
- Platforma merXu - ogrzewanie i hydraulika
- Wysokotemperaturowe pompy ciepła do grzejników
- Wielopalnikowe kotły kondensacyjne o konstrukcji modułowej
-
Kominy SLIM EKO do kotłów 5 klasy na paliwo stałe
-
Kocioł elektryczny do współpracy z fotowoltaiką
- Jak podłączyć ogrzewanie podłogowe z grzejnikiem?
- Elementy komina - z czego składa się przyłącze?
- ELIMINATOR PC407 Ferpro do czyszczenia instalacji
- Grzejnik kanałowy - rodzaje, montaż, ceny
- Porównanie elektrycznych źródeł ciepła
- Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?
- Ile kosztuje ogrzewanie domu pompą ciepła?
-
Zapobieganie skutkom twardej wody w domowej instalacji
- Dlaczego warto stosować w kotłowni grupy pompowe?
- Ciepła woda w kranie tanio i niemal od razu




Kotły na paliwo stałe - przegląd
aktualizacja: 07-02-2022, 12:47 – artykuł promocyjny
Kotły na paliwo stałe przeżywają obecnie swój renesans, a jest to spowodowane głównie wzrostem cen oleju opałowego i gazu. Przez wiele lat odchodzono od tego rozwiązania na rzecz kotłów gazowych i olejowych, które są bezobsługowe i nie wymagają składowania opału. Jednak nowoczesne kotły na paliwo stałe nie są już tak uciążliwe w użytkowaniu jak to miało miejsce dawniej. Obecnie na rynku znajduje się szeroka oferta kotłów tego typu. Nowoczesne kotły są przyjazne dla użytkowników, wydajne, łatwe i bezpieczne w obsłudze. Dodatkowo, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, pozwalają uzyskać duże oszczędności paliwa.
fot.: Defro - Kotły na pellet z profesjonalnym sterowaniem
PRZECZYTAJ KONIECZNIE >> Wymagania dla kotłów na paliwo stałe - nowe przepisy
fot.: HKS Lazar - kocioł na pellet SmartFire
W przypadku podjęcia decyzji o ogrzewaniu domu za pomocą kotła na paliwa stałe, najpierw należy dokonać wyboru paliwa. Decyzja ta jest ważna, bowiem producenci kotłów dostosowują je do jednego, konkretnego rodzaju paliwa. W sytuacji zastąpienia go innym, może nastąpić obniżenie sprawności kotła o kilka, a czasem nawet kilkanaście procent. Ponadto przyczynia się to również do wzrostu emisji zanieczyszczeń do środowiska. Kotły na paliwo stałe moga być opalane następującymi paliwami: węglem kamiennym (pod każdą postacią, oprócz pyłu węglowego, który jest spalany w kotłach energetycznych), drewnem, peletem, brykietem oraz takimi paliwami jak wierzba energetyczna i zboża energetyczne.
Kolejną istotną kwestią jest wybór kotła. Nie jest to wbrew pozorom łatwa decyzja, gdyż na rynku znajduje się bardzo szeroka gama kotłów na paliwo stałe. Biorąc pod uwagę kryterium budowy kotła wyróżnia się kotły ze spalaniem górnym i dolnym.
Kotły na paliwo stałe z górnym spalaniem
Są najpopularniejszą i najprostszą odmianą tych kotłów. Są one nazywane kotłami komorowymi. Kotły te są stosunkowo niedrogie. Ich komora spalania połączona jest z komorą zasypową, co powoduje, że w krótkim czasie uzyskują one maksymalną moc. Całe paliwo, które znajduje się w komorze spalania przechodzi w żar a spalanie zachodzi bardzo szybko. Kotły ze spalaniem górnym pracują na jednym załadunku przez 8-10 godz. Sprawność tych kotłów dochodzi do 75%. Kotły ze spalaniem górnym mają jeden lub dwa ciągi spalania oraz stały ruszt paleniska. Kotły te nadają się do spalania każdego rodzaju paliwa, lecz największą wydajność osiagają przy spalaniu koksu lub węgla. Wadą kotłów ze spalaniem górnym jest ich kłopotliwa obsługa, gdyż wymagają one codziennego rozpalania. Ponadto co kilka dni trzeba usunąć popiół oraz przynajmniej raz w tygodniu należy wyczyścić wymiennik i kanały spalinowe z sadzy, złogów smoły. Koszt zakupu kotła na paliwa stałe ze spalaniem górnym wynosi ok. 2–5 tys. zł.
fot.: ZMK Sas
Kotły na paliwo stałe ze spalaniem dolnym
Nazywane również kotłami zasypowymi, są nowocześniejsze niż kotły ze spalaniem górnym, ale są również droższe. Jednakże różnica w cenie zwraca się po jednym sezonie grzewczym, ponieważ zużywa on mniej paliwa. Kotły ze spalaniem dolnym mają 2 lub 3 ciągi spalania, przez co są one bardziej sprawne. Komory zasypowa i spalania są w tych kotłach rozdzielone, co umożliwia stopniowe spalanie paliwa. Gdy paliwo wypala sie na ruszcie to jest ono zsypywane z zasobnika. Kotły ze spalaniem dolnym emitują mniej zanieczyszczeń do atmosfery. Spalane mogą być w nich węgiel, drewno opałowe a także zrębki, wióry i różnego rodzaju odpady bioorganiczne. Największą sprawność jednak osiągają w wyniku spalania drewna i węgla, dzięki czemu też zużywają o kilkanaście procent mniej paliwa. Zaletą tych kotłów jest to, że przerwy między kolejnymi załadunkami paliwa mogą wynosić nawet 18 godzin. Koszt zakupu kotła ze spalaniem dolnym wynosi 4-10 tys.
fot.: Lumo Technika Grzewcza
Producenci kotłów na paliwo stałe:
- Altech
- Viessmann
- HKS Lazar
- Defro
- Wolf Technika Grzewcza
- Zakład Metalowo-Kotlarski SAS
- P.P.H.U. DRAGON
- LUMO Technika Grzewcza
- Mora Polska
Zobacz koniecznie:
Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: HKS Lazar, Defro, Zakład Metalowo-Kotlarski SAS, Lumo Technika Grzewcza |

![]() | Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINboxFinish-A prezentuje gotowy zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox, który... ¬ więcej... |
![]() | Wybierz grupę pompową od NTS EnergyPromocyjne ceny grup pompowych, obniżone od 8 do nawet 22%, czekają w sklepie internetowym... ¬ więcej... |
![]() | Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950AFRISO poszerza gamę zestawów mieszających PrimoBox ACB o modele 930 i 950.... ¬ więcej... |

![]() Grzejniki kanałowe VERANO |
![]() Systemy z tworzyw sztucznych SBS |
![]() AG Grzejniki Design |
![]() Pompy ciepła Solsum |
![]() Urządzenia grzewcze Galmet |