gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 Hewalex  

Buderus   Werit

Galmet    logo Stiebel Eltron

NTS Energy De Dietrich

    Immergas

  Solsum

znajdź fachowca

Hewalex - patron sekcji


Przydomowe oczyszczalnie ścieków

aktualizacja: 02-10-2020, 06:05 – artykuł promocyjny


Przydomową oczyszczalnię ścieków można potraktować jako alternatywę dla szamba. Jest jednak mniej popularna ze względu na specjalne wymagania, które należy spełnić, aby ją zamontować. Co więcej, w kwestii montażu jest rozwiązaniem droższym niż szambo i zajmuje więcej miejsca. Mimo to,jest to rozwiązanie ekologiczne i opłacalne – zarówno finansowo, jak i w kwestii obsługi. Roczny koszt użytkowania przydomowej oczyszczalni ścieków jest niski, a stosunkowo droga inwestycja zwraca się w szybkim tempie.


Przydomowe oczyszczalnie ścieków występują w wielu wariantach. Wybór odpowiedniego jest zależny od warunków na działce, między innymi jej wielkości, rodzaju gruntu, na którym działka się znajduje oraz liczby mieszkańców i ilości produkowanych ścieków przez każdego z nich.


Najczęściej stosuje się następujące rodzaje przydomowych oczyszczani ścieków:

  • z drenażem rozsączającym – dreny ułożone pod powierzchnią terenu tworzą rury. Niezbędnym warunkiem jest przepuszczalność gruntu i poziom wody gruntowej niższy niż 150 cm od drenów
  • z filtrem piaskowym – wstępnie oczyszczone ścieki przepływają przez piasek, który je doczyszcza. W kolejnym kroku są odprowadzane na zewnątrz lub do gruntu
  • z filtrem gruntowo- roślinnym – podobnie do filtrów piaskowych. Trzcina lub wierzba na powierzchni mają korzenie z bakteriami udrażniającymi filtrację
  • z osadnikiem gnilnym – zbiorniki, czyli kilka komór, w których ciężkie zanieczyszczenia opadają na dno i tworzą osad. Bakterie beztlenowe rozkładają go, a tym samym zmniejsza się ich szkodliwość.

 

Oczyszczalnie biologiczne EKO-BIO

 

Przeznaczone są głównie dla osób, które na swojej działce mają trudne warunki wodno-gruntowe. Dzięki zastosowaniu oczyszczania tlenowego, ściek oczyszczony jest w 98% i łatwo wchłania się w grunt. Oczyszczalnie biologiczne mają 5 komór, mogą mieć różne odprowadzenia oczyszczonego ścieku, oczyszczanie beztlenowe i tlenowe zachodzi w zbiorniku. Wymagają doprowadzenia instalacji elektrycznej.

fot.: EKO-BIO

 

Roth – oczyszczalnia MicroStep Twinbloc 
 

Oczyszczalnia ścieków Roth

fot.: Roth


Biologiczna oczyszczalnia o niewielkich rozmiarach, wykonana zgodnie z wytycznymi określonymi przez Europejskie Normy EN 12566-1 oraz EN 12566-3. Oczyszczalnia do działania nie wymaga dodawania biopreparatów. Składa się z trzech komór oczyszczania. Może obsłużyć 4-6- osób lub 8-12 w zależności od zestawu.

 

Bio Easy Flow od Haba

Przydomowa oczyszczalnia ścieków Haba

fot.: Haba


Jednokomorowa oczyszczalnia biologiczna wyposażona w pompę odprowadzającą lub umożliwiająca zagospodarowanie ścieków bez względu na to, jaki jest poziom wody gruntowej i rodzaj gruntu. Dużą zaletą jest możliwość wkomponowania jej w ogród, dzięki czemu jest niewidoczna. Oczyszczone ścieki można wykorzystać w celu nawodnienia roślin.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: EKO-BIO, Roth, Haba


Zobacz także
Energooszczędne rozwiązania dla budujących dom

Energooszczędne rozwiązania dla budujących dom

Idealna sytuacja to taka, w której budując lub remontując dom, a potrzebne... ¬ więcej...

 
Termomodernizacja ze wsparciem: warto postawić na pompy ciepła i panele fotowoltaiczne

Termomodernizacja ze wsparciem: warto postawić na pompy ciepła i panele fotowoltaiczne

Pompy ciepła NIBE zapewniają nie tylko ekologiczne ogrzewanie domu, ale doskonale... ¬ więcej...

 
Modułowe przejścia komunikacyjne i podesty dachowe

Modułowe przejścia komunikacyjne i podesty dachowe

Dach w nowoczesnych budynkach to płaska przestrzeń dedykowana do posadowienia maszyn... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet