gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

NTS Energy


Pompa ciepła czy kolektor

aktualizacja: 07-06-2018, 05:48 – artykuł promocyjny


Kolektory słoneczne są głównym elementem wchodzącym w skład popularnych i wydajnych systemów grzewczych, stanowiących wysoce ekologiczną i ekonomiczną alternatywę dla konwencjonalnych źródeł energii, służących do przygotowania c.w.u., wspomagania c.o. oraz klimatyzacji. Przez szereg lat konstrukcje kolektorów, oparte na prostej zasadzie konwersji fototermicznej, ewoluowały w kierunku podwyższenia ich sprawności oraz zminimalizowania strat cieplnych. Duża popularność kolektorów słonecznych spowodowała zwiększoną podaż tego typu urządzeń i obniżanie ceny ich nabycia. Łącznie z perspektywą znacznego wzrostu cen energii ze źródeł konwencjonalnych przyczynia się to do zwiększania ekonomicznego uzasadnienia nabycia kolektorów słonecznych.
 

Hewalex - kolektory słoneczne - Szadek


W przypadku ogrzewania wody użytkowej stosunkowo od niedawna wzrasta popularność zastosowania pompy ciepła typu powietrze-woda. Stosowane obecnie urządzenia pobierające ciepło z powietrza do ogrzewania wody użytkowej uzyskują średnie COP na poziomie około 3. Oznacza to, że ilość energii elektrycznej zużytej do podgrzania wody stanowi w ogólnym bilansie jedną trzecią dostarczonej do wody energii cieplnej. Oczywiście, podana wartość COP nie jest stała i zmienia się w zależności od temperatury powietrza, jak również zależy od temperatury wody w podgrzewaczu, jaką chcemy uzyskać. Postęp techniczny w produkcji pomp ciepła i zwiększona podaż tego typu urządzeń spowodowały znaczne obniżenie ich ceny nabycia.

Stawiając obok siebie kolektory słoneczne oraz pompy ciepła, możemy stwierdzić, że oba urządzenia łączą pewne zasadnicze wspólne cechy, a mianowicie wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, jakimi jest promieniowanie słoneczne i powietrze o wymaganej temperaturze. Oba źródła ciepła mają swój udział w ochronie środowiska naturalnego, a także pozwalają na obniżenie kosztów ogrzewania wody użytkowej.
 

Hewalex - kolektory słoneczne - TBS Łomża, ul.Małachowskiego


Niestety, oprócz zalet istnieją także pewne ograniczenia, a nawet wady. Aby podgrzać 300 l wody w zasobniku z 10 do 45°C, potrzebujemy około 12 kWh. Stosując wydajne kolektory, zapotrzebowanie na taką ilość energii pokryjemy w ciągu jednego dnia, stosując już ok. 4 m2 powierzchni czynnej kolektora, zużywając 0,3 kWh energii elektrycznej do napędu pompy w układzie solarnym. W przypadku zastosowania pompy ciepła, aby uzyskać odpowiednią ilość ciepłej wody zużyjemy około 4 kWh energii elektrycznej. Średnia rynkowa cena brutto zakupu i montażu zestawu solarnego z baterią kolektorów o powierzchni ok. 4 m2, podgrzewaczem o pojemności 300 litrów i zespołem sterowniczym wynosi obecnie ok. 10-11 tys. zł.
W przypadku odpowiedniej pompy ciepła z podgrzewaczem wody jest to koszt ok. 9 tys. zł. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku roczna oszczędność energii, jaką uzyskamy, będzie wynosiła około 2000 kWh. Pomimo iż pompa ciepła jest nieco tańsza w zakupie i generuje o kilka procent większą oszczędność, to jednak efekt ekologiczny takiego źródła ciepła jest daleko mniej korzystny, ponieważ zużywane jest znacznie więcej energii elektrycznej, przy zaoszczędzonej podobnej ilości energii cieplnej. Dodatkowo pompa ciepła posiada szereg elementów mechanicznych, podczas gdy w instalacji kolektorów słonecznych jedynym mechanicznym elementem jest pompa obiegowa, co wysoce zmniejsza ryzyko awarii. Na niekorzyść pompy ciepła może przemawiać również generowanie hałasu podczas pracy. Należy jednak zaznaczyć, że z pompy ciepła możemy korzystać przez dłuższy okres w ciągu roku, albowiem praca kolektorów uzależniona jest od dostępności promieniowania słonecznego.

Podsumowując, można stwierdzić, że zarówno kolektory słoneczne, jak i pompa ciepła są urządzeniami wysoce ekologicznymi, służącymi do generowania dużych oszczędności zużycia energii i tym samym obniżenia wydatków na energię cieplną. Bez wątpienia godnym polecenia rozwiązaniem jest obecnie pompa ciepła typu powietrze-woda współpracująca dodatkowo z instalacją kolektorów słonecznych, albowiem te dwa systemy dobrze się uzupełniają.

 

Kontakt w sprawie produktów:

Hewalex sp. z o.o. sp. k.
tel. (32) 214 17 10
www: www.hewalex.pl
mail: wyślij wiadomość
Zobacz także
Powietrzne pompy ciepła typu monoblok dla nowych i modernizowanych domów

Powietrzne pompy ciepła typu monoblok dla nowych i modernizowanych domów

Do końca 2021 roku Stiebel Eltron oferuje powietrzne pompy ciepła typu monoblok dla... ¬ więcej...

 
Propan R290 - naturalny czynnik chłodniczy przyszłością branży pomp ciepła

Propan R290 - naturalny czynnik chłodniczy przyszłością branży pomp ciepła

Najnowocześniejsze pompy ciepła wyposażone są w naturalny czynnik chłodzący -... ¬ więcej...

 
Pompa ciepła za połowę ceny? Sprawdź jak skorzystać z aktualnych programów dotacyjnych

Pompa ciepła za połowę ceny? Sprawdź jak skorzystać z aktualnych programów dotacyjnych

Zmieniający się klimat jest już oczywistością. Tak samo, jak kurczące się zasoby... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet