gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

FibaroNoark

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

GDE Apator

 nVent Werit
logotyp partner serwisu E.ON Foton     W2


Intersoft

 Elektra   

polecamy

Karlik - patron działu Gniazda, wtyczki, włączniki


Łączniki Valena - ekonomiczne gospodarowanie energią

aktualizacja: 24-09-2015, 08:04 – artykuł promocyjny


Obecnie coraz większa liczba konsumentów deklaruje chęć podejmowania działań w kierunku ochrony środowiska. Również firma LEGRAND, jako jeden z globalnych producentów urządzeń do rozdziału i zarządzania energią elektryczną, zwraca uwagę na ten fakt, stawiając oszczędne gospodarowanie energią na pierwszym miejscu. Wyrazem tego są pojawiające się coraz to liczniej udoskonalenia w istniejących produktach oraz wprowadzanie nowych, które swoim działaniem przyczyniają się do ekonomicznego gospodarowania energią.

Zarządzanie energią może być realizowane poprzez proste funkcje, zapewniające częściową automatyzację, jak łączniki automatyczne, ściemniacze, termostaty czy karty hotelowe lub też układy bardziej złożone, jak system automatyki domowej. Przedmiotem niniejszego artykułu będą funkcje zapewniające częściową automatyzację, mające istotny wpływ na rozsądne zarządzanie energią. Na uwagę zasługuje np. łącznik automatyczny Valena o mocy 1000 W (rys. 1). Produkt ten może działać w trybie automatycznym, ale także można nim sterować ręcznie – poprzez odpowiedni wybór trybu pracy z panelu łącznika. W wymienionym produkcie istnieje także możliwość nastawienia czasu, zasięgu działania oraz czułości detektora ruchu, tak by załączał oświetlenie np. tylko przy niskim poziomie nasłonecznia. Do najważniejszych zalet łączników automatycznych należy zaliczyć ich wpływ na oszczędność energii. Zgodnie z normą PN-EN 15193:2007 zastąpienie zwykłych łączników łącznikami automatycznymi może prowadzić nawet do 30% oszczędności energii. Należy pamiętać, że podana wartość jest wartością maksymalną, w praktyce będzie się ona wahała od 10% do 30%. Wartości te nie są bez znaczenia, gdy mamy do czynienia z budynkami użyteczności publicznej, komercyjnymi, ale również w budownictwie mieszkaniowym.
 

Legrand - Łącznik automatyczny z detektorem ruchu Valena Legrand - Ściemniacz przyciskowy 600 W Valena
Rys. 1. Łącznik automatyczny z detektorem ruchu      Rys. 2. Ściemniacz przyciskowy 600 W


Do kategorii produktów, które wpływają na oszczędne gospodarowanie energią, należy zaliczyć również ściemniacze (rys. 2). Ściemniacze przyciskowe z serii Valena mają możliwość sterowania z kilku przycisków zainstalowanych w pomieszczeniu, co zwiększa komfort użytkownika, oferując mu możliwość wyboru punktu kontroli. W temacie sterowania oświetleniem należy również wymienić łącznik na kartę hotelową Valena (rys. 3). Jest to stosowane powszechnie rozwiązanie, które wymusza na gościach hotelowych wyłączenie zasilania za każdym razem, gdy opuszczają pokój wraz z kartą hotelową. W łączniku Valena, w celu utrzymania odpowiedniego komfortu dla gości hotelowych, wyłączenie zasilania następuje dopiero 30 s po wyjęciu karty hotelowej. W aplikacjach prostych, nie wymagających centralnego zarządzania, trudno sobie wyobrazić lepsze rozwiązanie. Produkty tego typu zaliczane są również do grupy urządzeń przyjaznych środowisku.
 

Legrand - Łącznik Valena z opóźnieniem czasowym na kartę hotelową  Legrand - Termostat Valena typu komfort
      Rys. 3. Łącznik z opóźnieniem czasowym na kartę hotelową      Rys. 4. Termostat typu komfort       


Rozsądne zarządzanie temperaturą umożliwia regulator temperatury Valena typu komfort (rys. 4). Oferuje on możliwość zarządzania czasowego poprzez dołączony programator czasowy. Programator ma za zadanie automatyczne przestawienie termostatu z trybu dziennego na tryb nocny, co w praktyce oznacza obniżenie nastawionej temperatury o 4°C. Jeżeli mamy nastawioną temperaturę 21°C, to w nocy uzyskamy 17°C, co jest nie tylko zdrowsze dla organizmu, ale także może powodować istotne oszczędności. Obniżenie temperatury nawet o 1oC powoduje oszczędności energii w granicach 6%. Wszystkie wymienione produkty wpływają nie tylko na oszczędne gospodarowanie energią, ale również na klimat pomieszczenia.
 

Legrand - nowa kolekcja ramek Valena

Rys. 5 Nowa kolekcja ramek ValenaDla klientów ceniących estetykę osprzętu elektroinstalacyjnego firma LEGRAND wprowadziła nową kolekcją ramek dostępnych w Linii NETURAL, CLASSIC oraz ALU (rys. 5). Nowe kolory nadają pomieszczeniom wyrazistego charakteru. LEGRAND Polska, odświeżając ofertę Valeny, spełnia oczekiwania klientów i jednocześnie kładzie nacisk na ochronę środowiska, przez oszczędne gospodarowanie energią elektryczną.

 

Kontakt w sprawie produktów:

Legrand Polska Sp. z o.o.
tel. (22) 549 23 30
Infolinia 801 133 084
www: www.legrand.pl
www.legrandwdomu.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Puszka elektroinstalacyjna A.0083 marki PAWBOL - idealne rozwiązanie do specjalistycznego montażu przełączników Wi-Fi oraz Smart Home!
 
Czuła na dotyk linia łączników Ospel - Sonata Touch

Czuła na dotyk linia łączników Ospel - Sonata Touch

Sonata Touch swoją premierę miała w październiku 2021 roku. Jest to seria łączników... ¬ więcej...

 
Kupuj gniazdka i sprzęt elektrotechniczny na merXu
 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet