gorące tematy


tagi
partnerzy w dziale

logo VABO   Werit

SchellCedor

Ferdom    Akra
Pipelife
Eko-Bio

Diamond

Grupa Armatura 

   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft

SFA Poland Sp. z o.o.   Uponor

znajdź fachowca

Werit


Wybieramy baterię - okiem eksperta

aktualizacja: 25-05-2021, 05:26 – artykuł promocyjny


Wybierając armaturę do kuchni i łazienki, należy kierować się nie tylko jej walorami estetycznymi, ale także funkcjonalnością i sposobem montażu. Na jakie elementy konstrukcji trzeba zwrócić uwagę, by wybrać rodzaj baterii adekwatny do naszych potrzeb?

Armaturę w kuchni i łazience należy przede wszystkim dobrać do posiadanej instalacji wodnej. W zależności od lokalizacji przyłączy baterie dzieli się na ścienne i stojące - modele stojące mogą być jedno- lub wielootworowe. Od rodzaju armatury zależy poziom zużycia wody, dlatego osoby, które zwracają uwagę na tę kwestię, powinny rozważyć wybór baterii jedno- lub dwuuchwytowej.

 

 

Miejsce montażu

 

Wybór armatury ściennej lub stojącej (tzw. sztorcowej) uzależniony jest przede wszystkim od wysokości, na jakiej zakończone są rury z ciepłą i zimną wodą. Jeśli rury wyprowadzone są powyżej urządzeń sanitarnych, wówczas montuje się baterię ścienną bezpośrednio do instalacji wodnej. Biegnie ona zazwyczaj na wysokości ok. 30 cm nad urządzeniem (standardowy rozstaw rur to ok. 15 cm). Najpopularniejsze baterie ścienne to modele wannowe i prysznicowe. W przypadku, gdy przyłącza zakończone są poniżej urządzeń sanitarnych, stosuje się baterie stojące – armatura mocowana jest wówczas na obrzeżu samego urządzenia w specjalnie przygotowanych do tego celu otworach. Modele sztorcowe najczęściej montowane są przy umywalkach, bidetach i zlewozmywakach. Funkcjonalnym rozwiązaniem stosowanym w bateriach zlewozmywakowych jest wyciągana wylewka. Przy jej pomocy można łatwo napełnić wysokie naczynia oraz dokładnie umyć warzywa lub owoce.

 

KFA - schemat budowy baterii stojącej jednouchwytowejArmatura ścienna dobrze prezentuje się w klasycznych wnętrzach. W taką stylizację wpiszą się np. baterie Retro Grupy Armatura, które wyróżnia tradycyjne zdobnictwo i detale wykonane z prawdziwej porcelany. W nowoczesnych aranżacjach częściej stosowane są modele stojące. Wielbicielom prostej, lekko ekstrawaganckiej formy może przypaść do gustu kolekcja Rubin Grupy Armatura. Ekskluzywnym rozwiązaniem są baterie sztorcowe wielootworowe (np. pięciootworowa bateria Harmonic), montowane do specjalnie zaprojektowanych wanien. W bateriach tych wylewka, mieszacz lub pokrętła do ustawiania ciepłej i zimnej wody oraz rączka prysznicowa są oddzielnymi elementami.

 

 

Jedna dźwignia czy dwa kurki?

 

Kolejnym krokiem przy zakupie armatury jest wybór baterii jedno- lub dwuuchwytowej. Większość baterii stojących to modele jednouchwytowe, tzw. mieszakowe. Podniesienie uchwytu uruchamia strumień wody (im wyżej, tym strumień jest silniejszy), zaś przekręcenie go w prawo lub lewo wpływa na zmianę temperatury. Baterie dwuuchwytowe z kolei to tradycyjna armatura o dwóch kurkach – jeden reguluje ciepłą, a drugi zimną wodę.


KFA - bateria dwuuchwytowa wannowa HarmonicKFA - bateria retro z perlatorem
 

- Baterie jedno- i dwuuchwytowe różnią się nie tylko designem, ale też wpływają na poziom zużycia wody. Armatura mieszakowa pozwala na oszczędzanie wody, gdyż w krótszym czasie można ustawić siłę strumienia i pożądaną temperaturę. Niektóre typy baterii stojących wyposażone są w dwustrumieniowy system wmontowany w wylewkę, który pozwala na ręczną kontrolę przepływu wody. Sprawdza się on szczególnie wtedy, gdy chcemy uzyskać delikatny strumień. W przypadku baterii dwuuchwytowych regulacja trwa dłużej, gdyż potrzebne parametry muszą być ustawiane od nowa przy każdorazowym odkręceniu kurków – mówi Aneta Dziedzina z Grupy Armatura.

Wybierając baterię do kuchni lub łazienki, powinniśmy dopasować ją do stylu wnętrza.
Należy też wziąć pod uwagę kwestie montażowe - armatura dopasowana do konstrukcji urządzeń sanitarnych i posiadanej instalacji wodnej będzie bezawaryjnie funkcjonowała przez lata.


 

Kontakt w sprawie produktów:

KFA Armatura
tel. (12) 25 44 200
www: www.kfa.pl
www.facebook.com/KFAArmatura
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Wygodnie i elegancko - nowoczesna armatura do obiektów użyteczności publicznej

Wygodnie i elegancko - nowoczesna armatura do obiektów użyteczności publicznej

Wygodnie i elegancko - nowoczesna armatura do obiektów użyteczności publicznejwięcej...

 
Modne i praktyczne zestawy natryskowe podtynkowe

Modne i praktyczne zestawy natryskowe podtynkowe

Łazienki w ostatnim czasie nie odgrywają już tylko tradycyjnej roli. Coraz częściej... ¬ więcej...

 
Higieniczna instalacja wody pitnej w czasach pandemii

Higieniczna instalacja wody pitnej w czasach pandemii

W dobie koronawirusa interes nie zawsze się kręci, zwłaszcza wśród właścicieli... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet