System Rosenberg ECFanGrid

Kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny

artykuł promocyjny


W ofercie producentów urządzeń grzewczych pojawiają się dwa zasadnicze modele kotłów - jednofunkcyjne i dwufunkcjyne. Czym się różnią i który wybrać? Wszystko zależy od naszych indywidulanych potrzeb, gdyż oba rozwiązania mają zarówno wady jak i zalety.


Zobacz także: Jaki kocioł wybrać jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny

Wiszący kocioł dwufunkcyjny kondensacyjny VICTRIX 26 2I Immergas Stojący gazowy kocioł kondensacyjny MODULENS G

                      fot.: Immergas - wiszący kocioł gazowy                   fot.: De Dietrich Technika Grzewcza -
                                                                                            - stojący kocioł gazowy

 

Kocioł jednofunkcyjny - zalety i wady

 

Technologie te różni jedna zasadnicza cecha, a mianowicie kocioł jednofunkcyjny, w przeciwieństwie do tego dwufunkcyjnego wymaga zastosowania oddzielnego wymiennika dla ciepłej wody użytkowej. W związku z tym kocioł jednofukcyjny w praktyce zajmie większą powierzchnię. Większe będą też straty ciepła radiacyjnego, czyli wypromieniowującego. Niestety koszt samego kotła oraz finalnie całej instalacji też jest wyższy. Co zatem przemawia na korzyść takiego rozwiązania? Kocioł jednofunkcyjny gwarantuje mniejsze straty wody w oczekiwaniu na wzrost jej temperatury. Kotły jednofunkcyjne z reguły są w stanie przygotować większą ilość c.w.u za jednym razem ze względu na większą pojemność oddzielnego zasobnika. Jest to argument, który bardzo często wykorzystują rodziny wieloosobowe. Choć producenci oczywiście nadążają za potrzebami rynku i skrupulatnie wypełniają każdą lukę w ofercie dostarczając wciąż nowych rozwiązań.

 

 

Kocioł dwufunkcyjny - zalety i wady

 

Kotły dwufunkcyjne posiadają przewagę nad tymi prezentowanymi wyżej, gdyż są tak naprawdę urządzeniami łączącymi funkcje dwóch innych - zwykłego kotła i zasobnika c.w.u. Jednak ich sprawność jest najbardziej zadowalająca w przypadku domów i mieszkań z jedną łazienką i kuchnią. Większa ilość punktów poboru ciepłej wody będzie się wiązać z niższą temparaturą przygotowanej wody oraz ze sporymi stratami przy regulacji.

 

fot.: Bosch-Junkers - wiszący gazowy kocioł kondensacyjny Bosch Condens 7000i

 

Kotły dwufunkcyjne zazwyczaj mają moc rzędu 21-28 kW, a od tego zależy wielkość strumienia wody. Chcąc zatem mieć komfortową temepraturę c.w.u. koniecznie trzeba wybrać modele o jak najwyższej mocy, a to zwiększy koszt urządzenia. Pomocne może być również zadbanie o jak najmniejszą odległość między urządzeniem grzewczym a najdalszym punktem poboru wody.

 

Keller Cyrkon

fot.: SBS - KELLER Cyrkon jednofunkcyjny kocioł gazowy

W kotłach dwufunkcyjnych woda jest podgrzewana w sposób przepływowy tylko w chwili poboru. Dzięki temu nie występują straty energii, ale nie możemy zmagazynować tak przygotowanej c.w.u.

 

Przykładowa analiza wyboru rodzaju kotła w zależności od wyposażenia budynku w punkty czerpalne ciepłej wody użytkowej oraz pory roku przy założeniu, że pobór wody będzie ze wszystkich puktów a wymagana temperatura komfortu przekroczy 40oC:

Omawiane przypadki to:

  • jedna kuchnia i łazienka
  • dwie łazienki i kuchnia
  • dwie łazienki i kuchnia oraz dodatkowe


W każdym wariancie sprawdzą się zarówno kotły jedno- jak i dwufunkcyjne. Jednak w przypadku dwóch ostatnich rozwiązań może nie być dotrzymana żądana temperatura, zwłaszcza w okresie zimowym.


W przypadku konieczności zapewnienia komfortu ciepłej wody użytkowej i dostarczenia jej równolegle do kuchni i łazienki, warto wybrać kocioł kondensacyjny 2 - funkcyjny, o mocy 24kw na c.o i 28 kW na ciepłą wodę. Jest to rozwiązanie korzystniejsze pod względem kosztu zakupu urządzenia i prac instalacyjnych oraz zakłada mniejsze wymagania co do powierzchni, jaką musimy przeznaczyć na zainstalowane urządzenie. Jeśli będziemy jednocześnie korzystać z ciepłej wody albo w 2 łazienkach, albo w 1 łazience i kuchni lepiej jest zastosować kocioł o mocy 35 kW na c.o i 39 kW na ciepłą wodę.

Kocioł dwufunkcyjny - zalety i wady

fot.: Beretta

 

Koszty zakupu kotłów kształtują się następująco:

 

Różnica ceny między kotłem jednofunkcyjnym a dwufunkcyjnym wynosi około 1,5 - 3 tysięcy złotych. Droższe  są te jednofunkcyjne. Droższy jest też ich montaż.


Zobacz także:

Kiedy warto wybrać kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem
Wymienniki ciepłej wody użytkowej


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: De Dietrich Technika Grzewcza, Immergas, SBS, Junkers, Beretta


Zobacz także
SAS - ekologiczne urządzenia grzewcze

SAS - ekologiczne urządzenia grzewcze

SAS ma ponad 40-letnie doświadczenie w produkcji urządzeń grzewczych do polskich domów.... ¬ więcej...
 
Zbiorniki i bufory do pomp ciepła

Zbiorniki i bufory do pomp ciepła

Zbiorniki i bufory do pomp ciepła to dwa typy zasobników, które stanowią... ¬ więcej...
 
Nowa seria podgrzewaczy AQUAvie od De Dietrich

Nowa seria podgrzewaczy AQUAvie od De Dietrich

Podgrzewacz ciepłej wody użytkowej AQUAvie można wykorzystać jako samodzielny elektryczny... ¬ więcej...
 
All rights reserved © 2004-2023 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet

Facebook