Gdzie najlepiej montować kolektory słoneczne

artykuł promocyjny


Budynki i ich otoczenie są tak samo różnorodne jak potrzeby ich właścicieli. Dlatego planując zakup systemu solarnego warto wziąć pod uwagę zarówno miejsce jego montażu jak i funkcje jakie ma on spełniać. Kolektory instalujemy zazwyczaj na dachu, dlatego już na etapie budowy warto zadbać o właściwą architekturę budynku. Jeśli jednak ta kwestia nie została wzięta pod uwagę podczas budowy domu rozwiązaniem są kolektory firmy Schüco. W ofercie występuje 10 różnego rodzaju kolektorów, w tym wielko powierzchniowych i produkowanych na wymiar, które staną się atrakcyjną ozdobą każdego budynku.

 

 

Jeśli nie na dachu to gdzie?

 

Standardowo producenci rozwiązań solarnych zalecają ustawienie kolektora pod kątem 45° do poziomu, na połaci zwróconej w kierunku południowym, przy czym nie powinien on być zacieniony drzewami czy innymi budynkami. Jednak jeżeli nie posiadamy dachu o idealnym nachyleniu i orientacji, warto sięgnąć po kolektor do zabudowy w daszek osłonowy, w fasadę, lub chociażby na barierkę balkonu. W odróżnieniu od wielu dostawców technologii solarnych firma Schüco produkuje systemy kolektorów dedykowane do danego sposobu zabudowy. Można je montować na sześć różnych sposobów. Wszystkie elementy konstrukcyjne spełniają najwyższe wymagania wytrzymałościowe i estetyczne. Właściciele płaskich dachów nie muszą wcale szpecić budynków niezgrabnymi stelażami: kolektory Schüco montuje się w prosty sposób za pomocą wytrzymałych a zarazem nie rzucających się w oczy specjalnych ram i łączników. Odporne na warunki atmosferyczne aluminiowe ramy kolektora mogą być anodowane na kilka kolorów lub lakierowane na jeden z dowolnych kolorów z palety RAL.
 

kolektory słoneczne Schüco - montaż na ścianie     kolektory słoneczne Schüco - kolektor do zabudowy w daszek osłonowy



Zainwestować mądrze

 

Stosując energię solarną można zmniejszyć wydatki na ogrzewanie o 50-60% zastępując olej opałowy czy gaz całkowicie darmową energią słoneczną. Jednak gwarancją uzyskania zaplanowanych oszczędności jest właściwy dobór urządzeń, w zależności od metrażu domu, ilości osób, możliwości jakie daje bryła budynku i jego posadowienie a także funkcji, jakie ma spełniać instalacja.


Instalacja solarna - Pakiet Schüco PremiumNajprostszym sposobem wykorzystania ciepła solarnego w domu jest system złożony z dwóch kolektorów i zbiornika o pojemności 300 litrów. Takie rozwiązanie jest odpowiednie do podgrzania ciepłej wody użytkowej dla czteroosobowej rodziny. Cztery kolektory o łącznej powierzchni 10,8 m2 zaspokajają potrzeby sześciu osób, przy zbiorniku 500 l. System pokrywa ok. 59,3% energii potrzebnej do podgrzewania c.w.u.

Jeśli natomiast inwestorzy zechcą wykorzystać energię słoneczną do wspomagania ogrzewania, wystarczy dobrać tzw. zbiornik w zbiorniku 750/150. Takie rozwiązanie umożliwia jednoczesne podgrzewanie ciepłej wody użytkowej c.w.u. (płaszczowe) i wspomaganie centralnego ogrzewania c.o. np. na potrzeby ogrzewania podłogowego.


 


Zobacz także:
 

ogrzewanie podłogowe i grzejniki

 

Na co należy zwrócić uwagę przy montażu kolektorów w nowym i modernizowanym budynku?

 


ogrzewanie podłogowe i grzejniki

 

Błędy wykonawcze instalacji słonecznych - jak ich unikać

 


ogrzewanie podłogowe i grzejniki

 

Kolektory słoneczne - komfort i oszczędności energii

 


 



Opracowanie: Redakcja
Źródło: Schüco


Zobacz także
Wspomaganie ogrzewania kolektorami słonecznymi

Wspomaganie ogrzewania kolektorami słonecznymi

Kolektory słoneczne mogą być wartościowym dodatkiem do systemu ogrzewania domu, zwłaszcza... ¬ więcej...
 
Dofinansowania do kolektorów słonecznych 2023 r. Z jakich programów można skorzystać?

Dofinansowania do kolektorów słonecznych 2023 r. Z jakich programów można skorzystać?

Kolektory słoneczne to przyjazne dla środowiska rozwiązanie, które pozwala w... ¬ więcej...
 
Inwestycja w kolektory słoneczne - sprawdzony sposób na najtańsze ciepło

Inwestycja w kolektory słoneczne - sprawdzony sposób na najtańsze ciepło

Kolektory słoneczne a fotowoltaika. Jak wygląda porównanie kolektorów... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet









Facebook