gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Rodzaje kominków ze względu na źródło energii

aktualizacja: 02-01-2020, 13:09 – artykuł promocyjny


Decydując się na wybór kominka myślimy zarówno o niepowtarzalnym klimacie, jak również o skutecznym i ekonomicznym źródle energii. Jaki rodzaj kominka należy wybrać? Przedstawiamy krótką charakterystykę dostępnych na naszym rynku jego rodzajów. Dla osób planujących instalację kominka bardzo istotne są koszty inwestycyjne, koszty eksploatacyjne, walory estetyczne i komfort obsługi. Wszystkie te aspekty generalnie zależą od rodzaju stosowanego paliwa.


Ze względu na źródło energii kominki dzielimy na:

  • elektryczne,
  • gazowe,
  • na paliwo stałe.

 

 

Kominki elektryczne

 

Powszechnie wiadomo, że energia elektryczna jest najdroższym źródłem energii. Z tego powodu kominek elektryczny charakteryzuje się wysokimi kosztami eksploatacyjnymi. Ten fakt może niektórym osobom rekompensować prostota jego obsługi i możliwość łatwej regulacji mocy. Jej zakres jest jednak niski. Typoszeregi tego typu kominka przyjmują wartości 1,5 - 4 kW. Mankamentem tego typu urządzeń może być, dla amatorów prawdziwego „klimatu”, brak widoku żarzących się polan, zapachu dymu w trakcie rozpalania, odgłosu trzaskających iskier, konieczności przygotowania paliwa.

 

Kominki gazowe

 

Coraz częściej stosuje się kominki gazowe. Ich niewątpliwą zaletą jest komfort obsługi. Żeby je rozpalić wystarczy tylko przycisnąć odpowiedni przycisk na pilocie. Nie trzeba także tracić czasu na przygotowanie i składowanie paliwa. Zbędne jest również wkładanie wysiłku w jego czyszczenie. Regulacja poziomu mocy tego typu kominka jest bardzo łatwa. Wszystkie te możliwości brzmią bardzo interesująco. Wielu producentów tego typu kominków zapewnia, że stwarzają one równie pozytywne wrażenie jak kominki opalane drewnem. Powinni to jednak oceniać ich użytkownicy charakteryzujący się różną wrażliwością zmysłów i różnym poczuciem estetyki. Nie można również zapomnieć o wysokości kosztów eksploatacyjnych. Są one ściśle związane z ceną gazu.

Kominki gazowe

fot.: Winterwarm

 

Kominki na paliwo stałe

 

Decydując się na kominek opalany drewnem trzeba liczyć się z wysiłkiem związanym z zamówieniem drewna, jego przygotowaniem do sezonowania, koniecznością zapewnienia miejsca i niewygodą związaną z dokładaniem drewna, rozpalaniem, czyszczeniem kominka i ograniczoną możliwością regulacji. Te wszystkie czynności wymagają czasu, jednak pozwalają na stworzenie niepowtarzalnej atmosfery. Dla kogoś, kto chce czuć satysfakcję z przygotowywania miejsca spotkania z rodziną lub znajomymi kominek na paliwo stałe jest najlepszym rozwiązaniem. Argumentem przemawiającym za eksploatacją tego typu urządzeń są niewątpliwie najniższe koszty eksploatacyjne i możliwość osiągania wysokich wartości mocy (do ponad 30 kW).

 

Kominek Blueline 10

fot.: Buderus - kominek Blueline 10Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja
Zdjęcia: Buderus, Winterwarm


Zobacz także
Piec kominkowy SIRIUS

Piec kominkowy SIRIUS

Piec kominkowy SIRIUS dedykowany jest do domów już istniejących, do nowego... ¬ więcej...

 
Rozwój innowacyjnych technologii w aspekcie kominków

Rozwój innowacyjnych technologii w aspekcie kominków

Współczesne budownictwo stawia surowe wymagania dotyczące elementów... ¬ więcej...

 
System pieców kominkowych SIRIUS marki Schiedel

System pieców kominkowych SIRIUS marki Schiedel

Kominek to idealny sposób na ogrzanie wnętrz. Salon wypełniony ciepłem palonego... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet