gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

Junkers - patron


Nowoczesne rozwiązania dla kotłowni z kotłami na paliwa stałe

aktualizacja: 15-01-2015, 10:55 – artykuł promocyjny


Mimo wielu innych dostępnych  źródeł energii cieplnej, kotły na paliwa stałe wciąż cieszą się dużą popularnością. Jednak od czasów gdy do ogrzewania używano prostych, często nieekonomicznych kotłów, wiele się zmieniło. Producenci wciąż udoskonalają oferowane urządzenia, umożliwiając kontrolę procesów spalania, poprawiając wydajność i sprawność kotłów oraz zmniejszając emisję do atmosfery szkodliwych produktów spalania.

Zastosowanie zaawansowanego technologicznie kotła nie jest jednak jedynym warunkiem sprawnego, ekonomicznego i bezawaryjnego działania systemu ogrzewania, do tego w minimalnym stopniu obciążającego środowisko. Ważne jest również odpowiednie dostosowanie instalacji.

Jednym z wyzwań, jakiemu należy sprostać, jest zapewnienie odpowiedniego rozdziału temperatur czynnika grzewczego. W kotłach stałopalnych zasadnicze znacznie ma temperatura spalania. Zapewniając wysoką temperaturę w palenisku poprawiamy wydajność procesu spalania, ograniczmy również emisję zanieczyszczeń. Kolejną korzyścią jaką uzyskamy jest wydłużenie żywotności kotła. Jeżeli temperatura wody powracającej do kotła jest zbyt niska, ścianki wymiennika ulegają nadmiernemu wychłodzeniu. Spaliny zawierają w swym składzie oprócz dwutlenku węgla, tlenu i azotu również parę wodną - jeżeli temperatura spalania nie będzie dostatecznie wysoka, para wodna  wskutek wymiany ciepła pomiędzy spalinami i powierzchnią wymiennika ulegnie ochłodzeniu. Gdy temperatura powierzchni wymiennika będzie niższa od punktu rosy, na jego powierzchni zacznie wytrącać się kwaśny kondensat. Skutkiem będzie korozja wymiennika, osadzanie smoły a w konsekwencji skrócenie żywotności kotła.

Problem ten nie występował w starych kotłowniach, mimo że nie były one wyposażone w automatykę i armaturę zapewniające odpowiednie temperatury wody powrotnej. Kotły działały długie lata, a ich wymienniki nie były niszczone przez korozję, gdyż  pracowały w systemach bez wymuszonego obiegu wody. Układy z obiegiem grawitacyjnym charakteryzują się znacznie mniejszymi przepływami niż te z pompami obiegowymi, a to właśnie wielkość przepływu, oprócz temperatury na powrocie, ma znaczenie dla zjawiska kondensacji na ściankach wymienników. W instalacjach pracujących z pompą obiegową należy zatem zapewnić ochronę temperatury wody powracającej do kotła.

Kolejnym ważnym zagadnieniem jest potrzeba energooszczędnego ładowania i utrzymania korzystnego układu warstw wody o różnych temperaturach w zasobnikach zasilanych przez kotły. Wpływa to znacząco na energooszczędność całego systemu grzewczego.

Firma ESBE Hydronic Systems Sp. z o.o. ma w swojej ofercie produkty opracowane specjalnie z myślą o kotłowniach stałopalnych. Zawory temperaturowe oraz regulatory zapewniają osiągnięcie przez kocioł wysokiej temperatury spalania poprzez zagwarantowanie wysokiej temperatury powrotu do kotła w całym cyklu spalania. Zapewniają one również wydajniejsze ładowanie zasobników z zachowaniem odpowiedniego uwarstwienia.

 

 

TERMOREGULATORY SERIA LTC100

 

Termoregulatory LTC100 przeznaczone są do układów  grzewczych z kotłami na paliwo stałe, zasilającymi zbiorniki akumulacyjne.
 

Esbe - ESBE Termoregulator LTC100
fot.: ESBE Termoregulator LTC100

 

 

Zasada działania termoregulatora LTC100

 

W skład zestawu wchodzi wbudowana pompa i zawór temperaturowy zaprojektowane tak, aby uprościć instalację i obsługę. Termoregulator chroniony jest obudową o właściwościach termoizolacyjnych i wyposażony jest w termometry. Zawór reguluje przepływ na dwóch przyłączach, dzięki czemu jest łatwy w montażu i nie wymaga stosowania zaworu regulacyjnego na obejściu (by-pass’ie).  LTC100 wyposażony jest w zintegrowaną funkcję autocyrkulacji, dzięki czemu pracuje nawet w przypadku awarii zasilania lub pompy. W dostarczanym urządzeniu funkcja ta jest zablokowana, ale można ją z łatwością uruchomić. Zawór zawiera termostat, który zaczyna otwierać przyłącze powrotne ze zbiornika akumulacyjnego (A) przy temperaturze zmieszanej wody wychodzącej z zaworu na kocioł (AB) 50°C, 55°C, 60°C, 65°C, 70°C lub 75°C. Przyłącze obejścia mieszającego (B) jest całkowicie zamknięte jeśli temperatura wody powracającej ze zbiornika akumulacyjnego przekroczy nominalną temperaturę otwarcia o 10°C.
 

Esbe - Przykładowa instalacja LTC100
Rys. Przykładowa instalacja LTC100

Esbe - schemat przepływu
Rys. Schemat przepływu


Wersje termoregulatorów serii LTC100:

 • LTC141 z przyłączami gwintowanymi GW 1” oraz GW 1 ¼”
 • LTC143 z przyłączami zaciskowymi 28 mm oraz 32 mm
 • LTC171 z przyłączami gwintowanymi GW 1 ½” ,oraz GW 2”

 

 

ZAWORY TEMPERATUROWE SERIA VTC500

 

Esbe - Esbe Zawór temperaturowy VTC531 ? gwint wewnętrzny
fot. Esbe Zawór temperaturowy VTC531 – gwint wewnętrzny
 

Esbe - Zawór temperaturowy VTC511 ? gwint wewnętrzny     Esbe - Zawór temperaturowy VTC512 ? gwint zewnętrzny
fot. Zawór temperaturowy VTC511 – gwint wewnętrzny      fot. Zawór temperaturowy VTC512 –
                                                           gwint zewnętrzny


Trójdrogowy zawór temperaturowy ESBE serii VTC500 przeznaczony jest do pracy w układach grzewczych z kotłami na paliwo stałe o mocy do 150 kW, zasilającymi zbiorniki akumulacyjne. Zawór instalowany jest na rurze powrotnej do kotła (45°C, 55°C, 60°C, 70°C lub 80°C) lub na rurze zasilającej zbiornik akumulacyjny (70°C lub 80°C).

 

 

Zasada działania zaworu temperaturowego z serii VTC500

 

Zawór zawiera termostat, który zaczyna otwierać przyłącze powrotne ze zbiornika akumulacyjnego (A) przy temperaturze zmieszanej wody wychodzącej w połączeniu z zaworu na kocioł (AB) 50°C, 55°C, 60°C, 65°C, 70°C lub 75°C. Przyłącze obejścia mieszającego (B) jest całkowicie zamknięte, jeśli temperatura w połączeniu A przekroczy nominalną temperaturę otwarcia o 10°C.
 

Esbe - Przykładowa instalacja, mieszanie, VTC300, VTC500
Rys.  Przykładowa instalacja, mieszanie, VTC300, VTC500

Esbe - Przykładowa instalacja, rozdzielanie, VTC300, VTC500
Rys. Przykładowa instalacja, rozdzielanie, VTC300, VTC500

Esbe - Schemat przepływu
Rys. Schemat przepływu


Wersje  termoregulatorów serii VTC500:

 • VTC511 z przyłączami gwintowanymi GW 1” oraz GW 1 ¼”
 • VTC512 z przyłączami gwintowanymi GZ 1 ¼” oraz GZ 1 ½”
 • VTC531 z przyłączami gwintowanymi GW 1”, GW 1 ¼”, GW 1 ½” oraz GW  2” dostarczane z trzema kulowymi zaworami odcinającymi, adapterem pompy, izolacją termiczną i trzema termometrami.

 

 

ZAWORY TEMPERATUROWE SERIA VTC300

 

Trójdrogowy zawór temperaturowy ESBE serii VTC300 przeznaczony jest do pracy w układach grzewczych z kotłami na paliwo stałe o mocy do 30 kW, zasilającymi zbiorniki akumulacyjne. Zawór instalowany jest na rurze powrotnej do kotła (50°C, 55°C, 60°C, 65°C, 70°C lub 75°C) lub na rurze zasilającej zbiornik akumulacyjny (70°C lub 75°C).
 

Esbe - ESBE zawór temperaturowy VTC311
fot. ESBE zawór temperaturowy VTC311 

 

 

Zasada działania zaworu temperaturowego z serii VTC300

 

Zawór zawiera termostat, który zaczyna otwierać przyłącze powrotne ze zbiornika akumulacyjnego (A) przy temperaturze zmieszanej wody wychodzącej w połączeniu z zaworu na kocioł (AB) 45°C, 55°C, 60°C, 70°C lub 80°C. Przyłącze obejścia mieszającego (B) jest całkowicie zamknięte, jeśli temperatura w połączeniu A przekroczy nominalną temperaturę otwarcia o 10°C.

Wersje  termoregulatorów serii VTC300:

 • VTC311 z przyłączami gwintowanymi GW ¾”
 • VTC312 z przyłączami gwintowanymi GZ ¾” oraz GZ 1”
 • VTC317 z przyłączami pompowym PF 1 ½” i gwintowanymi GZ 1”
 • VTC318 ze śrubunkiem RN 1”i gwintowanymi GZ 1”

 

 

Dodatkowe akcesoria do kotłowni z kotłami na paliwa stałe

 

Ofertę produktów ESBE przeznaczonych do kotłowni z kotłami na paliwa stałe uzupełniają:
 

 • miarkowniki ciągu serii ATA 200 których działanie polega na regulacji ilości powietrza dostarczanego do paleniska poprzez zmianę stopnia otwarcia ruchomej klapki w drzwiczkach popielnika.

 

Esbe - Miarkownik ciągu ATA200
fot. Miarkownik ciągu ATA200


 • termostatyczny czujnik temperatury spalin ESBE serii CTF150 składa się z czujnika temperatury podłączonego do urządzenia sterującego. Urządzenie sterujące może być wykorzystywane do sterowania zasilaniem elektrycznym pompy cyrkulacyjnej lub termoregulatora ze zintegrowaną pompą cyrkulacyjną.


 

Kontakt w sprawie produktów:

Esbe Hydronic Systems Sp. z o.o.
tel. (48 61) 851 07 28
www: www.esbe.eu/pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Finish-A prezentuje gotowy zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox, który... ¬ więcej...

 
Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Promocyjne ceny grup pompowych, obniżone od 8 do nawet 22%, czekają w sklepie internetowym... ¬ więcej...

 
Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

AFRISO poszerza gamę zestawów mieszających PrimoBox ACB o modele 930 i 950.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet