Wszystko o rekuperacji

aktualizacja: 13-04-2022, 11:03 – artykuł promocyjny


Rekuperacją nazywamy proces odzyskiwania energii cieplnej w celu jej ponownego wykorzystania. Zjawisko rekuperacji wykorzystywane jest w układach wentylacyjnych. Proces rekuperacji w wentylacji, polega na odzyskiwaniu ciepła z wywiewanego, zużytego powietrza oraz oddaniu tego ciepła do powietrza nawiewanego. Jednakże świeże powietrze nie miesza się z powietrzem zużytym. Napływające do budynku świeże powietrze ma temperaturę zbliżoną do temperatury, jaka panuje wewnątrz pomieszczenia. Dzięki temu wystarczy je tylko dogrzać, co wymaga mniejszego zużycia energii.

 

rekuperacja - Iglotech

fot.: Iglotech

 

Rekuperacja odbywa się dzięki urządzeniu, które nazywa się rekuperatorem. Rekuperator jest często nazywany centralą wentylacyjną, która jest najważniejszym elementem systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. W rzeczywistości jednak rekuperator jest jedynie jednym z jej elementów.

fot.: Rekuperatory.pl - rekuperator to niewielkie urządzenie, które połączone jest systemem rur tworzących cały układPrzeczytaj także >> Rekuperatory - zestawienie oferty producentów

 

 

Zasada działania rekuperatora

 

 • Proces wprowadzania świeżego powietrza

Świeże powietrze jest pobierane za pomocą czerpni, która znajduje się na zewnątrz budynku. Następnie przy użyciu kanałów wentylacyjnych jest transportowane do centrali wentylacyjnej. Skąd trafia do wymiennika ciepła, ale najpierw powietrze to przechodzi przez filtr. Dzięki wymiennikowi ciepła w zimie powietrze jest podgrzewane a w lecie chłodzone. Centrala wentylacyjna posiada wbudowany wentylator, dzięki któremu odbywa się przepływ powietrza do zaizolowanych termicznie kanałów. Kanały te rozprowadzają powietrze po całym budynku.

Rekuperator AHU - schemat instalacji

fot.: ENSY - schemat instalacji z rekuperatorem AHU

 

 • Proces odprowadzania zużytego, zanieczyszczonego powietrza z wnętrza

Zużyte, zanieczyszczone powietrze jest wyciagane z pomieszczenia za pośrednictwem kratek wywiewnych, a następnie kanałami wywiewnymi kierowane jest do centrali. W centrali przy użyciu wentylatora wyciągowego odbywa się transport powietrza przez filtr do rekuperatora. W wymienniku następuje proces "odebrania" z zużytego powietrza ciepła lub zimna. Po przepłynięciu przez kanały powietrze kierowane jest do wyrzutni powietrza, przez którą jest wyrzucane na zewnątrz budynku.

centrala wentylacyjna HomeLine

fot.: Ekoklimax

 • System dystrybucji świeżego powietrza

W przypadku tradycyjnej wymiany powietrza w pomieszczeniach z wentylacja mechaniczną z odzyskiem ciepła wykorzystuje się sufitowe anemostaty. W pomieszczeniach bytowych sufitowe anemostaty nawiewne można zastąpić grzejnikami lub klimakonwektorami z dolotem świeżego powietrza. Strumień uzdatnionego powietrza z rekuperatora jest dostarczany bezpośrednio na wymiennik ciepła, dzięki czemu temperatura powietrza nawiewanego może zostać lokalnie dostosowana do potrzeb użytkowników.

System dystrybucji świeżego powietrza

fot.: Verano - grzejniki VKN5P oraz klimakonwektory CVKP posiadają fabrycznie wbudowany regulator stałego wydatku CAV (Constant Air Volume) umożliwiający szybką oraz prostą nastawę projektowanego strumienia powietrza. Podczas gdy grzejniki zapewniają utrzymanie żądanej temperatury zimą, klimakonwektory kanałowe odpowiednią temperaturę i optymalny mikroklimat zarówno latem jak i zimą

 

 

Budowa rekuperatora

 

Rekuperator składa się z następujących elementów:

 • obudowy, która jest istotnym elementem rekuperatora, bowiem ma ona wpływ na komfort jego użytkowania. Powinna ona być izolowana termicznie i akustycznie, aby ograniczyć straty energii i obniżyć poziom hałasu emitowanego przez wentylatory.
 • wymiennika ciepła, nazywany często sercem rekuperatora, gdyż to właśnie wymiennik ciepła odpowiedzialny jest za spełnienie podstawowej funkcji rekuperatora - odzysk energii cieplnej.Wymienniki dzielą się na krzyżowe, przeciwprądowe spiralne, przeciwprądowe proste, obrotowe.
   

Ventia - rekuperator KOMFOVENT REGO 600 HE-EC-C4Ventia - rekuperator KOMFOVENT REGO 600 HE-EC-C4

fot.: Ventia

 • filtrów, których zadaniem jest oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń i pyłków, aby nie dostawały się one do pomieszczeń. Znajdują się one przy otworze nawiewnym i wywiewnym. Można ponadto zamontować sobie dodatkowe filtry wyższej jakości, zabezpieczające powietrze przed drobnoustrojami i bakteriami.
 • wentylatorów: wywiewnych i nawiewnych, których zadaniem jest wprawienie powietrza w ruch, gdy ciąg grawitacyjny jest za słaby. Praca tych wentylatorów powinna być sterowana automatycznie. Ponadto rekuperator powinnien być wyposażony w wentylatory wyższej klasy, bo od tego zależy poziom hałasu i żywotność urządzenia.

fot.: TopVac - w jednostkach TopVent 350HCF zastosowano niskoenergetyczne i niskoszumowe markowe wentylatory osiowe EBM PAPST z silnikami prądu stałego EC

 • sterownika, który reguluje pracę wentylatorów i temperaturę powietrza oraz jego ilość. Zainastalowane czujniki włączają lub wyłączają działanie wentylatorów w odpowiednim momencie.
 • wyposażenia dodatkowego - w skład wyposażenia dodatkowego mogą wchodzić urządzenia, które mają na celu poprawę pracy rekuperatora. Takimi urządzeniami są np. dodatkowe, dokładne filtry, które montowane są za wymiennikiem ciepła. Służą one do dokładnego oczyszczenia powietrza z zanieczyszczeńm jonbizacji i oczyszczania powietrza z bakterii, wirusów oraz wszelkich alergenów. W skład dodatkowego wyposażenia mogą wchodzić ponadto urządzenia, które zabezpieczają przed oszronieniem, takie jak:
     a) nagrzewnica elektryczna lub automatyczne zmniejszanie przepływu powietrza nawiewanego
     b) nagrzewnica wtórna, która służy do ogrzania powietrza nawiewanego przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz, wtedy, gdy wymiana ciepła jest niewystarczająca.

fot.: Rekuperatory.pl - skuteczność filtracji powietrza w domu z rekuperacją widać na przykładzie tego filtra, który był używany tylko przez 3 miesiące


Przeczytaj także >> Poprawa jakości powietrza w domu - przegląd urządzeń


Dodatkowo rekuperator może być także wyposażony w czujniki zabrudzenia filtrów zapobiegające napływowi zanieczyszczonego powietrza. Wyposażenie dodatkowe stanowi również obejście letnie, czyli drugi obieg powietrza wyłączający z użytku wymiennik ciepła, w czasie kiedy temperatury wewnętrzna i zewnętrzna są do siebie zbliżone lub gdy na zewnątrz panuje upał. Urządzeniem dodatkowo montowanym do rekuperatora jest nawilżacz parowy, który jest stosowany w okresie zimowym do nawilżenia suchego powietrza nawiewanego.

fot.: Rekuperatory.pl

 

 

Jaki rekuperator wybrać?

 

Rekuparatory to urządzenia, które cieszą się obecnie sporą popularnością. Rynek dysponuje szeroką gamą tych urządzeń. Głównym elementem, który ma wpływ na sprawność rekuperatora jest wymiennik ciepła i to w zależności od rodzaju wymiennika dokonywany jest podział rekuparatorów:

Mistubishi Electric - Lossnay VL-50Centrale MISTRAL PRO 450 EC

               fot: Mitsubishi Electric                         fot.: <="http://www.pro-vent.pl " target="_blank">PRO-VENT Systemy Wentylacyjne

 

Rekuperator z wymiennikiem krzyżowym - jest to najtańszy, a zarazem najprostszy rodzaj rekuperatora wymiennika, który jest najczęściej wybierany. Działanie tego wymiennika polega na tym, że powietrze pobierane z zewnątrz i powietrze usuwane z budynku przepływa pomiędzy równolegle ułożonymi płytami (tworzącymi kanały).Sprawność tego typu wymienników wynosi ok. 50 - 75 %. Zaletą stosowania rekuperatorów z wymiennikami krzyżowymi jest ich prosta konstrukcja. Ponadto nie wymaga doprowadzenia dodatkowej energii spoza układu.  Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest rozdzielenie strumieni powietrza nawiewanego i usuwanego. Wadą rekuperatorów z wymiennikiem krzyżowym jest podatność na szronienie już przy temperaturze -5°C, co może doprowadzić do zupełnego braku przepływu przez wymiennik powietrza usuwanego z budynku. Istotnym minuesem tych rekuperatoró jest także jest on szczelny na początku eksploatacji, a po upływie pewnego czasu może jednak dochodzić do pewnych przedmuchów powietrza, co jest związane ze zużywaniem się uszczelek. 

 

Przepływ powietrza przez rekuperator MIStRAL z wymiennikiem Krzyżowym
fot.: PRO-VENT Systemy Wentylacyjne - Przepływ powietrza przez rekuperator MISTRAL z wymiennikiem krzyżowym

 

Rekuperator z wymiennikiem przeciwprądowym - wymiennik przeciwprądowy jest udoskonaloną wersją wymiennika krzyżowego. Różnica pomiędzy tymi wymiennikami polega na tym, że powietrze zimne i ciepłe przepływa obok siebie w przeciwnych kierunkach. Dzięki temu powietrze zimne na ostatnich odcinkach wymiennika ogrzewa sie od najcieplejszego powietrza wywiewanego. Rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym charakteryzują się wyższą sprawnością niż te z wymiennikiem krzyżowym. Ich sprawność sięga nawet 90%. Zaletą tych rekuperatorów jest także wyeliminowanie zjawiska szronienia, które ma miejsce w przypadku rekuperatorów z wymiennikiem krzyżowym. Wymiennik przeciwprądowy to gwarancja niezawodności i szczelności.

 

Przepływ powietrza przez rekuperator MIStRAL PRO z wymiennikiem Przeciwprądowym

fot.: PRO-VENT Systemy Wentylacyjne - Przepływ powietrza przez rekuperator MISTRAL PRO z wymiennikiem przeciwprądowym

 

Rekuperator z wymiennikiem obrotowym (bębnowym) - to rekuperator, który ma ruchomy wymiennik. Jest on droższym rozwiązaniem, lecz raczej nie dla domów jednorodzinnych. Ma on budowę bębna wykonanego z ażurowej masy akumulującej ciepło. W rekuperatorze z wymiennikiem obrotowym ciepłe, zużyte powietrze częściowo miesza się z powietrzem świeżym, przez co wielkość urządzenia jest zwykle większa. Zaletą tego wymiennika ciepła jest jego zdolność do odzyskiwania wilgoci z powietrza wyrzucanego, dzięki czemu działania rekuperatora nie będzie powodowało przesuszania powietrza w okresie zimowym. Wymiennik obrotowy wymaga zastosowania stałego napędu. Jest on odporny na działanie niskich temperatur, a w jego wnętrzu nie osadza się szron. Sprawność rekuperatora z wymiennikiem obrotowym jest mniejsza niż 90%.

 

 

Kiedy stosować rekuperatory?

 

Rekuperatory powinno się stosować w dobrze izolowanych budynkach z nowymi oknami. Jest to nowoczesny system wentylacji, dzięki któremu mamy zapewnione świeże powietrze nawet bez konieczności wietrzenia. Tego typu system idealnie zatem pasuje do budynków z dużymi przeszkleniami, gdzie można montować okna bez mechanizmów przeznaczonych do otwierania. Rekuperację może mieć każdy, najlepiej zaplanować ją już na etapie budowy domu. Ale czy rekuperacja to rozwiązanie jedynie dla domów energooszczędnych? Otóż nie!

Klimor - centrala rekuperacyjna KCX+

fot.: Klimor

   

Rekuperacja zalecana jest także do budynków po termomodernizacji. Uszczelnienie wszystkich przeród powoduje zatrzymanie grawitacyjnej wymiany powietrza. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie elementów wspomagających. Jeśli zdecydujemy się na montaż nawieweników to rozszczelnimy okna, a przecież po to montujemy stolarkę o dobrych parametrach izolacyjności by nie przepuszczała zimnego powietrza.

Kiedy stosować rekuperatory?

fot.: Prodmax

 

W budynkach już zamieszkanych wykonanie rekuperacji jest możliwe. Trzeba jednak liczyć się ze sporym remontem, gdyż oprócz centrali wentylacyjnej konieczne jest także rozprowadzenie systemu kanałów wentylacyjnych w całym domu, a żeby instalacja była estetyczna wszystkie te rury należ wkuć w tynk. Drugie rozwiązanie dające podobne efekty, a znacznie łatwiejsze do adaptacji w budynkach już wykończonych to wentylacja decentralna. System ten wykorzystuje mniejsze jednostki zainstalowane w pomieszczeniach bezpośrednio w ścianie zewnętrznej budynku. Zużyte powietrze z pomieszczenia, przechodzi przez wymiennik ciepła odbierający energię cieplną, a następnie usuwane jest na zewnątrz. Odebrane w ten sposób ciepło przekazywane jest do pobieranego, świeżego powietrza zewnętrznego kierowanego bezpośrednio do pomieszczenia.

urządzenia do rekuperacji decentralnej Dimplex serii DL 50Urządzenia do rekuperacji decentralnej Dimplex serii DL 50

fot.: Urządzenia do rekuperacji decentralnej Dimplex serii DL 50

Jest jeszcze coś, na co coraz częściej musimy zwracać uwagę - rekuperacja to również wentylacja idealna dla alergików. Nic tak nie poprawia jakości powietrza w domu, jak system wentylacji wyposażony w jednostkę z filtrami, który rozprowadzony jest w całym domu.

 

Czy rekuperacja się opłaca

 

Rekuperacja wiąże się ze znacznie większymi kosztami jeśli chodzi o założenie takiej wentylacji w budynku w porównaniu z budową tradycyjnego systemu grawitacyjnego. Do tego centrala działa z wykorzystaniem prądu a proces ten musi przebiegać ciągle przez 365 dni w roku. To najczęstszy powód, przez który większość inwestorów mówi "nie" dla rekuperacji. Ale jeżeli przyjrzymy się bliżej tej kwestii to korzyści z rekuperacji są znaczące.

fot.: Rekuperatory.pl

Przede wszystkim musimy pomyśleć o ucieczce ciepła w sezonie grzewczym. Ciepło, które ulatnia się przez wentylację naturalną to spore straty. Z pewnością większe niż koszty użytkowania rekuperator. Niższe rachunki za ogrzewanie w domu z rekuperacją, a na tym nie koniec, bo zaoszczędzić możemy także przy zakupie kotła - wystaczy ten z mniejszą mocą, mniej będzie potrzebnych też grzejników, czy pętli grzewczych. Do tego dochodzi utrzymanie komfortu cieplnego w domu bez jego wychładzania po intensywnym przewietrzaniu

System grzewczy idealny przy rekuperacjiSystem grzewczy idealny przy rekuperacji

fot.: Orte - nagrzewnice powietrza na pellet ORTE POWER jako element systemu nadmuchowego w domu energooszczędnym

 

 • Rekuperator z GWC

Grunt podtrzymuje zimno w lecie i ciepło zimą, przez co cały rok utrzymuje się jednakowa temperatura. Właściwość tą wykorzystuje się w systemach wentylacji zwanymi gruntowy wymiennik ciepła. GWC to instalacja wspomagająca rekuperację - nie może działać samoistnie.
 

Decydując się na rozbudowę systemu wentylacji z odzyskiem ciepła o układ gruntowy możemy zyskać efekt klimatyzowania powietrza zupełnie za darmo i bez dodatkowej instalacji.

 

 

Zalety rekuperacji:

 

 • oszczędność w kosztach ogrzewania;
 • stały dopływ świeżego powietrza
 • do 95% odzyskanego ciepła;
 • przefiltrowane powietrze
 • usuwanie przykrych zapachów;
 • eliminacja przeciągów, powietrze dostarczane do pomieszczeń odznacza się bardzo niską szybkością nawiewu, 
 • likwidacja hałasu ulicznego;
 • eliminuje nadmierną ilość pary wodnej z pomieszczeń
 • na lato zapewnia wentylację bez odzysku ciepła.

fot.: Rekuperacja wymaga wykonanie projektu, w którym określone zostaną między innymi: rozmieszczenie punktów nawiewnych oraz wywiewnych w budynku, moc urządzenia, a także przebieg instalacji rurowej

 


Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacji

 

 

Zobacz także:

 
 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Rekuperatory.pl, Orte, TopVac, Verano, Glen Dimplex, Prodmax, Iglotech, PRO-VENT Systemy Wentylacyjne, Klimor, Mitsubishi Electric, ENSY, Ekoklimax

Zobacz także
Nowy katalog Komfovent do pobrania

Nowy katalog Komfovent do pobrania

Firma VENTIA, generalny dystrybutor rekuperatorów Komfovent w Polsce udostępniła... ¬ więcej...

 
Nowe rekuperatory na rynku AIR EXPERT 400V i 600 V

Nowe rekuperatory na rynku AIR EXPERT 400V i 600 V

W tym roku odbyła się premiera nowych rekuperatorów polskiego producenta firmy... ¬ więcej...

 
Instalacja rekuperacji - na co zwrócić uwagę

Instalacja rekuperacji - na co zwrócić uwagę

W nowoczesnym energooszczędnym a przede wszystkim szczelnym domu dostarczenie odpowiedniej... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Wienkra    Systherm    Ventec   Lindab Vents Mitsubishi Electric Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech Stiebel Eltron  Iglotech  Iglotech Klimor   Klima-Therm    Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet