zwińgorące tematy
tagi

partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Praktyczne metody doboru elementów ogrzewania podłogowego


Ogrzewanie podłogowe zapewnia optymalny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Ciepłe powietrze zawsze unosi się do góry. Przy korzystaniu z tradycyjnych systemów ogrzewania pomieszczeń (grzejniki) ciepłe powietrze wytwarzane jest na wysokości pasa, i wędruje do góry – pozostawiając niedogrzane dolne partie pomieszczenia. Przy korzystaniu z ogrzewania podłogowego ciepło wytwarzane jest w podłodze, więc unosząc się do góry ogrzewa całe pomieszczenie.

Dodatkowo, dzięki korzystnemu rozkładowi temperatury w pomieszczenie ogrzewanym podłogowo możemy obniżyć temperaturę o ok. 1-2 ºC bez zauważalnego zmniejszenia komfortu cieplnego, co z kolei zmniejsza o ok. 10% koszty eksploatacji systemu grzewczego. Ogrzewanie podłogowe przyspiesza schnięcie mokrych podłóg i zapobiega powstawaniu zawilgoceń. Ciepła podłoga daje poczucie komfortu, a brak widocznych elementów grzejnych (grzejniki, piece) podnosi estetykę i daje większą dowolność w aranżowaniu wnętrza.
 

Ensto Pol - system elektrycznego ogrzewania podłogowego


Systemy ogrzewania podłogowego oferowane przez Ensto składają się z mat grzewczych Thinmat, przewodów grzewczych Tassu, termostatów Eco, oraz drobnych elementów montażowych. Maty grzewcze Thinmat to specjalnie dobrane odcinki przewodów grzewczych rozmieszczonych na siatce z PCV w taki sposób, aby zapewnić odpowiednio 100W/m², lub 160W/m². Instalacja mat grzewczych jest bardzo prosta: siatkę, do której przymocowany  jest przewód można nacinać – dostosowując kształt maty do wymiarów pomieszczenia. Ponieważ maty grzewcze są cieńsze od przewodów – stosujemy je głównie tam, gdzie nie możemy pozwolić sobie na podniesienie poziomu podłogi (np. w trakcie remontu mieszkania w bloku).
 

Ensto Pol - system elektrycznego ogrzewania podłogowego
 

Przewody Tassu to dwużyłowe przewody grzewcze występujące w gotowych, jednostronnie zasilanych zestawach o długościach od 11 metrów do 106 metrów, i mocach odpowiednio od 240W do 2200W. Przewody Tassu są zdecydowanie tańsze od mat grzewczych, natomiast ich instalacja wymaga wiecej czasu.  Do układania przewodów pomocna jest taśma montażowa, umożliwiająca zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy  kolejnymi przewodami.  Dzięki temu – odpowiednio zwiększając lub zmniejszając odstępy pomiędzy przewodami - sami możemy zadecydować gdzie będziemy mieli większą moc jednostkową (obszary wychładzane np. w pobliżu drzwi i okien), lub mniejszą (np. pod meblami). Znacznie prostsze jest też układanie przewodów w różnego rodzaju wnękach, omijanie filarów, lub innych elementów stałej zabudowy.

 

Ogrzewanie podłogowe możemy podzielić na dwa typy:

  • ogrzewanie zasadnicze – gdzie  ułożone w podłodze przewody/maty grzewcze są jedynym  źródłem ciepła w danym pomieszczeniu.
  • ogrzewanie uzupełniające – gdzie ułożone  w podłodze przewody lub maty grzewcze występują obok innego źródła ciepła (najczęściej grzejnika), i mają za zadanie  jedynie dogrzewać pomieszczenie poza sezonem grzewczym, lub zapewnić efekt tzw. ciepłej podłogi w trakcie całego roku.


Aby ogrzać pomieszczenie należy dostarczyć do niego określona moc cieplną. Moc cieplna, jaką należy dostarczyć do pomieszczenia w celu zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od wielkości i przeznaczenia pomieszczenia, a także stopnia izolacji cieplnej budynku, głębokości instalacji (grubości wylewki), czy wreszcie od rodzaju materiału wykończeniowego podłogi. Ponieważ skracanie fabrycznie przygotowanych zestawów przewodów lub mat jest niemożliwe – niezwykle ważne jest właściwe dobranie długości przewodu/ maty do wielkości i kształtu pomieszczenia. Dla ogrzewania zasadniczego (w nowym budownictwie, dla pomieszczeń o wysokości 2,5m) przyjmuje się wartości pomiędzy 80-120 W/m², dążąc do ułożenia maty/przewodu na całej powierzchni pomieszczenia. W sytuacjach, gdy nie możemy ułożyć maty/przewodu na całej powierzchni pomieszczenia (np. w łazience, gdzie część powierzchni zajmuje wanna lub brodzik) na pozostałej części podłogi musimy zgromadzić odpowiednio większą moc, aby za jej pośrednictwem ogrzać całe pomieszczenie.  Przy ogrzewaniu uzupełniającym, celu zapewnienia efektu tzw "ciepłej podłogi"  -  ogrzewanie układamy jedynie w tych obszarach, gdzie się poruszamy – więc najczęściej przed wanną, czy brodzikiem w łazience, lub na środku ciągów komunikacyjnych. Ponieważ takie ogrzewanie włączane jest jedynie okresowo (np.przed i po kąpieli), i zależy nam na szybkim nagrzaniu podłogi – więc do tego typu zastosowań przyjmujemy moc jednostkową rzędu 160W/m².
 

Ensto Pol - instalacja systemu elektrycznego ogrzewania podłogowego


W układach elektrycznego ogrzewania podłogowego bardzo ważna rolę pełni sterowanie, a więc odpowiednio dobrany regulator i czujnik temperatury. Najprostszymi urządzeniami tego typu są regulatory typu ECO10FJ wyposażone w podłogowy czujnik temperatury zapewniający utrzymanie temperatury podłogi na nastawionym poziomie (bez względu na temperaturę pomieszczenia). Lepszym rozwiązaniem jest termostat ECO16FRJ wyposażony jednocześnie w obydwa czujniki: podłogowy i powietrzny – umożliwiający utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu, i jednocześnie zapobiegający nadmiernemu wzrostowi temperatury posadzki. Najlepszym na dzień dzisiejszy rozwiązaniem jest termostat wyposażony w obydwa czujniki, posiadający dodatkowo możliwość programowania kilku cykli grzewczych, oraz utrzymywanej w trakcie ich trwania temperatury. 


Przykład obliczeniowy 1


W łazience w bloku mieszkalnym (wysokość 2,5m) zaproponować ogrzewanie podłogi o wymiarach 2x2,5m=5m2. Część powierzchni (ok. 40%) jest niedostępna ze względu na stojącą na niej wannę. Pozostała po odliczeniu wanny powierzchnia podłogi to 3 m². Ponieważ w łazience znajduje się inne źródło ciepła - grzejnik centralnego ogrzewania, pełniący funkcję ogrzewania zasadniczego, więc nasze ogrzewanie podłogowe ma zapewnić jedynie efekt tzw. ciepłej podłogi (włączane okresowo przed np. wieczorną kąpielą, i wyłaczane po niej). Ponieważ możemy odliczyć część podłogi po której nigdy nie stąpamy (przy ścianach) – dla powyższego przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie maty grzewczej Thinmat EFHTM160.2 o powierzchni 2m² i mocy jednostkowej 160W/m² (aby podłoga możliwie szybko się nagrzewała). Do sterowania matą – programowalny sterownik ECO16LCD, na którym możemy ustawić np. codzienną pracę w okresie, w którym najczęściej korzystamy z łazienki (np. 19-23)


Przykład obliczeniowy 2

Dobrać ogrzewanie podłogowe do niewielkiego pokoju (10m², wysokość 2,5 m) w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym. Ponieważ budynek jest nowy – wiec jest dosc dobrze ocieplony. W pokoju nie ma innego typu ogrzewania – wiec nasze ogrzewanie podłogowe musi pełnić role ogrzewania zasadniczego, czyli zapewnić odpowiednią ilość ciepła dla komfortowego korzystania z pomieszczenia również w zimie. Ponieważ ogrzewanie będzie pracowało większą część doby –  dlatego możemy skorzystać z maty o niższej mocy -  EFHTM 100.10 (powierzchnia maty 10 m², moc jednostkowa 100W/m²), lub przewodu grzewczego TASSU12 (54m, 1200W) Do sterowania/przewodem matą termostat np. ECO16FRJ – wyposażony w czujnik podłogowy, oraz czujnik temperatury powietrza w pomieszczeniu, lub jak w przykładzie pierwszym programowalny termostat ECO16LCD.


Ensto Pol - termostat ECO16LCD do sterowania elektrycznym ogrzewaniem podłogowym
 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Ensto Pol Sp. z o.o.

Zobacz także
Prosta rozwiązanie na instalację na 3 obiegi grzewcze

Prosta rozwiązanie na instalację na 3 obiegi grzewcze

Planujesz bardziej rozbudowaną instalację, w której musisz połączyć różne... ¬ więcej...

 
Rury KELLER PR-RT w nowej konstrukcji pięciowarstwowej 5W

Rury KELLER PR-RT w nowej konstrukcji pięciowarstwowej 5W

Grupa SBS nie ustaje w podwyższaniu jakości oferowanych produktów. Świadczy... ¬ więcej...

 
Rury wielowarstwowe do ogrzewania podłogowego

Rury wielowarstwowe do ogrzewania podłogowego

Z końcem ubiegłego wieku ogrzewanie podłogowe uważane było za luksus i rozwiązanie... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet