gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

 

BuderusJunkers

Immergas 

  glen dimplex logo

 

logotyp partner serwisu E.ON Foton Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

REGULUS-system
  Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft
 

polecamy

Junkers - patron


Gdzie umieścić kocioł grzewczy

aktualizacja: 25-10-2021, 11:18 – artykuł promocyjny


Przed przystąpieniem do zakupu kotła grzewczego, dobrze jest najpierw wybrać miejsce, w którym chcemy umieścić ten kocioł, bowiem wtedy dokładnie wiemy na jakie parametry mamy zwracać uwagę. Pozwoli nam to ponadto dopasować kocioł do naszych wymagań. Instalując kocioł grzewczy należy przestrzegać obowiązujących przepisów. Warunkiem, o którym należy pamiętać przy wyborze miejsca montażu kotła, jest to, że kocioł nie może znajdować się w pomieszczeniu przeznaczonym na stały pobyt ludzi. Przykładem takiego pomieszczenia jest sypialnia. Kocioł można zamieścić natomiast w kuchni oraz w łazience.

Lumea MPX - kompaktowy kocioł od De Dietrich

fot.: Lumea MPX - kompaktowy kocioł od De Dietrich

 

 

W jakim pomieszczeniu może znajdować się kocioł grzewczy - wymagania

 

Pomieszczenie, w którym będzie pracował kocioł na gaz ziemny powinno mieć też przynajmniej 2,2 metra wysokości. Jeżeli dom został wzniesiony przed 15 grudnia 2002 roku ta wartość wynosi 1,9 m. Przepisy określają również kubaturę pomieszczenia, w którym zamontowany będzie kocioł gazowy. Dla kotłów z zamkniętą komorą spalania jest to minimalnie 6,5 m3, dla kotła z otwartą komorą spalania wartość ta wzrasta do 8 m3. Pamiętajmy również, że kocioł z otwartą komorą spalania musi znajdować się w pomieszczeniu, w którym możliwe jest podłączenie do komina, wymaga także wykonania bezpośredniego nawiewu powietrza do pomieszczenia.

Kocioł wiszący - na jakiej wysokości

fot.: Buderus - kocioł Logamax plus GB122K

 

 

Kocioł gazowy w łazience

 

kocioł Victrix

fot.: Immergas - Kocioł kondensacyjny w łazience

 

Kocioł grzewczy zamontowany w łazience sprawdza się szczególnie w przypadku gdy ogrzewamy nim dodatkowo wodę użytkową, która wówczas ma najkrótszą drogę. Zwiększa to efektywność piecyka. Z racji charakteru większości łazienek, które należą do niewielkich pomieszczeń warto wybierać modele wiszące dwufunkcyjne lub ze zintegrowanym zasobnikiem na ciepłą wodę podgrzewaną systematycznie według zapotrzebowania bez jej magazynowania. W łazience lepiej sprawdzą się kotły z zamkniętą komorą spalania.
 


Zobacz także Jak ukryć piecyk gazowy w łazience

 

 

Kocioł w kuchni

 

Kuchnia jest pomieszczeniem, gdzie można montować kotły zarówno wiszące jak i te stojące - zgodnie z dysponowaną przestrzenią mogą również zawierać duży zasobnik. Montaż możne ograniczyć się do wkomponowania urządzenia w ciągu szafek kuchennych wiszących. Rozwiązanie to pozwala na częściowe ukrycie instalacji. Pamiętać należy jedynie o pozostawieniu przestrzeni umożliwiającej swobodny dostęp do kotła z każdej strony. Warto również zadbać o wybór modeli o cichym trybie pracy, by nie zakłócały nam spokoju.

 

Wiszący kocioł dwufunkcyjny kondensacyjny VICTRIX 26 2I Immergas

fot.: Immergas - Kocioł gazowy w kuchni

 

 

Kocioł w kotłowni, pomieszczeniu gospodarczym

 

Idealnym miejscem dla kotła o najmniejszej uciążliwości montażu jest oczywiście kotłownia. Jeśli posiadamy takie miejsce w naszym domu możemy wybrać duże kotły z pojemnymi zbiornikami. Z racji odległości urządzenia od pozostałych pomieszczeń domowych warto zadbać o automatyczne sterowanie oraz system cyrkulacji ciepłej wody użytkowej.

 

Równie dobrym miejscem na montaż kotła jest pomieszczenie gospodarcze lub inna niezagospodarowana część domu, jak na przykład przestrzeń pod schodami.

 

Gdzie jeszcze można zamontować kocioł?

 

W domach podpiwniczonych bez kotłowni możemy umieścić kocioł w innym miejscu naszej piwnicy zachowując wszystkie zasady bezpieczeństwa. Równie dobrym miejscem jest przedpokoju lub przestrzeń na poddaszu. Czy zatem wszędzie można montować kotły? Odpowiedź brzmi - nie. Warto przed przystąpieniem do montażu zaczerpnąć rady fachowca, gdyż na przykład kotły na LPG nie mogą znajdować się poniżej poziomu gruntu, a większość modeli nie powinno się instalować w pomieszczeniach sypialnianych.

Kotły wiszące - wybór miejsca montażu

fot.: Bosch-Junkers - wiszący gazowy kocioł kondensacyjny Bosch Condens 7000i

 

 

Zobacz także:


Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Immergas, De Dietrich, Bosch-Junkers, Buderus


Zobacz także
Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox

Finish-A prezentuje gotowy zestaw przyłączeniowy do kotłów FINbox, który... ¬ więcej...

 
Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Wybierz grupę pompową od NTS Energy

Promocyjne ceny grup pompowych, obniżone od 8 do nawet 22%, czekają w sklepie internetowym... ¬ więcej...

 
Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

Nowe zestawy PRIMOBOX ACB 930 i 950

AFRISO poszerza gamę zestawów mieszających PrimoBox ACB o modele 930 i 950.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2022 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet