gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Dahua   D+H

GDE

Fibaro

W2Venture Industries

      Nibco

   Legrand

znajdź fachowca
legrand

Dahua - światowy lider bezpieczeństwa


Zabezpieczenia elektroniczne, czyli systemy alarmowe oraz telewizja dozorowa

aktualizacja: 17-03-2021, 13:15 – artykuł promocyjny


Najprostsze i najtańsze, ale też i najmniej skuteczne w walce ze złodziejami są kraty i folie antywłamaniowe na szybach okiennych oraz atestowane zamki w drzwiach zewnętrznych. Zwiększają wprawdzie poczucie bezpieczeństwa, lecz nie dają gwarancji, że niepożądany gość do domu nie wejdzie. Znacznie skuteczniejsze, ale wiążące się z większymi nakładami finansowymi, są zabezpieczenia elektroniczne. W najskromniejszej wersji kosztują 1500 złotych, ale górna granica może sięgać nawet 10.000 złotych.

 

Czujniki ruchu

 

Do zabezpieczeń elektronicznych należą systemy alarmowe oraz telewizja dozorowa. Czujniki ruchu można założyć i na zewnątrz budynku, ale stosuje się to rzadko ze względu na to, że alarm może zostać wzbudzony przez przechodzące zwierzę. Dlatego czujniki zakłada się wewnątrz budynku, co jednak jest na tyle niedogodne, że system alarmowy zaczyna działać dopiero, gdy ktoś zbije szybę, wyłamie drzwi lub w inny sposób usiłuje się dostać do budynku. Zazwyczaj w każdym pomieszczeniu zakłada się jeden czujnik ruchu. Czujniki połączone są przewodami z centralą alarmową, która znajduje się w budynku; jest to komputer - serce systemu.

bezprzewodowa dualna czujka ruchu SATEL       czujka ruchu PIR Ropam

      fot.: Czujka dualna                     fot.: Ropam - cyfrowa, bezprzewodowa    
                    SLIM-DUAL-PRO od SATEL                                              
czujka ruchu                                  

 

 

Centrala alarmowa - jak działa

 

Centrala uruchamia sygnalizator dźwiękowo-optyczny na zewnątrz budynku. Błyska się, wyje a w rezultacie nikt nie reaguje, bo tak też się może zdarzyć. Dlatego warto zdecydować się na to, by centrala domu, do którego dostaną się włamywacze, dzwoniła na telefon komórkowy właściciela lub stacjonarny kogoś zaprzyjaźnionego. To specjalnie nie podnosi kosztów, a sprawia, że ktoś konkretny jest o włamaniu powiadomiony. Komputer może też wysłać SMS z komunikatem na przykład "włamanie".
 

Satel - centrala alarmowa Integra 256 PLUS    centralka alarmowa MyHome Legrand

                      fot.: SATEL  – centrala INTEGRA 256 Plus                             fot.: Legrand                    

 

Centrala może też wysyłać sygnał do stacji monitorowania alarmów. Sygnał może być wysyłany trzema drogami: telefoniczną, radiową lub przez komórkę. Najtańsza jest droga telefoniczna (około 220 złotych), ale najbardziej zawodna, bo włamywacz może zacząć pracę od przecięcia kabla. Droga radiowa (około 1000 złotych) jest pewniejsza, chociaż nie wszędzie jest zasięg; wtedy można skorzystać z nadajnika telefonii komórkowej. Powiadomiona o włamaniu stacja monitorowania alarmów wysyła samochód z pracownikami. W umowie z firmą ochroniarską określa się, w jakim czasie musi ona do domu ze złodziejami przyjechać; w rejonie dużych miast jest to na ogół 10 minut. Abonament miesięczny za taką ochronę wynosi około 170 złotych.

 

Centrala alarmowa z komunikacją GSM i funkcjami automatyki budynkowej OptimaGSM-SET - Ropam

fot.: Centrala alarmowa z komunikacją GSM i funkcjami automatyki budynkowej OptimaGSM-SET - Ropam

 

System alarmowy użytkownicy domu załączają, gdy go opuszczają. Są jednak ludzie, którzy boją się napadu podczas swojej w domu obecności. Na to też jest rada. Ci, którzy mają już w domu centralę, mogą zaopatrzyć się w urządzenie, przypominające breloczek (kosztuje około 150 złotych), które po naciśnięciu przez osobę wystraszoną czyimś dobijaniem się do drzwi, wysyła sygnał napadowy. Stacja monitorowania alarmów natychmiast powinna wysłać pomoc.

 

 

Telewizja dozorowa

 

Można też założyć sobie telewizję dozorową. Na zewnątrz budynku instaluje się kamery i przez własny telewizor patrzy się, co się dzieje na posesji. Jedna kamera kosztuje od 700 złotych wzwyż, a potrzebne są co najmniej cztery. Na monitor trzeba wydać około 600 złotych. Można zainstalować magnetowid za około 2500 złotych i nagrywać na taśmę wszystko, co się przez całą dobę wokół domu dzieje.
 


Kamera kopułowa TVE-23MR - GDE DAHUA - Kamera IPC-HF5431E
      fot.: GDE                                                                     fot.: Dahua                   99% wszystkich alarmów, docierających do stacji - to sygnały fałszywe: ktoś zapomni alarm wyłączyć, u kogoś innego przebiegnie pies. Włamywacze wolą jednak domy z alarmami omijać, bo łatwiej im się okrada te, które nie są w żaden sposób chronione. A takich jest jeszcze sporo.
 

schemat działania systemu alarmowego


Zdaniem policji skuteczniejsze od krat i alarmów jest czujne oko sąsiada. Nie wystarczy jednak zawiesić tabliczkę z przestrogą. Trzeba mieć naprawdę życzliwych i czujnych sąsiadów, którzy nie pozostaną obojętni na cokolwiek nietypowego, dotyczącego posesji za płotem, czy po drugiej stronie ulicy. Wzajemne dyskretne dozorowanie domów, także w połączeniu z prostymi alarmami może być naprawdę skuteczne.
 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Redakcja
Zdjęcia: Ropam, SATEL, Legrand, DAHUA, GDE


Zobacz także
Wymiana czujek ruchu na nowsze modele. Kiedy i dlaczego warto?

Wymiana czujek ruchu na nowsze modele. Kiedy i dlaczego warto?

Jednym z podstawowych elementów systemu alarmowego są czujki ruchu. Wykrywają... ¬ więcej...

 
Hybrydowa ochrona obiektu - system ABAX 2 - korzyści dla inwestora i instalatora

Hybrydowa ochrona obiektu - system ABAX 2 - korzyści dla inwestora i instalatora

Kompleksowa ochrona obiektu i terenu wokół niego wymaga dobrego i sprawdzonego... ¬ więcej...

 
System alarmowy PERFECTA - Perfekcyjna ochrona obiektów

System alarmowy PERFECTA - Perfekcyjna ochrona obiektów

Ochrona obiektu oraz zapewnienie bezpieczeństwa osobom, które w nim przebywają,... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet