gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

GDE Apator

 nVent Werit


Dahua   Solsum

W2  FENIX

Intersoft

FibaroNoark

 Elektra   Pawbol

znajdź fachowca

Programowalne przekaźniki bezpieczeństwa

aktualizacja: 23-12-2016, 07:42 – artykuł promocyjny


easySafety jest odpowiedzią na coraz większe wymagania odnośnie bezpieczeństwa maszyn i urządzeń. Pozwala on zrealizować optymalne kosztowo aplikacje zgodne z najwyższymi kryteriami nowych norm - PL e zgodnie z EN ISO 13849-1, SILCL 3 zgodnie z EN IEC 62061 jak również SIL 3 zgodnie z EN IEC 61508 oraz oczywiście aplikację zgodną z kategorią 4 normy EN 954-1.Eaton Moeller - przekaźnik bezpieczeństwa easySafetyeasySafety jest najnowszym członkiem rodziny easy. Łączy on zalety easy800 i różnego rodzaju przekaźników bezpieczeństwa w jednym urządzeniu. Funkcjonalność odpowiednich przekaźników bezpieczeństwa jest realizowana przy pomocy bloków funkcyjnych. Użytkownik ma do dyspozycji bloki obsługujące stop awaryjny, nadzór osłon (w tym z opcją ryglowania), kurtyn świetlnych z funkcją muting lub bez niej, sterowanie oburęczne, sterowanie nożne, przyciski aktywujące, wybór trybu pracy, monitoring prędkości zerowej oraz przekroczenia prędkości dozwolonej, czy przekaźnik czasowy bezpieczeństwa.


Nadzór osłony jako przykładowa aplikacja.
 

 
Rys. 1. Schemat części silnoprądowej.


Ponieważ w przykładowej aplikacji wymagana jest odpowiednio wysoka kategoria bezpieczeństwa sterowanie obwodem, który może stwarzać zagrożenie realizowane jest redundantnie – dwa styczniki połączone są szeregowo i rozłączają obwód jednocześnie. W sytuacji gdy jeden z nich zawiedzie i ulegną sklejeniu jego styki – drugi zapewni pewne rozłączenie.


 
Rys. 2. Schemat połączeń easySafety.


Sterowanie obwodem zapewnia programowalny przekaźnik bezpieczeństwa easySafety (ES4P-221-DRXD1). Osłona nadzorowana jest dwukanałowo przez łączniki krańcowe. Dodatkowo zapewniona jest ochrona przed przerwaniem obwodu, zwarciem, połączeniem różnych obwodów. Uzyskuje się to przez zasilenie styków bezpotencjałowych  łączników krańcowych z wyjść testu (T1...T4). Aparat stale weryfikuje czy przy stanie wysokim wejścia napięcie pochodzi z odpowiedniego wyjścia testu, tak jak to zostało wcześniej oprogramowane. Jeżeli są nieprawidłowości przekaźnik bezpieczeństwa wyłącza wyjścia i dodatkowo przedstawia odpowiedni błąd na ekranie ES4P (wersje z wyświetlaczem).

Z wyjść easySafety oznaczonych QS1 oraz QS2 zasilane są cewki wspomnianych styczników. W programie bezpieczeństwa wyjścia te będą wysterowywane jednocześnie. Załączenie może się jednakże odbyć tylko wtedy, gdy żaden z nich nie jest sklejony. Dlatego też nadzorowane są również ich styki pomocnicze NC. Styczniki zostaną zamknięte dopiero po zresetowaniu sygnału, a to będzie możliwe, gdy żaden z nich nie będzie sklejony, czyli żaden ze styków NC nie będzie otwarty.


Program realizujący przykładową aplikację


Aplikacją wspomagającą programowanie przekaźników bezpieczeństwa easySafety jest środowisko easySoft-Safety. Interfejs użytkownika zbliżony jest do znanego już easySoft-Pro. W oknie głównym aplikacji należy wybrać jeden z aparatów i przenieść go w pole z prawej strony. Ukaże się wówczas okno edycji hasła.
Programowalne przekaźniki easySafety mają dwie niezależne warstwy programowe – pierwsza z nich służy do programowania diagramu bezpieczeństwa (żółte tło), druga dedykowana jest standardowej aplikacji (białe tło diagramu). Program dla obu tworzy się w języku drabinkowym w podobny sposób, poprzez wstawianie styków i cewek w odpowiednie pola. Warstwa bezpieczeństwa umożliwia wykorzystanie szeregu dedykowanych bloków. Programowanie sprowadza się głównie do parametryzacji ich wejść i wyprowadzania odpowiedniego wyjścia.

Warstwa standardowa (białe tło) oferuje dostęp do bloków funkcyjnych znanych z easy800. Dodatkowym blokiem jest blok diagnostyczny przy pomocy którego można m. in. w łatwy sposób przygotować komunikaty tekstowe wyświetlane na aparacie np. w momencie wciśnięcia przycisku bezpieczeństwa, bądź uszkodzenia jednego z łączników krańcowych.

W przykładowym programie w warstwie bezpieczeństwa użyty zostaje blok SG (Safety Gate) odpowiedzialny za realizację funkcji nadzoru osłony. Blok ten umożliwia również obsługę ryglowania.
Pierwszym krokiem przy tworzeniu programu jest wstawienie w pole styków wejścia IS13. W oknie parametryzacji należy ustawić zgodnie ze schematem połączeń powiązanie wejścia IS13 z wyjściem testującym T3. Następnie należy połączyć je z umieszczonym w polu cewek wejściem I1 bloku SG. Dodatkowo dla każdego z elementów można wypełnić pole komentarza, co jest pomocne przy dalszej analizie programu.
 


Rys. 3. Widok okna programu – parametryzowanie powiązania wejścia z wyjściem testu.Kolejnym krokiem jest powiązanie w podobny sposób wejścia IS14 z sygnałem testującym T4 oraz połączenie ich z wejściem I2 bloku SG.
 


Ostatnie z wejść bloku SG, wejście RESET, połączone zostaje z wejściem IS09. Blok SG zostaje sparametryzowany w odpowiedniej zakładce. Ustawione zostają:
 

  • struktura dwukanałowa bez obsługi ryglowania (Dual-Channel);
  • maksymalny czas jaki może upłynąć pomiędzy sygnałem z poszczególnych łączników krańcowych przy zmianie ich położenia (Discrepancy Time) na wartość 3,0s;
  • brak konieczności testowania działania osłony przy uruchomieniu (zaznaczenie Startup Test spowoduje wymóg pobudzenia łączników krańcowych poprzez otwarcie/zamknięcie osłony po przełączeniu trybu pracy Stop/Start)
  • tryb pracy MST (Manual Start)
  • brak wymogu aktywacji wejścia EN bloku SG (NEN – No enable required) 
     


Ostatnim krokiem przy programowaniu warstwy bezpieczeństwa jest przepisanie stanu wynikowego bloku SG na wyjścia QS1 i QS2.


 
 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Eaton Electric Sp. z o.o.


Zobacz także
E-akademia Apatora - bezpłatne szkolenia z zakresu aparatury łączeniowej

E-akademia Apatora - bezpłatne szkolenia z zakresu aparatury łączeniowej

Apator tworzy międzynarodową grupę producentów urządzeń i systemów... ¬ więcej...

 
Nowa kamera termowizyjna testo 883 - profesjonalne wsparcie dla audytorów energetycznych

Nowa kamera termowizyjna testo 883 - profesjonalne wsparcie dla audytorów energetycznych

Kamera termowizyjna testo 883 to nowość w ofercie Testo — eksperta w zakresie... ¬ więcej...

 
Usługi badań i pomiarów w laboratorium W2

Usługi badań i pomiarów w laboratorium W2

Firma W2 od 20 lat zajmuje się projektowaniem, produkcją oraz serwisem urządzeń... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet