zwiń


gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

Junkers

BuderusHewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom


Instal-ProjektGrupa Armatura

logo Wilo   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Imers
  

Intersoft

  Verano Konwektor

FENIXLindab

Akra    Immergas

znajdź fachowca

Instal-Projekt - grzejniki


Wymieniamy grzejnik w domu

aktualizacja: 08-02-2019, 11:01 – artykuł promocyjny


Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów grzejników: płytowych, profilowanych, z płaską płytą czołową oraz łazienkowych i dekoracyjnych. Grzejniki to najbardziej widoczny element instalacji grzewczej w domu. Często wymienia się je ze względów estetycznych, gdy nie pasują do wnętrza i psują wygląd nowo urządzanego pomieszczenia. Wybór tego, który spełni oczekiwania swego użytkownika pod względem walorów estetycznych i dekoracyjnych jest dużym wyzwaniem. Szczególnie ważne jest to by grzejnik realizował właściwie swoją funkcję grzewczą i zapewnił nam odpowiednią temperaturę w danym pomieszczeniu. Grzejniki muszą być odpowiednio dobrane do rodzaju instalacji, od tego bowiem zależy możliwość precyzyjnego regulowania temperatury czynnika grzewczego, a także wymagana moc i pojemność wodna grzejników. Na wydajność pracy grzejnika wpływ ma wiele czynników.

 


Gdzie zainstalować grzejnik?

 

O tym jaki rodzaj ogrzewania wybrać, decyduje miejsce instalacji. Największą wydajność grzejnik zyskuje tam, gdzie odnotowujemy największe straty ciepła. Najlepiej więc montować grzejnik na zewnętrznej ścianie pod oknem. Jeżeli wybierzemy inna lokalizację, na przykład na ścianie wewnętrznej, spowoduje to konieczność zwiększenia wielkości grzejnika, a co za tym idzie i mocy cieplnej. Przy określeniu strat ciepła pomieszczenia oraz wielkości grzejnika należy uwzględnić również temperaturę otoczenia na zewnątrz, dla różnych stref klimatycznych Polski. Im niższa temperatura zewnętrzna, tym straty ciepła dla identycznego budynku będą większe.

 

 Grzejnik Minas Imers

fot.: Imers

 

Na wydajność grzejnika ma również wpływ to, czy będzie on zabudowany lub osłonięty. Wówczas także konieczne jest zwiększenie wielkości urządzenia. Zdarza się jednak, że powierzchnia do montażu grzejnika, którą dysponujemy jest za mała. W takim przypadku można zdecydować się na grzejnik mniejszych rozmiarów jednak o zwiększonej liczbie płyt grzewczych. Powody wymiany grzejników są różne. Jednym z nich jest problem z nieszczelnością. Dotyczy to głównie stalowych grzejników płytowych, bo to właśnie w nich korozja może powodować perforację blachy. Czasem mogą to być przyczyny techniczne. Wtedy najlepiej jest skonsultować się z instalatorem, aby przypadkiem nie okazało się,  że nowe grzejniki wcale nie poprawią ogrzewania domu. Innym razem problem pojawi się z mocą grzewczą kaloryferów. To czy moc cieplna grzejników jest wystarczająca, zależy przede wszystkim od strat ciepła w domu i od temperatury wody zasilającej instalację. Gdy nie uda się ograniczyć strat cieplnych poprzez wymianę okien i docieplenia ścian, w mieszkaniu niezbędna wtedy będzie wymiana grzejników na te, które posiadają większą moc grzewczą. Uszkodzenia zaworów poprzez zakamienienie powoduje nieszczelność grzejnika a także nie dopuszcza do przepływu wody do ich wnętrza. W tym wypadku należ wymienić jedynie zawory, grzejniki mogą pozostać stare.

wąż rozciągliwy do grzejników Famas

wąż Famas

fot.: Famas - rozciągliwe węże do montażu grzejnika, dzięki którym możemy swobodnie ustawić grzejnik, przesuwając go na boki, do góry lub na dół.


Zielony grzejnik Afro Instal-Projekt Grzejnik Afro New w kolorze czarnym do salonu Instal-Projekt

       fot.: Instal-Projekt

 

 

Wybór grzejnika:

 

Producenci grzejników wprowadzają na rynek coraz nowsze rodzaje grzejników. Dotyczy to i walorów estetycznych i warunków technicznych tych produktów. Materiały, z których są wykonane grzejniki mogą być przeróżne.

Najbardziej popularne były niegdyś grzejniki żeliwne. Obecnie nie produkuje się praktycznie grzejników z tego materiału. Grzejniki żeliwne są odporne na korozję i trwałe. Mają dużą pojemność wodną, a więc dłużej się nagrzewają i dłużej trzymają ciepło. Zalecane do stosowania w systemach z piecem na paliwa stałe.

Grzejniki konwektorowe
są bardzo wydajne i trwałe. Mają niską bezwładność cieplną co pozwala precyzyjnie sterować ogrzewaniem w domu - włączać je i wyłączać w dowolnej porze kiedy domownicy są nieobecni. Działają na zasadzie konwekcji - powietrze opływa grzejnik i się ogrzewa. Z czasem w pomieszczeniu zaczyna cyrkulować ogrzewając go równomiernie.

 

Jaga - Grzejnik Play biały Jaga - Grzejnik Play Kolor

Fot. Jaga - Grzejnik Play biały          Fot. Jaga - Grzejnik Play Kolor


Grzejniki na podczerwień to urządzenia, które prze­twa­rza­jące ener­gię elek­tryczną w cie­pło pod posta­cią promie­nio­wa­nia pod­czer­wo­nego. Nie ogrzewają one powietrza, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych grzejników konwekcyjnych. Ogrzewają one bezpośrednio ściany, osoby oraz przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu. Ogrzane ściany, przedmioty oraz osoby oddają następnie nagromadzone ciepło, sprawiając, że w pomieszczeniu powstaje przyjemny komfort termiczny.
 

Grzejniki stalowe - grzejniki wykonane z blachy w różnorodnych kształtach. Należą do nich również drabinkowe grzejniki łazienkowe.

 

 Grzejnik stalowy z podłączeniem bocznym Weberman FerroGrzejnik stalowy Immerpan      

fot. Ferro - Weberman                                     fot.: Immergas - Immerpan

 

Grzejniki aluminiowe są odporne na korozję, maja stosunkowo niską pojemność wodną i bardzo dobre przewodnictwo cieplne. Obecnie to najefektywniesze grzejniki stosowane w domach. Podobnie do grzejników stalowych mieszczą niewiele czynnika grzewczego i mają małą bezwładność cieplną. 

 

Grzejnik ścienny luminiowo-miedziany

fot. REGULUS-system - grzejnik aluminiowo-miedziany     Grzejniki łazienkowe - to stalowe grzejniki służące do ogrzewania oraz suszenia ręczników i mokrej bielizy.            

Grzejnik Tioman - ImersBrem QUAR

                          fot.: Imers                                                         fot.: Brem

 

Jeśli więc mamy jakiekolwiek kłopoty z ogrzewaniem w mieszkaniu, warto poradzić się fachowca. On dokona oceny, czy moc grzejników w naszym domu jest wystarczająca i sprawdzi, czy wszystkie zamontowane urządzenia są w pełni sprawne. Jeśli konieczny będzie zakup nowych grzejników, z pewnością dokładnie też doradzi, jaki model i o jakiej mocy powinniśmy wybrać. Jeśli więc mamy jakiekolwiek kłopoty z ogrzewaniem w mieszkaniu, warto poradzić się fachowca.

 

 

Zobacz artykuły:

 


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja
Zdjęcia: Ferro, Imers, Instal-Projekt, Jaga , REGULUS-system, Immergas, Famas, Brem

Zobacz także
Chłodzenie i grzanie pomieszczeń - grzejniki ścienne REGULUS®-system

Chłodzenie i grzanie pomieszczeń - grzejniki ścienne REGULUS®-system

System, w którym pracują pompa ciepła oraz grzejniki rewersyjne daje nam znacznie... ¬ więcej...

 
Grzejniki dekoracyjne Imers - wybierz swój model

Grzejniki dekoracyjne Imers - wybierz swój model

Urządzanie mieszkania jest wyzwaniem, ale też daje nam wiele radości. Swój... ¬ więcej...

 
Ogrzewanie hybrydowe z grzejnikiem wodno-elektrycznym Convector

Ogrzewanie hybrydowe z grzejnikiem wodno-elektrycznym Convector

Ogrzewanie hybrydowe to dwa niezależne systemy ogrzewania wbudowane w jeden grzejnik.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2020 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet


regulus