zwińgorące tematy
tagi

partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Zawory mieszające w ogrzewaniu podłogowym

aktualizacja: 29-05-2019, 11:08 – artykuł promocyjny


Jest wiele systemów podmieszania na rynku, a czy zadał sobie ktoś pytanie, który z nich jest rozwiązaniem dającym najwięcej możliwości, oszczędności i komfortu? Pewnie tak, ale… co tak naprawdę daje oszczędności w ogrzewaniu podłogowym, wydaje się być pytaniem zasadniczym.

W ostatnim czasie wszystko zmierza do obniżenia temperatury zasilania, a raczej jak najmniejszego wychłodzenia instalacji. Faktem niezaprzeczalnym jest, że im niższa temperatura zasilania, tym różnica między zasilaniem, a powrotem również będzie mniejsza. Wychłodzenie instalacji i nadmierne jej przegrzewanie powodują ewidentne straty, których z powodzeniem można uniknąć. Jakie rozwiązanie jest najlepsze, aby te wymogi spełnić?

 

Podmieszanie

 

Wykorzystujemy ciepłą wodę z powrotu i tylko minimalną część gorącej wody z zasilania dodajemy do układu podłogówki, aby osiągnąć wymagane parametry. Na rynku można spotkać dwa rodzaje podmieszania termostatyczne i na bazie trójdrogowych zaworów mieszających. Co daje takie rozwiązanie? Przede wszystkim pewność, że temperatura będzie taka, jakiej potrzebuje układ sterujący, czyli zadane parametry przez użytkownika będą dotrzymane. Opiszę te dwa rodzaje na przykładzie grup podmieszania pompowego podłogówka.pl.


Moduły MA i MB

Moduły te przeznaczone są do samodzielnej pracy obiegu ogrzewania podłogowego. Wyposażone w odpowiednią pompę i termostatyczny zawór mieszający, zmontowane w jedną całość służą do zagwarantowania odpowiednich parametrów wody zasilającej obiegów podłogówki jak i prawidłowej pracy układu. Moduły A przeznaczone są do pracy układu do 500 mb rury 16mm (przy założeniu, że żaden z obiegów nie przekracza 100 mb), moduły B do 900 mb przy takich samych założeniach.

 Moduły z rozdzielaczami A


Każdy z modułów  A może być wyposażony w rozdzielacz ogrzewania podłogowego w zakresie od 3 do 12 obiegów. Rozdzielacze są wykonane ze stali nierdzewnej, wyposażone w zawory termostatyczne i zawory regulacyjne z przepływomierzami.


Moduły z rozdzielaczami B

Każdy z modułów  B można zakupić  z dowolnej wielkości rozdzielaczem ogrzewania podłogowego w zakresie od 6 do 12 obiegów. Ze względu na większe przepływy, moduły B przeznaczone są do pracy układu do 900 mb rury 16mm (przy założeniu, że żaden z obiegów nie przekracza 100 mb).
Ich podstawową zaletą jest możliwość utrzymania stałej, zadanej na termostatycznym zaworze mieszającym temperatury pracy instalacji podłogówki. To bardzo ważny element pracy układu. Na rynku jest przecież wiele układów pozwalających pracować instalacji podłogówki, przy parametrach wyższych niż dopuszczalne, a wiele innych nie gwarantuje stałotemperaturowego zasilania pętli (bez zbędnych wychłodzeń), co przynosi dodatkowe koszty w fazie eksploatacji i częste niezadowolenie użytkowników i komentarz, że miało być tak tanio…

Podmieszanie termostatyczne gwarantuje komfort pracy układu i komfort użytkownika. Przede wszystkim kiedy wyposażony jest jeszcze w rozdzielacz z zaworami termostatycznymi i siłownikami regulującymi dopływ wody do poszczególnych pętli. Układ ten zapewnia absolutną pewność nie przegrzania układu i pracy w stałej temperaturze.

 

 

Jak to działa?

 

 


Moduły A i B


Termostatyczny zawór mieszający, miesza ciepłą wodę z zasilania z zimną wodą z powrotu. Pompa zasysa tak podmieszaną wodę do rozdzielacza ogrzewania podłogowego, wyposażonego na powrocie w zawory regulacyjne z przepływomierzami, które zapewniają - po wcześniejszym ich ustawieniu - równomierny przepływ przez obiegi podłogówki. Zawory w rozdzielaczu zasilającym sterowane są siłownikami termoelektrycznymi, które z kolei otrzymują sygnał od termostatów pokojowych. Rozwiązanie to jest wyjątkowo bezpieczne i proste. Po nastawieniu termostatycznego zaworu mieszającego utrzymujemy stałą temperaturę na układzie podłogówki.

Bardziej zaawansowanym technicznie i jeszcze bardziej komfortowym rozwiązaniem są Moduły C i D. Na czym polega różnica?

 

 

Moduły MC i MD

 

Moduły te przeznaczone są do samodzielnej pracy obiegu ogrzewania podłogowego. Wyposażone w odpowiednią pompę i trójdrogowy zawór mieszający, zmontowane w jedną całość służą do zagwarantowania odpowiednich parametrów wody zasilającej obiegów podłogówki jak i prawidłowej pracy układu.

Regulacja pracy instalacji ogrzewania podłogowego może odbywać się na kilka sposobów. Moduły C i D, mogą być wyposażone w siłowniki do zaworów mieszających, a tymi można sterować na wiele sposobów. Instalacja może być podłączona do regulatora w kotle,  może nią sterować regulator pogodowy, czy inny regulator wewnętrzny.

Moduły C przeznaczone są do pracy układu do 600 mb rury 16mm (przy założeniu, że żaden z obiegów nie przekracza 100 mb), a ciśnienie w instalacji to przynajmniej 1 bar, natomiast moduły D do 1000 mb przy takich samych założeniach.
 

  • Moduły z rozdzielaczami C


Każdy z modułów C można zakupić  z dowolnej wielkości rozdzielaczem ogrzewania podłogowego w zakresie od 3 do 12 obiegów. Rozdzielacze są wykonane ze stali nierdzewnej, wyposażone w zawory termostatyczne i zawory regulacyjne z przepływomierzami.
 

  • Moduły z rozdzielaczami D


Każdy z modułów  D można zakupić  z dowolnej wielkości rozdzielaczem ogrzewania podłogowego w zakresie od 6 do 12 obiegów. Ze względu na większe przepływy moduły D przeznaczone są do pracy układu do 1000 mb. rury 16mm.

 

 

Rozszerzenia

 

Typoszereg modułów MC i MD można nabyć wraz z rozszerzeniami:

  • MCS i MDS, wtedy w komplecie dołączony jest siłownik Serii ARA 600 firmy ESBE stanowiąc niejako kompaktowe rozwiązanie z zaworem mieszającym tego samego producenta. Wszystkie moduły z siłownikami są dostępne wraz z dowolnym rozdzielaczem np. MCS5, czyli Moduł C z siłownikiem i rozdzielaczem R-5.
  • Moduły C i D

 

 

Jak to działa?

 

Za przygotowanie wody o parametrach optymalnych dla ogrzewania podłogowego odpowiada trójdrogowy zawór mieszający ESBE, wyposażony w zintegrowany układ sterowania z siłownikiem. Podstawową informacją dostarczaną od regulatora do siłownika jest nastawa serca mieszacza ,dzięki czemu uzyskujemy właściwą temperaturę zadaną dla układu podłogówki. Woda podmieszana w zaworze zostaje zassana przez pompę i podana do rozdzielacza.

Ważna jest możliwość rozbudowy modułów podmieszania ogrzewania podłogowego o sterowanie termostatami pokojowymi przewodowymi i bezprzewodowymi za pośrednictwem przewodowych i bezprzewodowych listew elektrycznych, siłowników termoelektrycznych, regulatorów upustowych różnicy ciśnień i wielu innych elementów instalacji ogrzewania podłogowego dostępnych w ofercie systemu Podłogówka.pl.

Reasumując w podłogówce najważniejsza jest możliwość wpływu na temperaturę układu i jak najmniejsze jej wychłodzenie. Powyższe rozwiązania świetnie sobie z tym zagadnieniem radzą, a jakość ich wykonania, gwarantuje, że będzie można zapomnieć o wykonanej instalacji i cieszyć się z uzyskanego efektu.
 

 


 

 

 
 

 

 

Zobacz także:

 Źródło: Podłogówka.pl

Opracowanie: Redakcja

Zobacz także
Prosta rozwiązanie na instalację na 3 obiegi grzewcze

Prosta rozwiązanie na instalację na 3 obiegi grzewcze

Planujesz bardziej rozbudowaną instalację, w której musisz połączyć różne... ¬ więcej...

 
Rury KELLER PR-RT w nowej konstrukcji pięciowarstwowej 5W

Rury KELLER PR-RT w nowej konstrukcji pięciowarstwowej 5W

Grupa SBS nie ustaje w podwyższaniu jakości oferowanych produktów. Świadczy... ¬ więcej...

 
Rury wielowarstwowe do ogrzewania podłogowego

Rury wielowarstwowe do ogrzewania podłogowego

Z końcem ubiegłego wieku ogrzewanie podłogowe uważane było za luksus i rozwiązanie... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet