zwińgorące tematy
tagi

partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Fakty i mity na temat ogrzewania podłogowego

aktualizacja: 25-06-2020, 05:24 – artykuł promocyjny


Ogrzewanie podłogowe ma bardzo dużo zalet. Co jednak w sytuacji, gdy napływają do nas informacje, że ten typ instalacji pociąga za sobą wiele trudności? Wątpliwości jest ogrom, ale nie wszystkie są prawdziwe — poznaj najczęstsze mity dotyczące ogrzewania podłogowego.

Fot.: Immergas — ogrzewanie podłogowe należy do instalacji nowoczesnych, spełniających najwyższe wymagania w zakresie komfortu. Jest też ekologiczne i ekonomiczne. To najważniejsze fakty przemijające za wyborem właśnie tego układu do domu nowo budowanego oraz modernizowanego.

 

5 mitów dotyczących ogrzewania podłogowego

 

MIT 1 - Ogrzewanie podłogowe można instalować tylko w domach jednorodzinnych

Wybór ogrzewania podłogowego jako instalacji grzewczej w naszym domu musi być poprzedzony dokładnym projektem i przygotowaniem budynku. Nie można go wykonać w dowolnym momencie. Najczęściej taką decyzję podejmuje się na etapie projektowania domu. Montaż wodnego ogrzewania podłogowego w przypadku mieszkania w bloku lub przy okazji drobnego remontu jest utrudniony — to fakt. Jednak ciepłą podłogę możemy mieć również dzięki matom elektrycznym, a ich ułożenie jest znacznie mniej wymagające. System elektryczny nie wymaga zalewania obciążającym strop jastrychem, wystarczy więc niewielki remont. Cienką matę grzewczą można umieścić bezpośrednio w kleju mocującym płytki podłogowe lub w wylewce tuż pod powierzchnią podłogi.

Fot.: nVent Thermal Polska — maty grzejne (QuickNet), stało-oporowe przewody grzejne (T2Blue, CeraPro) oraz samoregulujące przewody grzejne (T2Red) pozwalają wykorzystać system grzania podłogowego na różnym stadium budowy, typie planowanej posadzki czy przewidywanego przeznaczenia pomieszczeń.

 

MIT 2 - Podłogówka jest bardzo droga

 

Inwestycja w ogrzewanie podłogowe przewyższa montaż typowych grzejników w całym domu. Jednak wybór systemy płaszczyznowego przynosi wymierne korzyści w dłuższym okresie użytkowani. Budując dom, musimy myśleć przyszłościowo i analiza kosztów użytkowania instalacji grzewczej z pewnością jest tu bardzo wskazana. Zakładając, że zgodnie z tym, co gwarantują producenci, w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym komfort cieplny jest odczuwalny przy temperaturze o dwa stopnie niższej niż przy ogrzewaniu grzejnikowym, mamy realne przełożenie na niższe koszty ogrzewania (nawet 6% w skali roku). Wyższy komfort przy niższych temperaturach ogrzewania to także zysk, jeśli chodzi o nasze zdrowie oraz wpływ na środowisko naturalne. Tylko systemy płaszczyznowe są w stanie efektywnie korzystać z ogrzewania ekologicznymi źródłami ciepła, jak na przykład pompy ciepła, a do tego spełniają oczekiwania redukcji zanieczyszczeń do atmosfery, bo potrzebujemy mniej energii do ogrzania tego samego metrażu. Podłogówka jest także bardziej wydajną formą ogrzewania w nowoczesnym budownictwie, gdzie wykorzystuje się takie formy jak duże otwarte przestrzenie, salony z dużymi oknami, wysokim sufitem lub antresolą. Zastosowaniu wyłącznie tradycyjnych grzejników w takich warunkach zwiększy ucieczkę ciepła do góry, co wynika z różnicy sposobu oddawania ciepła przez oba systemy.

Fot.: TECH Sterowniki — system sterowania temperaturą podłogi zapewnia dodatkowe oszczędności — automatycznie reguluje on wydajność cieplną grzejnika podłogowego, dostosowując jego pracę do zmian temperatury w pomieszczeniu.

 

MIT 3 - Na ogrzewanie podłogowe można kłaść tylko płytki

 

Decydując się na ogrzewanie podłogowe, musimy liczyć się z tym, że wykończenie podłogi jest znacznie bardziej wymagające. Najlepszym materiałem są w tym przypadku płytki ceramiczne, ale nie jedynym! Mają one niski opór cieplny, który ma duże znaczenie dla wydajności systemu. W pomieszczeniach typu kuchnia, łazienka, przedpokój nie ma z tym problemu terakota jest w nich typowym materiałem wykończeniowym. Ogrzewanie podłogowe może równie dobrze funkcjonować pod podłogą wyłożoną drewnem lub panelami. W takiej sytuacji należy jednak pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze materiał ten powinien być uwzględniony w projekcie, co pozwoli odpowiednio zaplanować rozkład pętli grzewczych, uwzględniając opór stawiany przez dane tworzywo, a po drugie wybrać materiały przystosowane do ogrzewania podłogowego (posiadają specjalny piktogram). Jeśli zależy nam na drewnie, najlepiej sprawdzają się deski warstwowe. Ten typ podłóg trzeba rozłożyć równomiernie, czyli bez tzw. strefy brzegowej, dzięki czemu unikniemy niekorzystnych dla materiału drewnianego różnic w temperaturze podłogi.

Dywan, wykładzina, deska na ogrzewaniu podłogowym - porównanie oporu cieplnego

Fot.: SBS system Keller na ogrzewanie podłogowe zawsze należy stosować dedykowane do tego celu kleje i lakiery.

 MIT 4 - Instalacja ogrzewania podłogowego sprawdza się tylko na parterze

Ogrzewanie podłogowe to bardzo komfortowy, skuteczny i oszczędny sposób ogrzewania domu, który sprawdza się w wielu konfiguracjach. Można stosować go w połączeniu z tradycyjnymi grzejnikami lub jako samodzielną instalację w całym domu, również piętrowym. Wodne ogrzewanie podłogowe na piętrze układa się metodą suchą, która jest szybsza, ale niestety też droższa. Trzeba pamiętać, że ogrzewanie podłogowe nadaje się do każdego typu pomieszczenia, również do sypialni. Ciepło oddawane pomieszczeniu z systemu podłogowego ma korzystny wpływ na nasze samopoczucie. Najwięcej ciepła jest przy stopach, a głowa ma, nieco chłodniej, co zapewnia wyższy komfort niż konwekcyjne unoszenie się ciepła z grzejników (zimne podłoże, a najcieplej przy suficie).

 

WARTO PAMIĘTAĆ! Montaż wodnego ogrzewania podłogowego wymaga położenia odpowiednio grubej warstwy izolacyjnej pod całą powierzchnią podłogi oraz wylania grubszej wylewki, która podnosi poziom podłogi o co najmniej kilka centymetrów. Tak więc wybór sposobu ogrzewania musi nastąpić, kiedy budynek jest jeszcze w stanie surowym. Później prawidłowe wykonanie podłogówki może już okazać się niemożliwe. Należy też pamiętać, o planowanym wyższym poziomie podłogi i uwzględnić to przy projektowaniu wysokości pomieszczeń oraz rozmieszczaniu otworów drzwiowych, okien balkonowych, cokołów itp.
 


MIT 5 - Na ogrzewaniu podłogowym nie może ustawiać mebli

 

Przewodów ogrzewania podłogowego nie układa się po prostu w miejscach, w których stać będą szafki kuchenne, wanna lub brodzik. Stanowią one izolację cieplną, przez co należałoby zwiększać moc instalacji. Dotyczy to przede wszystkim dużych, masywnych mebli oraz wyposażenia, które bezpośrednio zakrywa duże połacie podłogi. Zasada ta dotyczy przede wszystkim: szafek kuchennych, szaf wnękowych, wanny i brodzika w łazience. Na podłogówce zawsze lepiej ustawiać meble na nóżkach, ponieważ nie dotykają one bezpośrednio podłogi i umożliwiają cyrkulację ogrzanego powietrza. Zmiany aranżacji wnętrz są jak najbardziej dopuszczalne i nie powodują żadnych negatywnych skutków dla samej instalacji grzewczej.

Fot.: Elektra pętli i mat grzewczych nie układa się pod stałą zabudową oraz pod wyspą i półwyspem kuchennym.

 

WAŻNE! Wszelkie zmiany w projekcie domu mają wpływ na skuteczność ogrzewania, dlatego warto je zgłaszać projektantowi, który może zmienić dobór urządzeń o odpowiednich mocach grzewczych. Dotyczy to, np. zmiany wielkości okien, dodawanie okien w dachu, zmiana grubości izolacji ścian itp.


Zobacz również:


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: nVent Thermal Polska, SBS, Elektra, TECH Sterowniki, Immergas

Zobacz także
Prosta rozwiązanie na instalację na 3 obiegi grzewcze

Prosta rozwiązanie na instalację na 3 obiegi grzewcze

Planujesz bardziej rozbudowaną instalację, w której musisz połączyć różne... ¬ więcej...

 
Rury KELLER PR-RT w nowej konstrukcji pięciowarstwowej 5W

Rury KELLER PR-RT w nowej konstrukcji pięciowarstwowej 5W

Grupa SBS nie ustaje w podwyższaniu jakości oferowanych produktów. Świadczy... ¬ więcej...

 
Rury wielowarstwowe do ogrzewania podłogowego

Rury wielowarstwowe do ogrzewania podłogowego

Z końcem ubiegłego wieku ogrzewanie podłogowe uważane było za luksus i rozwiązanie... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet