gorące tematy


tagi
partnerzy w dziale

logo VABO   Werit

SchellCedor

Ferdom    Akra
Pipelife
Eko-Bio

Diamond

Grupa Armatura 

   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft

SFA Poland Sp. z o.o.   Uponor

znajdź fachowca

Werit


Bateria ścienna czy stojąca? Czym się kierować przy wyborze?

aktualizacja: 25-05-2021, 05:23 – artykuł promocyjny


Wybierając armaturę do kuchni lub łazienki, nie możemy kierować się tylko względami estetycznymi. Kluczowe znaczenie ma lokalizacja przyłączy instalacji wodnej. To od niej zależy, czy możemy zamontować baterię ścienną czy stojącą. Podczas budowy lub gruntownego remontu domu mamy możliwość wyboru lokalizacji przyłączy instalacji wodnej i sanitarnej. Już wtedy należy określić miejsca, w których będą zamontowane elementy wyposażenia kuchni oraz łazienki. Od położenia rur zależy także rodzaj baterii, z jakiej będziemy korzystać. W gotowych obiektach wybór odpowiedniej armatury jest zależny od położonych już przyłączy. Szeroki asortyment baterii ściennych oraz stojących pozwoli na dopasowanie ich do planowanej lub istniejącej instalacji.

 

 

Tradycyjna armatura ścienna

 

Baterie ścienne montowane są w sytuacji, gdy rury doprowadzające ciepłą i zimną wodę wyprowadzone są powyżej umywalki, zlewozmywaka czy wanny. Doskonale sprawdzają się także w kabinach prysznicowych. Modele te najczęściej występują w wersji dwuuchwytowej. Dużą popularnością cieszą się np. baterie z rodziny Symetric Grupy Armatura z uchwytami w kształcie litery X. W przypadku baterii dwuuchwytowych zalecane jest podłączenie wody ciepłej z lewej, a zimnej z prawej strony. 

Grupa Armatura - schemat baterii jednouchwytowej ściennej

Grupa Armatura - schemat baterii jednouchwytowej ściennej


- Armaturę ścienną powinno się instalować w sieci wodociągowej o temperaturze 90°C i ciśnieniu do 1  MPa. Zalecane ciśnienie wynosi 0,3 MPa. Rozstaw przyłączy wynosi 150 mm (+/-20 mm), ewentualne minimalne różnice pomiędzy rozetami wyeliminujemy przy pomocy przyłączy mimośrodowych – mówi Aneta Dziedzina z Grupy Armatura.

Baterie ścienne najlepiej pasują do tradycyjnie urządzonych wnętrz. Efektownie wyglądają zamontowane przy wannie i w kabinie prysznicowej. W klasycznych aranżacjach oryginalnie prezentują się stylizowane na lata 30. baterie Retro Classic Grupy Armatura. Miłośnicy wyrazistych akcentów we wnętrzu zwracają uwagę na ich opływową formę oraz detale z białej porcelany.  

 Grupa Armatura - bateria wannowa ścienna Symetric

 
Grupa Armatura - bateria wannowa ścienna Symetric

 

 

Nowoczesne baterie stojące

 

Armaturę stojącą (tzw. sztorcową) montujemy w przypadku, gdy instalacja wodna biegnie poniżej urządzeń sanitarnych. Wówczas wkładamy elementy przyłączeniowe baterii do otworu montażowego znajdującego się na brzegu umywalki, zlewu, bidetu lub wanny. Łączymy je elastycznymi wężykami z końcówkami rur.

- Armatura stojąca najczęściej występuje w wersji jednouchwytowej. Przy pomocy jednej rączki, tzw. mieszacza, możemy regulować temperaturę i siłę strumienia wody. Ustawienie pożądanych parametrów w przypadku baterii mieszakowych trwa krócej niż w bateriach dwuuchwytowych, co wpływa na oszczędzanie wody - mówi Aneta Dziedzina.
 

Grupa Armatura - bateria zlewozmywakowa stojąca z wyciąganym natryskiem Piryt

Grupa Armatura - bateria zlewozmywakowa stojąca z wyciąganym natryskiem Piryt

 
Baterie sztorcowe, podobnie jak ścienne, powinny być instalowane w sieci wodociągowej o ciśnieniu do 1 MPa i temperaturze 90°C. Dzięki swojej budowie doskonale sprawdzają się w takich miejscach, jak umywalki, zlewozmywaki i bidety. Armatura tego typu pojawia się częściej w nowoczesnych aranżacjach niż w klasycznych, np. na modnej wyspie kuchennej lub przy zlewie pod oknem. Praktycznym rozwiązaniem jest bateria Piryt Grupy Armatura z wyciąganą wylewką, która ułatwia pracę w kuchni. Znajduje ona zastosowanie przede wszystkim podczas napełniania wysokich naczyń oraz mycia produktów spożywczych.

Sposób montażu to pierwsza rzecz, na jaką należy zwrócić uwagę, wybierając armaturę kuchenną i łazienkową. Jeśli wiemy, jaki rodzaj baterii możemy podłączyć do posiadanej instalacji, pozostanie nam tylko wybór jej formy oraz wzoru. W ofercie Grupy Armatura znajdziemy wiele funkcjonalnych modeli naściennych i stojących, dlatego z łatwością dobierzemy odpowiednią baterię.
 

Kontakt w sprawie produktów:

KFA Armatura
tel. (12) 25 44 200
www: www.kfa.pl
www.facebook.com/KFAArmatura
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Wygodnie i elegancko - nowoczesna armatura do obiektów użyteczności publicznej

Wygodnie i elegancko - nowoczesna armatura do obiektów użyteczności publicznej

Wygodnie i elegancko - nowoczesna armatura do obiektów użyteczności publicznejwięcej...

 
Modne i praktyczne zestawy natryskowe podtynkowe

Modne i praktyczne zestawy natryskowe podtynkowe

Łazienki w ostatnim czasie nie odgrywają już tylko tradycyjnej roli. Coraz częściej... ¬ więcej...

 
Higieniczna instalacja wody pitnej w czasach pandemii

Higieniczna instalacja wody pitnej w czasach pandemii

W dobie koronawirusa interes nie zawsze się kręci, zwłaszcza wśród właścicieli... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet