gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

Karlik   Legrand

Hager     Ospel   

GDE Apator

 nVent Werit


Dahua   Solsum

W2  FENIX

Intersoft

FibaroNoark

 Elektra   Pawbol

znajdź fachowca
NTS top w nowym oknie

Legrand - ochronniki przeciwprzepięciowe klasy B+C

aktualizacja: 23-12-2016, 10:21 – artykuł promocyjny


Potrzeba stosowania stopniowania ochronników przeciwprzepięciowych w instalacji elektrycznej wymusza stosowanie ochronników klasy B oraz klasy C. W przypadku rozdzielnicy w domu jednorodzinnym staje się to trochę kłopotliwe, bowiem stosowanie klas B i C blisko siebie wymaga także zastosowania dodatkowych dławików odprzęgających. Wszystko to razem zajmuje dużo miejsca w rozdzielnicy i jest dosyć kosztowne. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie ochronnika przeciwprzepięciowego klasy B+C, które właśnie do swojej oferty wprowadziła firma Legrand.

W nowej ofercie Legrand obok już istniejącego asortymentu znajdują się 3 nowe produkty: jednobiegunowy ochronnik przeciwprzepięciowy (nr referencyjny 603950), czterobiegunowy ochronnik przeciwprzepięciowy (nr referencyjny 603953) oraz wkład wymienny do ww. ochronników (nr referencyjny 603954). Parametry techniczne nowych ochronników to: I imp = 8kA, I max = 60kA, poziom ochrony Up = 1,2kV (przy prądzie znamionowym In=5kA), napięcie stałej pracy Uc = 320V. Ochronniki te mogą pracować we wszystkich rodzajach sieci TT oraz TN. Tak dobrane parametry techniczne tych ochronników sprawiają, że są one idealne do stosowania w budownictwie mieszkaniowym.

Fundamentalnym pytaniem pozostaje, kiedy zastosować klasę B+C. Nie zawsze bowiem jest ona potrzebna i wymagana. Należy je stosować tam, gdzie oprócz klasy C potrzebna jest także klasa B, czyli tam gdzie istnieje ryzyko narażenia instalacji elektrycznej i odbiorników do niej przyłączonych na skutki bezpośredniego uderzenia pioruna.


Legrand - Ochronnik przeciprzepięciowy klasy B+C

Fot. Ochronnik przeciprzepięciowy klasy B+C

 

 

Są to instalacje znajdujące się w budynkach:

 

  • z zewnętrzną instalacją piorunochronną 
  • zasilanych z linii napowietrznych
  • zasilanych linią kablową o krótkich odcinkach
  • obiektach bez instalacji odgromowej, ale znajdujących się w pobliżu wysokich budynków i połączonych z nimi wspólnym uziemieniem


W pozostałych przypadkach stosowanie klasy B lub B+C nie jest wymagane i w domu jednorodzinnym zasilanym z linii kablowej w rozdzielnicy głównej można jako pierwszy stopień zastosować od razu klasę C. W takim przypadku nie występuje bowiem prawdopodobieństwo przepięcia w instalacji na skutek bezpośredniego uderzenia pioruna. Zaletą wynikającą z zastosowania ochronników klasy B+C jest jego kompaktowa budowa i prostota montażu. Zajmuje on w rozdzielnicy niewielką ilość miejsca, co w przypadku domów jednorodzinnych, gdzie z reguły stosuje się rozdzielnice o pojemności około 48-72 modułów ma istotną wartość. Nie bez znaczenia jest również fakt, że stosowanie takiego ochronnika nie ma ograniczeń co do zachowania odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi stopniami. Wszystkie te zalety oraz ww parametry techniczne powodują, że nowy ochronnik klasy B+C Legrand jest idealnym produktem do zastosowania w budownictwie mieszkaniowym.


Legrand - Rozdzielnica naścienna Nedbox wyposażona w aparaturę modułową

Fot. Rozdzielnica naścienna Nedbox wyposażona w aparaturę modułową


Nowa oferta uzupełnia istniejącą już wcześniej ofertę Legrand z zakresu ochrony przeciwprzepięciowej. W dotychczasowej ofercie znajdziemy ochronniki klasy B o poziomie ochrony Up = 2kV oraz ochronniki klasy C o poziomie ochrony Up od 1,2kV do 1,8kV. Oprócz tego w ofercie istnieją dławiki odprzęgające umożliwiające koordynację ochronników w jednej instalacji a także ochronniki do zabezpieczania linii telefonicznych i komputerowych.

Wprowadzenie nowych ochronników klasy B+C do oferty Legrand sprawia, że oferta przeznaczona dla budownictwa jednorodzinnego i wielorodzinnego zaspokoi potrzeby każdego instalatora. Znajdziemy w niej pełen przekrój wyłączników nadprądowych S 300 z przeznaczeniem do różnego typu instalacji. Produkowane są one w rozwiązaniach jedno- i dwubiegunowych z przeznaczeniem dla instalacji jednofazowych oraz trzy- i czterobiegunowych dla instalacji trójfazowych.

 

Legrand

 

Charakterystyki czasowo-prądowe jakie możemy znaleźć w ofercie Legrand to B, C i D w wykonaniach na prądy znamionowe od 0,5 do 125A i zdolności zwarciowe od  6kA do 25kA (wg EN 60898). W ofercie znajdziemy również wyłączniki różnicowoprądowe do sieci jednofazowych P 302 oraz P 304 do sieci trójfazowych. Oferta tych wyłączników obejmuje wykonania na prądy znamionowe od 16A do 80A oraz prądy różnicowe znamionowe od 10mA do 500mA. Aby uzmysłowić sobie kompleksowość oferty wystarczy wspomnieć, że najczęściej stosowane w budownictwie mieszkaniowym zabezpieczenia różnicowoprądowe wykonywane są na prądy różnicowe znamionowe równe 30mA. W ofercie znajdziemy także stosowane głównie na wejściu instalacji rozłączniki izolacyjne FR 300, służące do rozłączania obwodów elektrycznych i stworzenia w nich przerwy izolacyjnej. Jest to bardzo przydatne przy różnego rodzaju pracach modernizacyjnych czy remontowych w domu (np. bezpieczna wymiana gniazdka). W ofercie Legrand znajdują się aparaty jedno-, dwu-, trzy- i czterobiegunowe o prądach znamionowych od 16A do 125A. Fot. Ochronnik przepięciowy klasy C


Z innych aparatów elektrycznych modułowych mogących znaleźć zastosowanie w instalacjach naszych mieszkań i domów należy wymienić:

  • lampki sygnalizacyjne służące do sygnalizacji działania aparatów i informujące o obecności lub braku napięcia
  • wyłączniki silnikowe zabezpieczające urządzenia wyposażone w silniki trójfazowe (układy wentylacji, bramy garażowe, urządzenia budowlane, hydrofor)
  • programatory, które umożliwiają zaprogramowanie pracy poszczególnych odbiorników (ogrzewanie, automatyka, rolety antywłamaniowe)
  • wyłączniki schodowe do sterowania oświetleniem na klatkach schodowych
  • wyłączniki zmierzchowe do zapalania o zmierzchu i wyłączania o świcie obwodów oświetleniowych (parkingi, ogrody)
  • styczniki przeznaczone do załączania odbiorników energii elektrycznej, sterowane np. za pomocą programatorów

 

Legrand

 

Wszystkie wymienione wyżej aparaty elektryczne można zamontować w jednym wygodnym dla użytkownika miejscu. Do tego są przeznaczone rozdzielnice modułowe. W ofercie Legrand znajduje się szereg rozwiązań oraz różnego rodzaju wielkości rozdzielnic. Najbardziej typowymi są rozdzielnice wnękowe montowane we wnęce wykonanej w ścianie. Dzięki temu nie zajmują one dodatkowej przestrzeni w pomieszczeniu. Wykonywane są jako rozdzielnice, które w jednym rzędzie pomieszczą 12 modułów (RWN) o wielkościach od 12 do 48 modułów. Dla użytkowników, którzy chcą zamontować większą ilość aparatów Legrand oferuje rozdzielnice na 18 modułów w jednym rzędzie (Ekinoxe TX) o pojemności od 36 do 72 modułów. W przypadku zastosowania rozdzielnic naściennych możemy skorzystać z rozdzielnic Nedbox (od 8 do 48 modułów) albo też większych rozdzielnic Ekinoxe TX (od 18 do 72 modułów). Przód rozdzielnicy możemy zamknąć estetycznymi drzwiczkami, których Legrand ma szeroki wybór: od transparentnych (przezroczystych) poprzez izolacyjne białe aż do metalowych (białych).
 

Kontakt w sprawie produktów:

Legrand Polska Sp. z o.o.
tel. (22) 549 23 30
Infolinia 801 133 084
www: www.legrand.pl
www.legrandwdomu.pl
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Popularne rozdzielnice słupkowe od PAWBOL w wersji z blachy 2 mm

Popularne rozdzielnice słupkowe od PAWBOL w wersji z blachy 2 mm

Cieszące się dużą popularnością rozdzielnice słupkowe są teraz dostępne w... ¬ więcej...

 
Platforma Merxu - sprawdź ofertę elektrotechniki i oświetlenia

Platforma Merxu - sprawdź ofertę elektrotechniki i oświetlenia

Platforma Merxu ułatwia skuteczną wymianę handlową między krajami Europy Środkowej.... ¬ więcej...

 
Nowa aplikacja Hager Ready - codzienne wsparcie dla Instalatorów

Nowa aplikacja Hager Ready - codzienne wsparcie dla Instalatorów

Nowa, zaktualizowana wersja aplikacji Hager Ready to narzędzie pomocne elektroinstalatorom... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet