gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

Junkers - patron


Kotły na paliwo stałe - przegląd

aktualizacja: 07-02-2022, 12:47 – artykuł promocyjny


Kotły na paliwo stałe przeżywają obecnie swój renesans, a jest to spowodowane głównie wzrostem cen oleju opałowego i gazu. Przez wiele lat odchodzono od tego rozwiązania na rzecz kotłów gazowych i olejowych, które są bezobsługowe i nie wymagają składowania opału. Jednak nowoczesne kotły na paliwo stałe nie są już tak uciążliwe w użytkowaniu jak to miało miejsce dawniej. Obecnie na rynku znajduje się szeroka oferta kotłów tego typu. Nowoczesne kotły są przyjazne dla użytkowników, wydajne, łatwe i bezpieczne w obsłudze. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, pozwalają uzyskać duże oszczędności paliwa.

Defro kocioł na pellet

fot.: Defro - Kotły na pellet z profesjonalnym sterowaniem

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE >> Wymagania dla kotłów na paliwo stałe - nowe przepisy

 

fot.: HKS Lazar - kocioł na pellet SmartFire

 

W przypadku podjęcia decyzji o ogrzewaniu domu za pomocą kotła na paliwa stałe, najpierw należy dokonać wyboru paliwa. Decyzja ta jest ważna, bowiem producenci kotłów dostosowują je do jednego, konkretnego rodzaju paliwa. W sytuacji zastąpienia go innym, może nastąpić obniżenie sprawności kotła o kilka, a czasem nawet kilkanaście procent. Ponadto przyczynia się to również do wzrostu emisji zanieczyszczeń do środowiska. Kotły na paliwo stałe moga być opalane następującymi paliwami: węglem kamiennym (pod każdą postacią, oprócz pyłu węglowego, który jest spalany w kotłach energetycznych), drewnem, peletem, brykietem oraz takimi paliwami jak wierzba energetyczna i zboża energetyczne. 

Kolejną istotną kwestią jest wybór kotła. Nie jest to wbrew pozorom łatwa decyzja, gdyż na rynku znajduje się bardzo szeroka gama kotłów na paliwo stałe. Biorąc pod uwagę kryterium budowy kotła wyróżnia się kotły ze spalaniem górnym i dolnym.

 

Kotły na paliwo stałe z górnym spalaniem

 

Są najpopularniejszą i najprostszą odmianą tych kotłów. Są one nazywane kotłami komorowymi. Kotły te są stosunkowo niedrogie. Ich komora spalania połączona jest z komorą zasypową, co powoduje, że w krótkim czasie uzyskują one maksymalną moc. Całe paliwo, które znajduje się w komorze spalania przechodzi w żar a spalanie zachodzi bardzo szybko. Kotły ze spalaniem górnym pracują  na jednym załadunku przez 8-10 godz. Sprawność tych kotłów dochodzi do 75%. Kotły ze spalaniem górnym mają jeden lub dwa ciągi spalania oraz stały ruszt paleniska. Kotły te nadają się do spalania każdego rodzaju paliwa, lecz największą wydajność osiagają przy spalaniu koksu lub węgla. Wadą kotłów ze spalaniem górnym jest ich kłopotliwa obsługa, gdyż wymagają one codziennego rozpalania. Ponadto co kilka dni trzeba usunąć popiół oraz przynajmniej raz w tygodniu należy wyczyścić wymiennik i kanały spalinowe z sadzy, złogów smoły. Koszt zakupu kotła na paliwa stałe ze spalaniem górnym wynosi ok. 2–5 tys. zł.
 

Kocioł na paliwo stałe SAS UWG ze spalaniem dolnym

fot.: ZMK Sas

 

Kotły na paliwo stałe ze spalaniem dolnym

 

Nazywane również kotłami zasypowymi, są nowocześniejsze niż kotły ze spalaniem górnym, ale są również droższe. Jednakże różnica w cenie zwraca się po jednym sezonie grzewczym, ponieważ zużywa on mniej paliwa. Kotły ze spalaniem dolnym mają 2 lub 3 ciągi spalania, przez co są one bardziej sprawne. Komory zasypowa i spalania są w tych kotłach rozdzielone, co umożliwia stopniowe spalanie paliwa. Gdy paliwo wypala sie na ruszcie to jest ono zsypywane z zasobnika. Kotły ze spalaniem dolnym emitują mniej zanieczyszczeń do atmosfery. Spalane mogą być w nich węgiel, drewno opałowe a także zrębki, wióry i różnego rodzaju odpady bioorganiczne. Największą sprawność jednak osiągają w wyniku spalania drewna i węgla, dzięki czemu też zużywają o kilkanaście procent mniej paliwa. Zaletą tych kotłów jest to, że przerwy między kolejnymi załadunkami paliwa mogą wynosić nawet 18 godzin. Koszt zakupu kotła ze spalaniem dolnym wynosi 4-10 tys.

 

Kocioł wszystkopalny na węgiel i drewno RiCo

fot.: Lumo Technika Grzewcza

 

Producenci kotłów na paliwo stałe:

 

  • Altech
  • Viessmann
  • HKS Lazar
  • Defro
  • Wolf Technika Grzewcza
  • Zakład Metalowo-Kotlarski SAS
  • P.P.H.U. DRAGON
  • LUMO Technika Grzewcza
  • Mora Polska

 

Zobacz koniecznie:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: HKS Lazar, Defro, Zakład Metalowo-Kotlarski SAS, Lumo Technika Grzewcza


Zobacz także
Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Finish-A prezentuje gotowy zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox, który... ¬ więcej...

 
Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Promocyjne ceny grup pompowych, obniżone od 8 do nawet 22%, czekają w sklepie internetowym... ¬ więcej...

 
Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

AFRISO poszerza gamę zestawów mieszających PrimoBox ACB o modele 930 i 950.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet