilgotności i temperatury Wohler RF 220 Pascal

fot.: Pascal -  miernik wilgotności i temperatury Wöhler RF 220


Zobacz film: 
Wykrywanie miejsc zagrożonych wystąpieniem wilgoci ze SmartSondami Testo

Kombinacja temohigrometru testo 605i oraz pirometru testo 805i firmy Testo pozwala określić  wilgotność powierzchni ściany.
 


WAŻNE! Prawidłową wilgotność powinniśmy utrzymywać nie tylko w domu, ale także w miejscu pracy, w szkołach i przedszkolach, czyli wszędzie tam, gdzie spędzamy sporo czasu. Jednym z kluczowych miejsc, w którym warto zadbać o zdrowe powietrze, jest sypialnia. Zdrowy i prawidłowy sen w dużej mierze decyduje o naszej kondycji, a zbyt suche lub mokre powietrze nie pomoże nam w odpoczynku. Od poziomu nawilżenia powietrza zależy nawet tempo starzenia się naszej skóry.

 

Zobacz także:


Sposoby wentylacji w domach i mieszkaniach
Nawiewniki powietrza - rodzaje, montaż, regulacje prawne
Wentylacja w łazience - wentylator łazienkowy

ogrzewanie podłogowe i grzejniki

Oczyszczanie i nawilżanie powietrza w jednym urządzeniu

ogrzewanie podłogowe i grzejniki

Jak uniknąć kondensacji pary wodnej
Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja
Zdjęcia: Venture Industries, Pascal, Testo, Daikin, Ekoklimax
Zobacz także
Efektywna i komfortowa wentylacja dzięki centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła Vent 5001 C

Efektywna i komfortowa wentylacja dzięki centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła Vent 5001 C

Efektywna w działaniu i prosta w obsłudze wentylacja, powinna łączyć w sobie trzy... ¬ więcej...
 
Wydajna i komfortowa wentylacja dla nowych domów jednorodzinnych

Wydajna i komfortowa wentylacja dla nowych domów jednorodzinnych

Nowy system wentylacji domowej Logavent HRV176 gwarantuje wyjątkowy poziom komfortu oraz... ¬ więcej...
 
Okap blatowy - innowacyjny sposób na czyste powietrze w kuchni

Okap blatowy - innowacyjny sposób na czyste powietrze w kuchni

Budujesz nowoczesny dom i szukasz rozwiązań, które ułatwią codzienność? Zastąp... ¬ więcej...
 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.  Systherm Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji   logo ebm PapstVBW   bartosz logo Wienkra    AUX        Uniwersal   Ventec    Vents Mitsubishi Electric Rosenberg Klima      armacell logo ProventGlobal-Tech Stiebel Eltron  Iglotech  Iglotech Klimor   Klima-Therm    Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Daikin
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook