www.centrumklima.pl


Który kanał jest lepszy - okrągły czy prostokątny?

aktualizacja: 05-05-2015, 11:29 – artykuł promocyjny


W kategorii: produkcja - zdecydowanie wygrywa kanał okrągły. Maszyny produkujące kanały okrągłe są w stanie produkować kanały w sposób ciągły w liczbie od 45 do 200 rur na godzinę. Wszystko zależy od średnicy produkowanego kanału. Im mniejsza tym więcej rur może powstać w jednostce czasu. Produkcja kanałów prostokątnych (o ile nie jest wykonywana na specjalistycznych liniach produkcyjnych) trwa zdecydowanie dłużej. Dla przykładu weźmy kanał prostokątny 400x600 mm o dł. 2mb kontra rura SPIRO o średnicy ?560 mm. Czas wyprodukowania jednego segmentu takiego kanału to około 15-20 minut. W tym samym czasie można wyprodukować do 60 mb kanału SPIRO. 
 

Centrum Klima - wewnątrz kanału
fot.: wewnątrz kanałuZASTOSOWANIE

Jest to jedyna kategoria, w której kanał prostokątny ma lekką przewagę nad rurą SPIRO. Dzięki dwuwymiarowości przekroju można dostosować przekrój kanału prostokątnego do wymogów konstrukcyjnych obiektu, w którym wykonywana jest instalacja. Niestety kanał okrągły nie może pochwalić się takimi możliwościami adaptacyjnymi. Średnica definiuje nie tylko przekrój kanału, ale również ilość potrzebnego do instalacji miejsca.
 

Centrum Klima - rura Spiro
fot. rura SpiroMONTAŻ

W tej kategorii ponownym zwycięzcą jest kanał okrągły. Kanał okrągły jest o około 25% lżejszy niż analogiczny kanał prostokątny. Przekłada się to bezpośrednio na obciążenie całej instalacji. Również montaż kanałów okrągłych zajmuje o wiele mniej czasu. Dodatkowym bonusem jest to, że przy montażu kanałów okrągłych zazwyczaj wystarcza jednopunktowe mocowanie (1 kotwa, 1 pręt, 1 obejma). W przypadku prostokąta trzeba używać zestawu dwupunktowego (2 kotwy, 2 pręty, 2 zawiesia). Poza tym w przypadku błędu projektowego można zmniejszyć długość rury w kilkanaście sekund, natomiast skrócenie kanału prostokątnego nie jest już taką prostą operacją.
 

EKONOMICZNOŚĆ

W kategorii ekonomiczności zdecydowanie wygrywa rura SPIRO. Nie tylko, dlatego że metr kanału jest o wiele tańszy, ale również, dlatego że do zaizolowania kanału okrągłego wystarczy o wiele mniejsza ilość wełny niż w przypadku kanału prostokątnego. Mniejsza długość łączeń wpływa na mniejszą ilość ewentualnych nieszczelności. W kanale okrągłym o wiele łatwiej jest uzyskać linearny przepływ strugi powietrza. Teoretycznie można założyć, że do przepchnięcia takiej samej ilości powietrza w kanale prostokątnym trzeba zastosować wentylatory o większym wydatku niż w przypadku kanałów okrągłych.
 

LOGISTYKA

Patrząc na całą sprawę logistycznie można powiedzieć, że oba systemy są niedoskonałe. Po pierwsze transport gotowych kanałów o identycznych wymiarach jest niczym więcej jak tylko wożenie powietrza. Natomiast system okrągły bazując na jednowymiarowości przekroju jest lepszy, gdyż umożliwia korzystanie z kształtek będących towarem magazynowym a nie robionych na zamówienie.
 

Centrum Klima - kanały okrągłe
fot. kanały okrągłe

PODSUMOWANIE

Patrząc na te informacje można się, więc zastanawiać, czemu jeszcze ktoś pracuje na systemie prostokątnym? Odpowiedź jest bardzo prosta – system prostokątny adoptuje się do architektury budynku, natomiast okrągły ma swoje ograniczenia (średnica), których nie można znieść. Pomiędzy rurą SPIRO a kanałem prostokątnym istnieje jeszcze system kanałów owalnych jednak ma on niewielkie zastosowanie w porównaniu z pozostałymi.
Można śmiało powiedzieć, iż kanały okrągłe są obecnie najczęściej spotykanym sposobem wykonywania instalacji wentylacyjnej.
 

Piotr Wolak, Dyrektor Handlowy Centrum Klima S.A.

 

Kontakt w sprawie produktów:

Lindab Sp. z o.o.
tel. (22) 250 50 50
www: lindab-polska.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Narzędzie doboru napędów do okien z nowymi funkcjami

Narzędzie doboru napędów do okien z nowymi funkcjami

W internetowym kalkulatorze Napedyokienne.pl znajdziemy teraz nowe funkcje. Jest to... ¬ więcej...

 
System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System, już dostępny prosto z magazynu również w średnicy 90 mm!

System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System, już dostępny prosto z magazynu również w średnicy 90 mm!

System rozdzielaczowy HAVACO Flexo System to kompletne rozwiązanie dystrybucji powietrza,... ¬ więcej...

 
Analizatory Mastercool Spartan

Analizatory Mastercool Spartan

Nowoczesne, inteligentne analizatory Mastercool serii SPARTAN, wyposażone zostały... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Free Polska Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet