Usuwanie eternitu z dachu

artykuł promocyjny


W Polsce nadal wiele domów i budynków gospodarczych ma dachy pokryte eternitem, czyli płytami cementowo-azbestowymi. Od lat wiadomo, że eternit, który zawiera bardzo szkodliwy azbest, stanowi zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, a zatem usunięcie eternitu z dachu jest nieuniknione.

W 2002 roku Rada Ministrów uchwaliła “Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski”. Program ten nakłada obowiązek wyłączenia z użytku i unieszkodliwienie wszystkich produktów zawierających azbest do końca 2032 roku. Program usuwania azbestu nakłada obowiązek opracowania na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym programu pozbycia się pokryć azbestocementowych w danym regionie. Ponadto zgodnie z funkcjonującymi przepisami to na właścicielach budynków spoczywa obowiązek usunięcia azbestu. Jednakże przeciętny człowiek nie posiada dostatecznej wiedzy na temat programu rządowego. Ponadto nie wie on gdzie powinien się zgłosić ani też w jaki sposób należy usunąć eternit z dachu. W Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 14 sierpnia 1998 roku – Dz. U. Nr 138, poz. 895 – w sprawie wytwarzania odpadów niebezpiecznych zawierających azbest określono w jaki sposób powinno się usuwać i neutralizować eternit. Procedura usuwania eternitu wbrew obiegowej opinii jest skomplikowana i dlatego też czynność ta powinna być wykonywana przez wyspecjalizowane firmy. Wykaz takich firm można znaleźć w w lokalnym wydziale ochrony środowiska.
 

 usuwanie eternitu z dachu
 

Jeżeli podejmuje się decyzję o usunięciu eternitu z dachu, to pierwsze swe kroki należy skierować do terenowego organu nadzoru budowlanego i tam zgłosić ten zamiar. Do zgłoszenia należy dołączyć akt własności gruntu lub inny dokument uprawniający do dysponowania terenem, na którym będą przeprowadzane prace renowacyjne. Zgłoszenie zamiaru usuwania eternitu z dachu musi zostać złożone w terenowym organie nadzoru budowlanego na 30 dni przed rozpoczęciem robót. W zgłoszeniu tym należy określić zakres prac, sposób ich przeprowadzenia oraz podać przewidywaną ilość odpadów. Konieczne jest także podanie nazwy i numeru koncesji firmy, która dokona usunięcia eternitu z dachu.

 

 

Dofinansowanie wymiany pokryć dachowych z eternitu

 

Koszt usunięcia i utylizacji eternitu z pokryć dachowych jest duży, bowiem wynosi on od 15 do 35zł/m2. Istnieje możliwość otrzymania dofinansowania. Środki na dofinansowanie mogą pochodzić z gminnego lub powiatowego wydziału ochrony środowiska. Z tych środków może byc tylko finansowane zdjęcie azbestu lub też jego wywóz i składowanie. W celu uzyskania tego wsparcia finansowego należy wypełnić formularz potwierdzający zgodność zdjęcia eternitu z prawem oraz przedstawić koszty poniesione z tego tytułu. Jednak nie każda gmina ma wydzielone fundusze na wsparcie finansowe zdjęcia eternitu. O tym czy w danej gminie można uzyskać dofinansowanie na usunięcie eternitu z dachu, decyduje uchwała rady gminy.

Jeżeli gmina nie dysponuje środkami na dofinansowanie usunięcia eternitu  z dachu, to można się ubiegać o wsparcie finansowe w postaci kredytu preferencyjnego w Banku Ochrony Środowiska. Właściciele budynków z dachami pokrytymi eternitem, jeśli się zrzeszą, mogą otrzymać dotację z jednego z funduszy programowych dotyczących rozwoju regionalnego (Sektorowy Program Operacyjny Restrukturyzacji i Modernizacji Sektora Żywnościowego oraz Rozwoju Wsi, Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego). W tym przypadku, żeby zwiększyć szanse uzyskania wsparcia finansowego z tych funduszy, należy zebrać grupę właścicieli budynków i razem złożyć wniosek. Zorganizowane działanie ma większe szanse, gdyż występuje wysoka kwota minimalna dofinansowania, jaka może być przeznaczona na taki cel. Największe szanse uzyskania środków z funduszy programowych ma gmina.

 

 

Etapy procesu usuwania eternitu z dachu

 

  • Zabezpieczenie terenu i oznaczenie tabliczkami ostrzegawczymi.
  • Usuwanie płyt przez wyspecjalizowaną firmę. Robotnicy ubrani w specjalną odzież ochronną i maski usuwają delikatnie eternit, tak aby się nie łamał. Dach co jakiś czas jest zwilżany wodą, aby unoszący się w powietrzu pył osiadał na dachu.
  • Umieszczenie zdjętych płyt eternitu w foliowych workach, które oznakowuje się naklejkami ostrzegawczymi i zakrywa foliową plandeką.
  • Transport na składowisko śmieci, gdzie eternit zostaje szczelnie zamknięty w opakowaniach a następnie zakopuje się go.

 

usuwanie eternitu z dachu

fot.: Cembrit

 

Jeżeli nie dysponuje się środkami na usunięcie eternitu ani nie uzyskać dofinansowania, to istnieją jeszcze inne metody ochrony przed szkodliwym działaniem azbestu zawartego w eternicie bez konieczności jego usuwania z dachu. Jedną z tych metod jest zastosowanie płynnych substancji chroniących przed pyleniem azbestu. Dachy z eternitu maluje się również specjalnie do tego przeznaczonymi wodorozcieńczalnymi farbami akrylowymi. Inną możliwością jest także ułożenie nowego, lekkiego pokrycia  na płytach eternitowych (najczęściej są to: blachy i blachodachówki oraz faliste płyty bitumiczne). Jednakże wszystkie te metody nie są tak skuteczne jak usunięcie eternitu z dachu.

 


Zobacz także:
 

ogrzewanie podłogowe i grzejniki

 

Wybieramy rynny - ekspert radzi


ogrzewanie podłogowe i grzejniki


Zasady montażu podsufitek i systemów rynnowych firmy Gamrat


 

ogrzewanie podłogowe i grzejniki

 

Systemy przeciwoblodzeniowe

 


 



Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja


Zobacz także
Prawidłowe projektowanie i montaż systemów rynnowych i podsufitek Gamrat

Prawidłowe projektowanie i montaż systemów rynnowych i podsufitek Gamrat

Pełne wykorzystanie zalet wynikających z zamontowania systemów rynnowych z tworzyw... ¬ więcej...
 
System rynnowy - kryteria doboru

System rynnowy - kryteria doboru

Prawidłowy dobór orynnowania pomoże uniknąć zalania elewacji wodą deszczową,... ¬ więcej...
 
Jakie rynny wybrać? Rynny PVC kontra STAL

Jakie rynny wybrać? Rynny PVC kontra STAL

Jaki system rynnowy wybrać? To pytanie, na które odpowiedzi w pewnym momencie... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2024 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet
Facebook