gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

Junkers - patron


Kotły gazowe - przegląd

aktualizacja: 06-05-2022, 06:03 – artykuł promocyjny


Kotły gazowe to urządzenia grzewcze służące nie tylko do ogrzewania domu, ale również do zapewnienia ciepłej wody użytkowej. W ostatnich latach rozwiązanie to cieszy się sporą popularnością w polskich gospodarstwach domowych. Wynika to głównie z bardzo dużej dostępności paliwa, a także stosunkowo niskich kosztów ogrzewania. Innymi czynnikami, które zdecydowanie wpływają na atrakcyjność kotłów gazowych są: prostota obsługi, stała gotowość do pracy oraz fakt, iż zajmują niewielką powierzchnię.

 

Kryteria doboru kotła gazowego

 

Na rynku znajduje się bogata oferta kotłów gazowych, a podstawowymi kryteriami ich doboru są:

  • sposób montażu: stojący lub wiszący
  • pełnione funkcje: jednofunkcyjny lub dwufunkcyjny
  • budowa komory spalania: z otwartą komorą spalania lub zamkniętą
  • sposób działania: tradycyjne i kondensacyjne oraz pulsacyjne.

Kocioł gazowyKocioł gazowy De Dietrich

fot.: De Dietrich

 

Kotły wiszące i stojące

 

Kotły gazowe stojące najczęściej umieszczane są w odzielnym pomieszczeniu, ze względu na to, iż wyposażone są w żeliwny wymiennik ciepła. Są one cięższe i większe niż wiszące, ale trwalsze (z wymiennikami żeliwnymi mogą pracować nawet 20-25 lat). Ponadto kotły stojące są mniej awaryjne, gdzyż wiele elementów instalacji znajduje się poza kotłem.

Kotły gazowe wiszące są urządzeniami wyposażonymi w palniki o płynnej regulacji mocy, dzięki czemu możliwe jest szybkie dopasowanie wydajności do potrzeb. Kotły wiszące są tańsze i mniejsze od stojących. Wyposażone są we wszystkie elementy niezbędne do właściwego funkcjonowania instalacji grzewcze. W przypadku kotłów gazowych stojących elementy te zazwyczaj trzeba dokupić.

 

Bosch Condens GC9000i

fot.: Bosch Termotechnika - kocioł kondensacyjny Condens GC9000i

 

 

Kotły gazowe jedno- i dwufunkcyjne

 

Kotły gazowe jednofunkcyjne służą tylko do ogrzewania wody krążącej w instalacji grzewczej. Aby mieć ciepłą wodę trzeba koniecznie dokupić do kotła zasobnik c.w.u. lub podgrzewacz wody. Kotły te pełnią wówczas dwie funkcje, lecz nadal nazywane są kotłami jednofunkcyjnymi z zasobnikiem. Kotły jednofunkcyjne mogą być zarówno stojące, jak i wiszące.
 

Tradycyjny kocioł wiszący jednofunkcyjny EOLO SUPERIOR 32 KW PLUS ImmergasTradycyjny kocioł dwufunkcyjny przepływowy SUPERIOR KW Immergas

     fot.: kocioł jednofunkcyjny Immergas         fot.: kocioł dwufunkcyjny Immergas

 

Kotły gazowe dwufunkcyjne występują głównie w wersji wiszącej. Urządzenia te wyposażone są w dodatkowy przepływowy wymiennik do podgrzewania wody, dzięki czemu można nim ogrzewać dom i wodę użytkową. Kocioł dwufunkcyjny przełącza się na podgrzewanie wody dopiero po odkręceniu kranu z ciepłą wodą. Kotły gazowe dwufunkcyjne są mniejsze i tańsze niż jednofunkcyjne z zasobnikiem.

 

Buderus - kocioł gazowy jednofunkcyjny Logamax plus GB072Buderus - kocioł gazowy dwufunkcyjny  Logamax U052/54K

fot.: Buderus


 

Kotły gazowe z otwartą i zamkniętą komorą spalania

 

Kotły gazowe z otwartą komorą spalania stosowane są w kotłach tradycyjnych. Czerpią one powietrze bogate w tlen, potrzebny do spalania, z pomieszczenia, w którym się znajdują, a przewód spalinowy musi być wyprowadzony do komina.
 

Kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania nazywane są również kotłami "turbo". Pobierają one powietrze do spalania za pomocą podwójnej współosiowej rury. Spaliny natomiast są odprowadzane na zewnątrz tą samą rurą nawiewno-wywiewną wyprowadzoną ponad dach lub przez ścianę zewnętrzną. Kotły turbo mogą pracować jako kocioł ogrzewający instalację centralnego ogrzewania lub współpracować z zasobnikiem ciepłej wody - do przygotowania ciepłej wody użytkowej. W wersji z zamknietą komorą spalania produkowane są tylko kotły gazowe wiszące oraz kotły kondensacyjne. Kocioł z zamknietą komorą spalania może byc umieszczony w dowolnym pomieszczeniu, najczęściej w kuchni lub łazience. Kotły gazowe z zamknietą komorą spalania są droższe od kotłów z otwartą komorą. Ponadto są one bezpieczniejsze, gdyż spaliny nie wydostają się poza kocioł. Kotły z zamkniętą komorą spalania są mniejsze niż te z otwartą komorą (najmniejszy ma zaledwie 23 cm głębokości).

KELLER Cyrkon od SBS

fot.: Kocioł kondensacyjny KELLER Cyrkon dwufunkcyjny


Kotły gazowe pulsacyjne
to najbardziej zaawansowane osiągnięcie w dziedzinie gazowych kotłów kondensacyjnych. Tradycyjny palnik został zastąpiony komorą spalania, która w istocie jest silnikiem pulsacyjnym, w którym w każdej sekundzie pracy kotła dochodzi do 115 mikrowybuchów o takiej samej wydajności energetycznej. Dzięki temu nie ma ograniczeń wynikających z możliwości modulacyjnych palnika, brak jest też ryzyka przewymiarowania kotła w instalacji grzewczej. Wymiennik ciepła i komora spalania Kotła Pulsacyjnego są całkowicie zanurzone w wodzie, dzięki temu powstaje duża powierzchnia wymiany ciepła. Zapewnia to doskonałą sprawność urządzenia. Bardzo prosta budowa kotła i doskonała jakość użytych materiałów (inox 316L) zapewniają funkcjonowanie kotła przez dużo dłuższy okres niż w przypadku kotłów z palnikiem. PULSATOR to najbardziej ekologiczne urządzenie gazowe (dla kotła o mocy 20 kW emisja 10mg NOx/kWh). Doskonale współpracuje z alternatywnymi źródłami ciepła i może być zasilany zarówno gazem ziemnym, jak i LPG.

gazowy kocioł pulsacyjny PULSATORgazowy kocioł pulsacyjny PULSATOR

fot.: Auer - kocioł PULSATOR

 

Kotły gazowe tradycyjne i kondensacyjne

 

Kotły te na pierwszy rzut oka niczym sie nie różnią. Jednym z czynników, który je różnicuje jest sprawność. Kotły gazowe tradycyjne posiadają sprawność, nieprzekraczającą 100%. Podczas gdy sprawność kotłów kondensacyjnych, w których następuje odzykiwanie ciepła pary wodnej, może osiągnąć 109%.

 

 Bosch Condens 2300i Buderus - Gazowy kondensacyjny kocioł stojący Logano plus GB212     

     fot.: Bosch Termotechnika                              fot.: Buderus                 

 

W kotłach kondensacyjnych znajduje się dodatkowy wymiennik, w którym z pary wodnej odbierane jest ciepło. Kotły te są droższe od tradycyjnych oraz wymagają dodatkowych nakładów finansowych związanych z faktem, że powstające skropliny (kondensat) są silnie korozyjne i przewody kominowe muszą być ze stali nierdzewnej. Zarówno kotły tradycyjne, jak i kondensacyjne mogą być jedno- lub dwufunkcyjne. Wśród tradycyjnych kotłów gazowych zdecydowaną większość stanowią kotły z otwartą komorą spalania. Podczas gdy kotły kondensacyjne występują tylko i wyłącznie w wersji z zamkniętą komorę spalania.   

 

Zobacz także:


Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Buderus, Auer, SBS-Keller, Bosch-Junkers, De Dietrich, Immergas


Zobacz także
Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Finish-A prezentuje gotowy zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox, który... ¬ więcej...

 
Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Promocyjne ceny grup pompowych, obniżone od 8 do nawet 22%, czekają w sklepie internetowym... ¬ więcej...

 
Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

AFRISO poszerza gamę zestawów mieszających PrimoBox ACB o modele 930 i 950.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet