gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

logo VABO   Werit

SchellCedor

Ferdom    Akra
Pipelife
Eko-Bio

Diamond

Grupa Armatura 

   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft

SFA Poland Sp. z o.o.   Uponor

znajdź fachowca

Vabo - Patron działu Kanalizacja i odwodnienia


Montaż pomporozdrabniaczy do ścieków i fekaliów

aktualizacja: 15-06-2021, 09:41 – artykuł promocyjny


Zastosowanie rozdrabniaczy w pubach, restauracjach, budynkach użyteczności publicznej może pomóc inwestorom oraz instalatorom do akceptacji niewykorzystanych dotąd pomieszczeń na działalność gospodarczą i tworzenie nowej jakości życia. Rozdrabniacze są przeznaczone do odprowadzania ścieków organicznych, bytowych, wód sanitarnych i papieru toaletowego. Nie są stworzone do rozdrabniania odpadów z produktów żywnościowych lub sanitarnych.
 

Sprawdź także >> Dobór pompy i sanirozdrabniacza SFA

 

Budowa urządzenia i zasady jego działania

 

Rozdrabniacz zbudowany jest ze zbiornika, silnika z systemem noży, systemu załączania, rury odprowadzającej z zaworem zwrotnym. Po spuszczeniu wody i podniesieniu jej poziomu w zbiorniku urządzenia, silnik rozdrabniacza włącza się automatycznie.

Użytkownik nie bierze udziału w dodatkowym załączaniu urządzenia. Napędzane silnikiem noże w ciągu 3-4 sekund rozdrabniają materię na drobne części. Resztki zostają odprowadzone rurą o standardowym przekroju 23-32 mm. Ze względu na bardzo efektywny system rozdrabniania i dobór mocy silników napędzających pompy w rozdrabniaczach firma SFA może zastosować wąskie średnice rur bez obawy zatkania instalacji sanitarnej oraz parametrów wysokościowoodległościowych. Jest to korzystne także z punktu widzenia mniejszych nakładów pracy oraz względów estetycznych. Zbiornik zostaje prawie całkowicie opróżniony i rozdrabniacz jest ponownie gotowy do pracy. Poznaj także >> Aplikacja SFA - świat pomp i rozdrabniaczy w telefonie

 

 

 

Montaż pomporozdrabniaczy do ścieków i fekaliów

 

Instalacja łazienki, kuchni czy też pralni w żądanym miejscu może być utrudniona lub nawet niemożliwa, gdy główna kanalizacja ściekowa znajduje się za daleko lub powyżej poziomu, na którym jest pomieszczenie do adaptacji. Ale teraz to nie jest już problemem - dzięki urządzeniom rozdrabniająco-przepompowującym.
 


Producenci podają maksymalne parametry wysokościowe i odległościowe, np.: wys. 5 m i odległość 100 m. Oznacza to, że maksymalną odległość 100 m uzyskujemy przy wysokości podnoszenia 1 m, przy 2 m będzie to 80 m odległość tłoczenia, przy 3 m - 60 m, przy 4 m odpowiednio 60 m, a maksymalne podnoszenie 5 m to odległość „tylko” 40 m. Należy zwrócić swoją uwagę na ten parametr w instrukcjach montażu urządzeń, a jeśli nie ma informacji na ten temat - należy zapytać producenta lub dystrybutora.Rys. 2 - Pamiętaj o zamocowaniu manszety na poziomym króćcu wylotowym z kompaktu do rozdrabniacza przystawkowego za pomocą opaski metalowej.Rys. 3 - Klapka zaworu zwrotnego musi być ustawiona w sposób pokazany na rysunku. Nieprawidłowe ustawienie uniemożliwi poprawną pracę urządzenia.
Rys. 4 - Przestrzegaj spadków (kątów pochylenia rur) pomiędzy przyborami a urządzeniem.

 

 

Zalecenia instalacyjne

 

Przy montażu instalacji odprowadzającej należy przestrzegać kilku zasad:

  • należy zastosować zawór spustowy, umożliwiający usunięcie zawartości z rury odprowadzającej w przypadku demontażu urządzenia lub jego serwisowania, zaleca się również zastosowanie zaworu odcinającego odpływ w tym celu,
  • jeżeli mamy odpływ poziomy i pionowy, to odprowadzenie poziome

Rys. 5.
Zawsze poprowadź rurę maksymalnie pionowo przy urządzeniu, przed poziomym odprowadzeniem. Rurę poziomą należy położyć ze spadkiem (min. 1% - tu już w części wykorzystujemy grawitację) oraz co 7-10 m zwiększaj średnicę poziomej rury odprowadzającej.

Rys. 6.
Zastosuj drenaż rury odprowadzającej oraz zawór odcinający powyżej, użyteczny w przypadku konserwacji, naprawy, wymiany urządzenia.

Rys. 7.
Rury zawsze muszą mieć minimalny spadek większy od 1%.

 


Unikaj kolanek wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Strata w podnoszeniu słupa ścieków na 1 kolanie wynosi 50 cm. Zamiast 1 kolana (łuku) 90o użyj 2 kolan (łuków) 45o - zawsze o większej średnicy.

 


Rys. 9 - By uniknąć efektu „zasyfonowania”, zwłaszcza przy większych odległościach tłoczenia,
stosuj zawory napowietrzające oraz zwiększaj średnicę rur poziomych.


 

Rys. 10
Przy odprowadzaniu ścieków powyżej do poziomej rury kanalizacyjnej podłącz rurę tłoczną urządzenia trójnikiem od góry, zachowując kierunki przepływu ścieków.
należy stosować po odprowadzeniu pionowym,

 

  • jeżeli odprowadzamy ścieki w poziomie na odległość większą niż 12 metrów, należy zwiększyć średnicę odpływu po 12 metrach oraz zastosować zawór napowietrzający w najwyższym punkcie odpływu, czyli tuż za przejściem odpływu pionowego w odpływ poziomy, 
  • należy pamiętać, że jeżeli odprowadzamy ścieki na pewną wysokość, to zmniejsza się wydajność tłoczenia w poziomie o odpowiednią wartość (1 m w pionie odpowiada 10 m w poziomie),
  • aby nie tracić wydajności tłoczenia, nie należy używać kolanek 90°, zamiast nich powinno się użyć dwóch kolanek 45°.

 

Wszystkie złączki, opaski potrzebne do instalacji rozdrabniaczy znajdują się w opakowaniu wraz z urządzeniem.

 

 

Montaż urządzenia

 

Urządzenie należy zamontować w odległości min. 5 cm od ściany, na płaskiej, równej powierzchni, koniecznie przykręcając je do podłoża. Nie przykręcamy rozdrabniaczy do ścian, by uniknąć głośnej pracy i „stuków” związanych z wibracją urządzenia.

 

 

Zobacz także:

 


 

Kontakt w sprawie produktów:

SFA Poland Sp. z o.o.
tel. (22) 732 00 32
www: www.sfapoland.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Nowy hydrofor Isar BOOST5 gwarancją stabilnego ciśnienia w domu

Nowy hydrofor Isar BOOST5 gwarancją stabilnego ciśnienia w domu

Wilo-Isar BOOST5 to nowość na rynku hydroforów. Ma uniwersalne zastosowanie... ¬ więcej...

 
Odwodnienia przemysłowe PZV marki LAF

Odwodnienia przemysłowe PZV marki LAF

LAF Polska specjalizuje się w systemach odwodnień do zastosowań specjalistycznych... ¬ więcej...

 
Eleganckie odpływy liniowe - propozycje JOMO na 2021 rok

Eleganckie odpływy liniowe - propozycje JOMO na 2021 rok

Nowoczesna łazienka to wyraz przestronności, geometrii i minimalizmu. Projektując... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet