gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

GDE Apator

 nVent Werit


Dahua   Solsum

W2  FENIX

Intersoft

FibaroNoark

 Elektra   Pawbol

znajdź fachowca

Koszty systemu centralnego odkurzania

aktualizacja: 08-02-2021, 10:16 – artykuł promocyjny


Badania wskazują, że najlepszą i jedyną bezpowrotną metodą usuwania kurzu z mieszkań jest system, który zapewnia jego jednokierunkowy przepływ. Kurz wraz z zakurzonym powietrzem wciągany jest do instalacji odkurzacza, a następnie przechodzi proces filtrowania i jest wydmuchiwane na zewnątrz pomieszczeń. To bardzo dobre rozwiązanie, które szczególnie docenią osoby z alergią i astmą, choć z pewnością każdy z nas woli oddychać czystym powietrzem i mieć pewność, że sprzątając, skutecznie pozbywa się brudu. Pytanie zatem, czy odkurzacz centralny to luksus, czy rozwiązanie, na które stać każdego?

Czy odkurzacz centralny to luksus?

fot.: Eco Max

 

Ile kosztuje ten system?

Koszty systemu centralnego odkurzania są relatywnie niskie. Na rynku europejskim spotyka się systemy centralnego odkurzania z USA, Kanady, Włoch i Szwecji – różnią się jakością, różnorodnością modeli i ceną. Do niedawana na rynku dominowały systemy amerykańskie.


Przeczytaj koniecznie: Odkurzacz centralny wcale nie jest drogi


Koszty zależą od wielkości i skomplikowania instalacji

 

Jak z każdą instalacją, tak i w tym przypadku na ogólną wartość systemu duży wpływ ma wielkość oraz sposób rozprowadzenia instalacji. Nierozerwalnie wiąże się z tym wybór modelu jednostki centralnej, która stanowi największy koszt centralnego odkurzania.


Sprawdź >> Jednostki centralne odkurzaczy centralnych - zestawienie ofertyPrzykładowo przy domie o powierzchni ok. 200 m2

 

 • zalecana jednostka będzie kosztować w granicach 3-4 tysięcy PLN, np. Disan EVO 200 czy nieco słabszy model Disan ZSA251.
 • jest to jednostka obsługująca rurociągi o długości 30 m oraz 5-6 gniazd ssących
 • korzystniejszy jest zakup odkurzacz wraz z zestawem akcesoriów do sprzątania. Sprawdź również: Akcesoria do centralnego odkurzacza

 

fot.: TopVac


Instalacja - zawsze najlepiej z projektem

 

Projektowanie instalacj jest przydatne i pozwala oszacować wiele ważnych aspektów. Przede wszystkim powinniśmy skorzystać z projektu domu, gdzie możliwe jest naniesienie potrzebnych gniazd ssących oraz pomocne do obliczenia długości i przebiegu samego rurociagu.

 

Kiedy mamy podjąć decyzję i jak instalować?

 

Rozwiązania są dwa:

 • w domu niewykończonym


Instalację rur PCV z gniazdami najłatwiej jest wykonać podczas budowy nowego domu, wraz z innymi instalacjami jak np. wodnokanalizacyjną, centralnego ogrzewania, elektryczną, alarmową, wentylacyjną czy też klimatyzacją. W tym wypadku inwestycję, a więc i koszty z nią związane można rozłożyć na 2 etapy. Etap pierwszy to wykonanie instalacji zakończonych gniazdami ssawnymi (ok. 600 zł przy budynku 200m2). Etap drugi (w dowolnym czasie po wykończeniu i zasiedleniu budynku) to zakup jednostki centralnej, węża ssącego i akcesoriów.

 • po zamkniętej budowie

Instalację tę można wykonać także podczas remontu budynku. Rury PCV (50 mm) prowadzi się w ścianach, pod podłogą, nad sufitem, w kanałach instalacyjnych i kanałach wentylacyjnych lub, w ostateczności w kątach pomieszczeń (przykrywając je potem płytą karton-gips). Wiąże się to z kuciem ścian i/lub montażem maskownic na rury PCV. A to nieco podnoi koszty położenia powyższej instalacji.


WAŻNE!

Instalację tę, w oparciu o instrukcję producenta, wykona z łatwością każdy instalator lub też, przy odrobinie zdolności i chęci do majsterkowania, można ją wykonać samemu.


Więcej dowiesz się: Montaż odkurzacza centralnego - krok po kroku

 

 

Zakup odkurzacza centralnego - na co zwrócić uwagę

 

 • okres gwarancyjny - w zależności od producenta i modelu od 1 roku do 5 lat; zawsze należy dokładnie zapoznać się z okresem i warunkami gwarancji
 • gwarancja na wykonaną instalację - firmy instalacyjne udzielają od 1 roku do 10 lat gwarancji na instalację; Najlepiej gdy instalator ma autoryzację producenta i jest jednocześnie dostawcą materiałów instalacyjnych, jednostek centralnych i całego wyposażenia.
 • protokół odbioru - jakość instalacji centralnego odkurzania powinna być sprawdzona bezpośrednio po jej wykonaniu i potwierdzona na piśmie

fot.: Eco Max

 

Co się składa na koszt instalacji odkurzacza centralnego

 

Oprócz wspomnianej już jednostki centralnej do całkowitej analizy kosztów należy uwzględnić jeszcze inne elementy:

Po pierwsze - do wyboru są dwa rodzaje rur:

 • standardowe białe (tzw. „kanadyjskie”) o średnicy 51 mm, które stosowane są w 90% domów; nieco tańsze, mają ścinki o grubości 19 mm
 • rury niebieskie („europejskie”) o średnicy 50 mm;  ścinki o grubości 21 mm, a tym samym większa wytrzymałość i lepsze wygłuszenie pracy wciąganego powietrza


Koszt „niebieskiej” instalacji w stosunku do „kanadyjskiego” odpowiednika jest wyższy mniej więcej o 15-30%.Po drugie - koszty robocizny

 • zależą od regionu oraz wybranej firmy; szacuje się, że jest to średnio 800 zł, czyli około 20-30%  kosztówinwestycji
   

Po trzecie - wybór gniazd ssących:

 • ich ilość zależy od wielkości domu, w analizowanym przypadku potrzebne jest 6 gniazd, które kosztują od 16 do nawet 140 zł.
   

Po czwarate - dokupienie przydanych dodatków

 • zależy od naszych preferencji; rozbudowanie systemu może zwiększyć nakład nawet o dwukrotnie; dokupowanie poszczególnych akcesoriów warto rozłożyć w czasie.

TopVac

fot.: TopVac

 

Centralny odkurzacz - czy warto
 


Inwestując ok. 5 500 zł w domu dwustometrowym inwestujemy w budynek podnosząca jego standard. Wzrasta wówaczas jego wartość rynkowa przy sprzedaży czy wynajmie (podobnie jak centralne ogrzewanie, system alarmowy czy też klimatyzacja).


 

Zobacz także:
 

ogrzewanie podłogowe i grzejniki


Na co zwrócić uwagę wybierając centralne odkurzanie

 

ogrzewanie podłogowe i grzejniki

Jak działa odkurzanie centralneOpracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Eco Max, TopVac


Zobacz także
Jaki odkurzacz wybrać - centralny, tradycyjny czy robot sprzątający

Jaki odkurzacz wybrać - centralny, tradycyjny czy robot sprzątający

Sprzątanie to konieczność. Jedni to lubią, inni robią, bo muszą. Są systemy,... ¬ więcej...

 
Odkurzacz centralny DUOVAC z 25-letnią gwarancją!

Odkurzacz centralny DUOVAC z 25-letnią gwarancją!

Na Polskim rynku jest duży wybór odkurzaczy centralnych. Czym tak naprawdę... ¬ więcej...

 
HUSKY AUTOMATIC - seria odkurzaczy centralnych z automatycznym odpływem zanieczyszczeń do kanalizacji

HUSKY AUTOMATIC - seria odkurzaczy centralnych z automatycznym odpływem zanieczyszczeń do kanalizacji

Husky, światowy lider w systemach centralnego odkurzania prezentuje jednostki centralne... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet