gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

   Werit

  Schell

Ferdom

logotyp Faneco
PipelifeEko-Bio

logo sfa

logo armacell


Ferro
Grupa Armatura
   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft

polecamy

Eksploatacja i konserwacja przydomowych oczyszczalni ścieków

artykuł promocyjny


Każdy budynek musi mieć zapewniony system odprowadzania ścieków. Jednym z stosowanych rozwiązań jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Jest to metoda, która w ciągu ostatnich lat staje sie coraz bardziej popularna ze względu swój ekologiczny charakter oraz niewielkie koszty eksploatacyjne.

 

Czy warto inwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków

fot.: EKO-BIO - biologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków

 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest zespołem urządzeń, które służą do neutralizacji ścieków wytwarzanych w domu lub w innym obiekcie budowlanym. W oczyszczalni zachodzą procesy rozkładu tlenowego i beztlenowego, w wyniku których większość ścieków zostaje oczyszczona do postaci wody o drugiej klasie czystości a następnie jest odprowadzana do gruntu lub do wód powierzchniowych. Jadnak pozostają frakcje, które nie uległy rozkładowi lub zostały tylko częściowo rozłożone. Urządzenia oczyszczalni muszą być zatem okresowo oczyszczone z tych frakcji.

 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest dość kosztowną inwestycją, bowiem jej koszt wynosi kilkanaście tysięcy złotych. Jednak praca takiej oczyszczalni niewiele kosztuje, ale pod warunkiem, że nie wystąpi jakaś awaria. Aby uniknąć takich problemów należy pamiętać o zasadach właściwej eksploatacji i konserwacji oczyszczalni. Koniecznością jest okresowe opróżnianie osadnika gnilnego i wtórnego z nagromadzonych części stałych. Czynność tą można wykonywać samodzielnie, lecz usunięty z osadników osad należy zutylizować. Producenci przydomowych oczyszczalni ścieków zalecają wykonywanie tego nie częściej niż co 1-3 lata. Do innych działań, które wchodzą w zakres prawidłowej obsługi przydomowych oczyszczalni ścieków należą:
 

 • czyszczenie filtrów - co 3-6 miesięcy
 • przegląd dmuchawy powietrza
 • czyszczenie lub wymiana filtra powietrza - raz na 3 miesiące
 • płukanie czystą wodą pompy w przepompowni - co 3 miesiące
 • kontrola poziomu osadu w strefie aktywacyjnej lub ilości osadu aktywowanego po 30 minutach osadzania - 3-4 razy do roku
 • okresowa kontrola składu odpływu
 • regulacja natlenienia
 • uzupełnianie kultur mikroorganizmów.


Podczas eksploatacji przydomowych oczyszczalni ścieków ważną kwestią jest stosowanie biopreparatów, które powinno dodawać się średnio raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie. Ich działanie wspomaga procesy oczyszczania, redukuje powstawanie osadu i kożucha w osadniku gnilnym, a to wszystko przyczynia się do sprawniejszego funkcjonowania oczyszczalni oraz do zmniejszenia częstotliwości wywozu osadów. Ponadto zastosowanie biopreparatów do przydomowych oczyszczalni ścieków powoduje zmniejszenie się ryzyka zatorowania przepływu w rurach a także poprawia pracę osadnika gnilnego i podnosi jego wydajność. Lepsza praca osadnika wpływa na poprawę parametrów wypływających z niego podczyszczonych ścieków. Do wydłużenia czasu bezawaryjnej pracy przydomowej oczyszczalni przyczynia sie także stosowanie środków czystości, które nie mają negatywnego wpływu na florę bakteryjną oczyszczalni. Dodatkowym plusem używania tych środków jest uzyskiwanie wyższego poziomu oczyszczenia ścieków.

 

Roth - oczyszczalnia przydomowa TWINBLOC

ROTH - oczyszczalnia przydomowa TWINBLOC

 

 

Konserwacja przydomowej oczyszczalni ścieków

 

Konserwacja przydomowej oczyszczalni ścieków opiera się na przestrzeganiu wskazówek serwisowych producenta lub wykonawcy, który instalował nam tą oczyszczalnię. Ponadto producent dołącza instrukcję, w której zawiera szczegółowe czynności, jakie należy wykonywać.

 

Pipelife - przydomowa oczyszczalnia ścieków

Pipelife

 

 

Naprawa przydomowych oczyszczalni ścieków

 

Naprawie podlegają wadliwe lub wadliwie działające elementy systemu oczyszczania. Najczęściej spotykane usterki przydomowych oczyszczalni ścieków to:


 • rozszczelnienie kluczowych elementów instalacji
 • rozszczelnienie rur
 • nadmierna kolmatacja gruntu
 • zatorowanie przepływu w układzie
 • obumarcie osadu czynnego
 • brzydkie zapachy
 • zużycie elementów


Główną przyczyną występowania usterek przydomowych oczyszczalni ścieków jest zły dobór metody utylizacji ścieków. Ma to ścisły związek ze niewłaściwym rozpozaniem warunków gruntowych. Taki błąd skutkuje koniecznością wymiany dotychczasowych urządzeń na rozwiązania innego typu, które będą prawidłowo działać w danych warunkach. Awarie przydomowych oczyszczalni ścieków są także wywoływane błędami montażowymi, a w szczególności: nieszczelnym wykonaniem połączeń, niewłaściwymi spadkami na rurach, brakiem lub nieprawidłową obsypką osadnika gnilnego oraz uszkodzeniami powstałymi podczas montażu.
 


Zobacz także:
 

ogrzewanie podłogowe i grzejniki

 

Oczyszczalnie ROTH MS TWINBLOC ze znakiem CE

 


ogrzewanie podłogowe i grzejniki

 

Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ROTH TWINBLOCogrzewanie podłogowe i grzejniki

 

Oczyszczalnia ścieków czy szambo
Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja
Zdjęcia: EKO-BIO, Pipelife Poland, ROTH


Zobacz także
Dlaczego warto kupić przydomową oczyszczalnię zimą?

Dlaczego warto kupić przydomową oczyszczalnię zimą?

Często zakłada się, że ekologiczne rozwiązania wymagają sporych nakładów... ¬ więcej...

 
Przydomowa oczyszczalnia z montażem - darmowa wizja lokalna, dobór oczyszczalni, rozsączenia, finansowanie na raty, na co zwracać uwagę przed zakupem
 
Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków VH - dobry produkt w dobrej cenie

Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków VH - dobry produkt w dobrej cenie

Przydomowe oczyszczalnie ścieków, zwłaszcza biologiczne, szturmują rynek... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook