Uniwersal - urządzenia wentylacyjne


Rekuperatory Mistral i Geo System

aktualizacja: 16-11-2015, 09:21 – artykuł promocyjny


Kiedy wiemy już, że wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna w budownictwie energooszczędnym jest konieczna i nie ma innej alternatywy (bo wentylacja grawitacyjna nie działa), kolejnym zadaniem będzie wybranie odpowiedniej centrali wentylacyjnej, potocznie zwanej rekuperatorem. Wyznaczniki dobrego sprzętu: Skuteczność i niezawodność działania, względy ekonomiczne czyli cena zakupu, odzysk ciepła, koszty eksploatacji (wymiana filtrów, naprawy, serwis).

Kupując centralę często patrzymy tylko na odzysk ciepła. Jest to sprawa ważna, „ale nie dajmy się zwariować”. Maksymalny odzysk mogą zapewniać tylko centrale duo -  z dwoma wymiennikami krzyżowymi, takie jak np. MISTRAL duo firmy Pro-Vent. W takiej konfiguracji powierzchnia wymiany ciepła jest największa. Centrale te zapewniają odzysk na poziomie 95% przy standardowej wilgotności w domu.
 

Rekuperator MISTRAL DUO 400 ECJednak jeśli wykonana w domu instalacja wentylacyjna będzie źle ocieplona, to duża część odzyskanej energii w rekuperatorze „ucieknie” po drodze do nawiewników.
Latem, gdy odzysk ciepła nie jest wymagany w centralach MISTRAL stosujemy kasety letnie i wentylujemy dom całkowicie świeżym i filtrowanym powietrzem. Natomiast wiele central na rynku, reklamowanych jako posiadających bypass (czyli obejście wymiennika) ma go tylko w formie częściowej. Tylko połowa powietrza omija wymiennik bypassem, druga natomiast przechodzi przez rekuperator i latem jest niepotrzebnie ogrzewana, co nie pozwala na schłodzenie domu w letnią noc (niejednokrotnie niwecząc działanie gruntowych wymienników ciepła).

Centrale MISTRAL są produkowane także w wersji do współpracy z wymiennikiem gruntowym Geo System. Taki układ to już maksymalny komfort. Oszczędność energii cieplnej jest nieporównywalna z żadnym innym układem wentylacji. Przy mrozach -20°C do domu nawiewamy powietrze o temp. 18°C. Nasz domowy kocioł musi je dogrzać zatem tylko o 2°C (a nie 40°C. w przypadku gdy nie mamy układu komfortowej wentylacji Pro-Vent Geo System). Dodatkowo zyskujemy naturalne dowilżenie powietrza.
 

CENTRALA MISTRAL 400 ECKolejny problem to zużycie prądu przez wentylatory. Wprowadzane na rynek wentylatory stałoprądowe zużywają mniej prądu, ale tylko przy mniejszych wydajnościach central, natomiast praca na max. biegu to pobór mocy taki sam jak przy tradycyjnych wentylatorach. Różnica jest natomiast zauważalna gdy będziemy zmuszeni wymienić wentylator. W centralach MISTRAL 400 wymiana wentylatora to koszt ok. 400 zł, natomiast  w centralach z wentylatorami stałoprądowymi możemy się liczyć z wydatkiem 800 – 1000 zł.

Eksplatacja – kupując centralę pomyślmy także o kosztach serwisu, wymiany filtrów. Firma Pro-Vent do central MISTRAL już przy zakupie daje dodatkowe komplety filtrów w cenie centrali. Dla alergików dostępne są też tanie filtry EU7 filtrujące powietrze z pyłków, kurzu itp. Częsta wymiana filtrów pozwala na utrzymanie czystości powietrza (co za tym idzie kanałów), a także pomaga zapewnić bezawaryjną pracę wentylatorów.

Kolejnym ważnym parametrem jest hałas, ale na to już często nie patrzymy przy zakupie. Centrala musi cicho pracować. MISTRAL 400 emitują hałas na poziomie 37-47 dBA, co przy dobrze wygłuszonej i skonfigurowanej instalacji wentylacyjnej, czyni je prawie niesłyszalnymi przy normalnej eksploatacji. Centrale firmy Pro-Vent swoimi zaletami zdobyły uznanie zarówno wśród tysięcy użytkowników jak i wielu firm instalacyjnych.
 

Kontakt w sprawie produktów:

Pro-Vent Systemy Wentylacyjne
tel. (77) 44 044 98; kom. 666 610 405
www: www.pro-vent.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Rekuperatory TOP VENT - postaw na świeże powietrze dla Twojej rodziny!

Rekuperatory TOP VENT - postaw na świeże powietrze dla Twojej rodziny!

Jednym z systemów, który znacznie obniża zużycie energii i jednocześnie... ¬ więcej...

 
Styczniowa PREMIERA Lindab

Styczniowa PREMIERA Lindab

Firma Lindab, w ramach cyklicznego projektu o nazwie „Premiery Lindab 2021”,... ¬ więcej...

 
Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

Rekuperacja - konieczna zmiana w Twoim domu

Od stycznia 2021 r. budynki mieszkalne i zamieszkania zbiorowego czeka kolejna zmiana... ¬ więcej...

 
Partnerzy
logo Venture Industries Sp. z o.o.   logo ebm Papst Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       Uniwersal     Metalplast    Wienkra GlenDimplex    Ventec      Lindab Free Polska Rosenberg Klima     Schiedel logo ProventGlobal-Tech  Iglotech  Iglotech Neovent Klimor   Klima-Therm      Kaisai   Test-Therm Sp. z o.o.      logo Wigmors Armacell   Daikin
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet