gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

logo VABO   Werit

SchellCedor

Ferdom    Akra
Pipelife
Eko-Bio

Diamond

Grupa Armatura 

   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft

SFA Poland Sp. z o.o.   Uponor

znajdź fachowca

Vabo - Patron działu Kanalizacja i odwodnienia


Urządzenia przeciwzalewowe KESSEL

aktualizacja: 12-02-2015, 11:10 – artykuł promocyjny


Krótkotrwałe, lecz intensywne opady deszczu na dobre zadomowiły się w naszej strefie klimatycznej. Skutki takiego silnego opadu często bywają katastrofalne, ponieważ powodują przeciążenie kanalizacji. Napierająca woda zamiast swobodnie spływać do kanału, cofa się i wdziera do piwnic oraz innych nisko usytuowanych pomieszczeń, powodując ich zalanie, a w efekcie częściowe bądź całkowite zniszczenie. Właściciele domów powinni zdawać sobie sprawę z tego, że profilaktyczne zabezpieczenie tego typu pomieszczeń jest mniej kosztowne, niż późniejsze usuwanie skutków zaistniałego przepływu zwrotnego. Najwłaściwszym rozwiązaniem jest zakup odpowiedniego urządzenia przeciwzalewowego firmy KESSEL.


Zalana piwnica Kessel

Zalana piwnica

 

Firma KESSEL posiada w swojej ofercie zarówno proste mechaniczne zasuwy burzowe Staufix®, jak i w pełni zautomatyzowane, zasilane napędem zewnętrznym zawory zwrotne Staufix® FKA lub zawory z pompą Pumpfix® F. Wybór właściwego urządzenia zależy od wielu różnych czynników. Szczególnie należy uwzględnić cechy obiektu odwadnianego, usytuowanie kanału, rodzaj ścieków oraz obowiązujące normy i przepisy. Często wybór właściwego urządzenia jest kompromisem pomiędzy pewnością zabezpieczenia a ceną urządzenia.


System odwadniania bez zabezpieczenia przeciwzalewowego (a) i z zabezpieczeniem przeciwzalewowym (b)

System odwadniania bez zabezpieczenia przeciwzalewowego (a) i z zabezpieczeniem przeciwzalewowym (b)

 

Podstawowym zabezpieczeniem przeciwzalewowym w ofercie KESSEL jest zasuwa burzowa Staufix® posiadająca jedną lub dwie swobodnie zawieszone klapki umożliwiające przepływ w stronę kanału i zamykające się samoczynnie w momencie wystąpienia cofki.  Tego typu rozwiązania zalecane są do odprowadzania ścieków bez fekaliów. Ryzyko przytkania klapki a tym samym przedostania się ścieków z powrotem do budynku w momencie wystąpienia cofki, jest bowiem tutaj minimalne. Jeżeli takie mechaniczne zawory zwrotne mają być jednak stosowane do ścieków zawierających fekalia należy wybrać zasuwę Staufix® z dwoma klapami. Takie zabezpieczenie daje nam pewność, że mimo przyblokowania jednej klapki, podczas przepływu zwrotnego zadziała klapka druga. Decydując się na takie rozwiązanie warto zwrócić również uwagę na ochronę przed gryzoniami. Wybór klapki ze stali nierdzewnej uchroni nas przed wizytą „nieproszonych gości”.


Kessel - zasuwa burzowa Staufix z dwoma klapami     Klapka ze stali nierdzewnej to skuteczna ochrona przed gryzoniami i robactwem

  Zasuwa burzowa Staufix z dwoma klapami             Klapka ze stali nierdzewnej to skuteczna 
                                                                        ochrona przed gryzoniami i robactwem

 

W przypadku gdy odprowadzane są ścieki zawierające fekalia całkowicie spokojny sen może nam zagwarantować wyłącznie urządzenie zasilane energią zewnętrzna. Stosowanie tego typu rozwiązań zaleca się przede wszystkim w sytuacji, kiedy straty wynikłe z ewentualnego zalania szacuje się na bardzo wysokie.

 

Przykładem takiego właśnie urządzenia jest automatyczny zawór zwrotny Staufix ® FKA, występujący w średnicach DN100/150 oraz dwóch możliwych wariantach zabudowy: w płycie podłogowej oraz na swobodnym przewodzie kanalizacyjnym. Staufix® FKA posiada dwie klapy zwrotne, które w normalnym trybie pracy są zawsze otwarte i gwarantują swobodny odpływ ścieków. W momencie wystąpienia cofki następuje automatyczne domknięcie klapy za pomocą siłownika sterowanego sondą umieszczoną w kanale. Dzięki temu praktycznie nie istnieje możliwość przyblokowania klapki przez zanieczyszczenia znajdujące się w ściekach. Przepływ zwrotny zostaje rozpoznany przez sondę, w momencie 80% wypełnienia kanału. Informacja o wystąpieniu przepływu zwrotnego zgłaszana jest za pomocą alarmu na szafce sterowniczej, którą należy umieścić w łatwo dostępnym miejscu, suchym i nie narażonym na działanie mrozów.  Po ustąpieniu cofki, następuję automatyczne podniesienie się klapy.

 

Od stycznia 2011 Staufix ® FKA dostępny jest również z szafką sterowniczą Komfort z wyświetlaczem i wskazówkami konserwacyjnymi oraz opcją podłączenia do urządzeń centralnego sterowania budynkiem.

 

Kessel - zasuwa burzowa Staufix z dwoma klapami     Klapka ze stali nierdzewnej to skuteczna ochrona przed gryzoniami i robactwem

   Przykład zabudowy zaworu Staufix FK                 Staufix FKA do zabudowy na swobodnym 
                                                                        przewodzie kanalizacyjnym

 

Kolejnym urządzeniem przeznaczonym do ścieków zawierających fekalia jest zawór z pompą Pumpfix® F. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość korzystania z przyborów sanitarnych, także w sytuacji przeciążenia kanalizacji, a wiec podczas występowania cofki. Pumpfix® F posiada klapę swobodnie zawieszoną a nie otwartą, jak w przypadku Staufixa® FKA. W momencie wystąpienia cofki, klapa zamyka się i nie dopuszcza do przedostania się ścieków do wewnątrz budynku. Jeśli jednak przy zamkniętej klapie napływają ścieki, wówczas po osiągnięciu określonego poziomu za pomocą sondy włącza się pompa, która zasysa ścieki, rozdrabnia elementy stałe i niezawodnie tłoczy je w kierunku przeciwnym do przepływu zwrotnego. Należy jednak pamiętać, że takie urządzenie nie zastępuje przepompowni i można je stosować tylko przy kanalizacji grawitacyjnej.

 

Od stycznia 2011 roku Pumpfix® F dostępny jest również z szafką sterowniczą Komfort z wyświetlaczem i wskazówkami konserwacyjnymi oraz opcją podłączenia do urządzeń centralnego sterowania budynkiem. Ponadto Pumpfix® F Komfort posiada zamykaną automatycznie i blokowaną klapą zwrotną oraz pełni funkcję wpustu (wersja do zabudowy w podłodze).

 


Kessel - schemat działania zaworu z pompą Pumpfix F Kessel - zawór zwrotny z pompą Pumfix F

            Schemat działania zaworu z pompą                 Zawór zwrotny z pompą Pumpfix do zabudowy
                                                                                          Pumpfix F
w płycie podłogowej

 

Często dzieje się tak, że na etapie projektowania nie wiadomo jeszcze jakiego typu urządzenie wybrać. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest zamontowanie wersji mechanicznej, np. zaworu Staufix ® SWA, który w dowolnym momencie i bez naruszania instalacji można przezbroić w urządzenie Staufix® FKA lub Pumfpix® F.

Urządzenia przeciwzalewowe nie muszą być wyłącznie instalowane w budynku. Ciekawym rozwiązaniem jest montaż zaworu zwrotnego w studzience przyłączeniowej KESSEL umiejscowionej na zewnątrz budynku. Umiejscowione w ten sposób urządzenia pracują cicho, umożliwiają dostęp w celu wykonania prac konserwacyjnych. Zaletą takiego rozwiązania jest również uzyskanie dodatkowej powierzchni użytkowej w piwnicy.


Kessel - Przydomowa studzienka przeciwzalewowa wyposażona w zawór zwrotny Pumpfix F

Przydomowa studzienka przeciwzalewowa wyposażona w zawór zwrotny Pumpfix F

 

  • Jakie błędy można popełnić podczas montażu zaworu zwrotnego?

 

Kessel
Przykład błędnego i właściwego zainstalowania urządzenia przeciwzalewowego

 

Najczęściej występującym błędem jest montaż zaworu zwrotnego na przewodzie odprowadzającym ścieki z całego budynku – także z wyższych pięter. W efekcie każde skorzystanie z przyborów sanitarnych znajdujących się na wyższych kondygnacjach może, w sytuacji przepływu zwrotnego, doprowadzić do samoistnego zalania niższych pomieszczeń. Dzieje się tak ponieważ odpływ z budynku jest w tym czasie całkowicie odcięty. Jedynym właściwym rozwiązaniem jest zainstalowanie urządzenia przeciwzalewowego na przewodzie, który odprowadza ścieki tylko z piwnicy. Odpływy z wyższych kondygnacji powinny być włączone w dalszej części instalacji.

Kontakt w sprawie produktów:

Kessel Sp. z o.o.
tel. (71) 774 67 60
www: kessel.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Esybox MAX: Pierwszy tak kompaktowy zestaw hydroforowy na rynku!

Esybox MAX: Pierwszy tak kompaktowy zestaw hydroforowy na rynku!

DAB stara się jak najlepiej wykorzystać rozwój nowych technologii, by znaleźć... ¬ więcej...

 
Nowy hydrofor Isar BOOST5 gwarancją stabilnego ciśnienia w domu

Nowy hydrofor Isar BOOST5 gwarancją stabilnego ciśnienia w domu

Wilo-Isar BOOST5 to nowość na rynku hydroforów. Ma uniwersalne zastosowanie... ¬ więcej...

 
Odwodnienia przemysłowe PZV marki LAF

Odwodnienia przemysłowe PZV marki LAF

LAF Polska specjalizuje się w systemach odwodnień do zastosowań specjalistycznych... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet