gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

Co ma wentylator do kominka, czyli jak zaoszczędzić na ogrzewaniu...

aktualizacja: 15-05-2017, 10:12 – artykuł promocyjny


Któż z nas nie lubi widoku drewna płonącego w kominku? Nie tylko ogrzewa dom, ale też uspokaja i skłania do odpoczynku. Dodatkowo, wysokie i wciąż rosnące koszty paliw oraz szerzący się kryzys ekonomiczny sprawiają, że coraz powszechniejsza staje się – i tak już bardzo popularna – tendencja do wykorzystywania kominka jako podstawowego źródła ogrzewania. Prawie każdy, kto planuje w nowym domu kominek, decyduje się na dogrzewanie przy jego użyciu kilku pomieszczeń lub nawet całego domu. Rozważa dokładnie wszystkie za i przeciw, bierze pod uwagę plusy i minusy takich rozwiązań jak system DGP czy kominek z płaszczem wodnym. Ilu z nas jednak w ogóle rozważyło zastosowanie wentylatora sufitowego?
 

Daxton - wentylator sufitowy


System DGP nie wymaga instalowania grzejników – wystarczy rozprowadzić po domu przewody. Niestety, ich średnica sprawia czasem, iż jest to kłopotliwe. Kominek z płaszczem wodnym wymaga podłączenia do centralnego ogrzewania i jest droższy niż tradycyjny.

Jeśli jednak kominkiem ogrzewamy tylko salon albo parter domu warto zastanowić się nad zakupem wentylatora sufitowego. Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z jego zalet, jeśli chodzi o zastosowanie go w lecie. Okazuje się jednak, że może on być wykorzystywany również w zimie – pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu i poprawi komfort cieplny. W ten sposób od lat stosują go mieszkańcy USA i Europy zachodniej. U nas jednak wciąż jest to rozwiązanie mało popularne. Jak to się dzieje, że włączenie wentylatora sufitowego zimą może zmniejszyć koszty ogrzewania kominkiem?

Zgodnie z prawami fizyki ogrzane przez kominek powietrze (może mieć nawet temp. 40°C) zbiera się pod sufitem salonu, czyli tam gdzie wcale go nie odczuwamy. Z tego też powodu niepotrzebnie nadal ogrzewamy pomieszczenia, aby w ich dolnych partiach uzyskać pożądaną temperaturę. Wystarczy jednak co jakiś czas na parę godzin włączyć wentylator – wymiesza on powietrze, doprowadzi do wyrównania jego temperatury w pionie, a nawet rozprowadzi je po sąsiednich – otwartych – pomieszczeniach. Odpowiednio dobrany i umiejscowiony wentylator oraz siła grawitacji pozwalają nawet na zrezygnowanie z innych urządzeń wspomagających krążenie powietrza wewnątrz parterowego budynku.
 

Daxton - wentylator sufitowy


Wentylator sufitowy zimą spycha ciepłe powietrze ku dołowi sprawiając, że temperatura w naszym otoczeniu rośnie, a my możemy ograniczyć dogrzewanie pomieszczeń. Wywołana przez wentylator cyrkulacja powietrza pozwala na uzyskanie równomiernego rozkładu temperatur, a także zwiększa krotność wymiany powietrza wewnątrz budynku. Dzięki zawróceniu bezużytecznie nagrzanego powietrza spod sufitu do poziomu podłogi możliwe staje się zaoszczędzenie dużej ilości energii – najcieplej jest w okolicy stóp, i odczuwamy, że w pomieszczeniu jest dla nas wystarczająco ciepło w temperaturze o 2°C niższej, niż kiedy nie korzystamy z wentylatora.
 

Daxton - wentylator sufitowy


Zastosowanie wentylatora sufitowego pozwala także na osiągnięcie komfortu cieplnego, czyli stanu w którym organizm człowieka nie odczuwa ani ciepła ani zimna. W warunkach komfortu termicznego, temperatura wewnętrzna (w stanie spoczynku) utrzymuje się na stałym poziomie 37 ± 0,3°C, średnia ważona temperatura powierzchni skóry wynosi 32-34°C, a przepływ skórny krwi pozostaje na umiarkowanym poziomie. Stan ten można osiągnąć m.in. gdy:
 

 • rozkład temperatur jest prawidłowy (20-22°C w okolicy stóp, 19°C na wysokości głowy, 16°C pod sufitem).
 • prędkość powietrza waha się w granicach 0,2-0,5m/s. Stojące powietrze wcale nie sprzyja naszemu dobremu samopoczuciu, a ruch powietrza o prędkości większej iż 0,5m/s odczuwamy jako przeciąg.  


Użycie wentylatora sufitowego podczas ogrzewania kominkiem pozwala nam na spełnienie obu tych warunków, a co za tym idzie poprawia naszą kondycję psychofizyczną oraz znacząco poprawia jakość zarówno naszej pracy jak i odpoczynku.


Podsumowując…

Co zyskujemy?

 • w zależności od lokalnych warunków klimatycznych i mieszkaniowych zaoszczędzamy na ogrzewaniu od 10 do 35%.
 • dzięki właściwemu rozkładowi temperatur w pomieszczeniach panuje komfort cieplny.
 • używanie wentylatora (dzięki wywołanemu przez niego ruchowi powietrza, a co za tym  idzie zmniejszeniu wilgotności o ponad 20%) pomaga zapobiegać tworzeniu się grzybów i pleśni na ścianach, a także kondensacji pary wodnej na szybach okien.O czym warto wiedzieć?

 • w zależności od wysokości pomieszczenia kierunek obrotów wentylatora sufitowego należy ustawić następująco:
  - w pomieszczeniach o wysokości ok 2,50÷3,30 m tak by powietrze było kierowane ku górze. Dzięki temu nie odczujemy jego ruchu, a powietrze odbite od sufitu zejdzie w dół pomieszczenia.
  - w pomieszczeniach o wysokości powyżej 3,30 m tak by powietrze było kierowane ku dołowi, gdyż efekt "odbicia od sufitu" może być niewystarczający.
 • w zimie należy wybierać minimalną prędkość obrotu łopatek wentylatora – dzięki temu nie wywołamy gwałtownego ruchu powietrza, który mógłby obniżyć temperaturę odczuwalną w pomieszczeniu.
 • dla uzyskania optymalnej cyrkulacji w pomieszczeniu korpus z łopatkami powinien być zawieszony:
  - na wysokości 250 cm nad podłogą w pomieszczeniach niskich (3,00÷3,50 m).
  - na wysokości do 300 cm nad podłogą dla pomieszczeń wysokich.Opracowanie: Anna Bielczyk

Kontakt w sprawie produktów:

DAXTON POLAND
tel. +48 014/620-11-57
www: www.wentylatory.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Piec kominkowy SIRIUS

Piec kominkowy SIRIUS

Piec kominkowy SIRIUS dedykowany jest do domów już istniejących, do nowego... ¬ więcej...

 
Rozwój innowacyjnych technologii w aspekcie kominków

Rozwój innowacyjnych technologii w aspekcie kominków

Współczesne budownictwo stawia surowe wymagania dotyczące elementów... ¬ więcej...

 
System pieców kominkowych SIRIUS marki Schiedel

System pieców kominkowych SIRIUS marki Schiedel

Kominek to idealny sposób na ogrzanie wnętrz. Salon wypełniony ciepłem palonego... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet