
- Platforma merXu - sprawdź ofertę
- Jak podłączyć okap kuchenny do wentylacji?
- Darmowa energia ciepła i chłodu z gruntowego wymiennika ciepła
- Nowa era w ochronie mikrobiologicznej przewodów wentylacyjnych
- Odświeżona wersja programu Czyste powietrze 2,0
- Nowe modele klimatyzatorów marki TCL
- Centrale rekuperacyjne PremAIR z modułem CF
-
Klimatyzatory AUX - przewaga konkurencyjna
- Jak dobrać wentylator łazienkowy?
- Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza


Jak działa ogrzewanie nadmuchowe?
aktualizacja: 09-02-2022, 08:07 – artykuł promocyjny
Ogrzewanie nadmuchowe jest to metoda ogrzewania, która jest bardzo powszechna w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. System nadmuchowy nie cieszył się dużym zainteresowaniem w Polsce. W naszym kraju najpopularniejszą metodą ogrzewania jest instalacja centralnego ogrzewania z grzejnikami (system wodny). Jednak w ostatnich latach można zaobserwować wzrost zainteresowania ogrzewaniem nadmuchowym, co przekłada sie na zwiększenie liczby obiektów, w których instaluje się ten rodzaj ogrzewania.
Sposób działania ogrzewania nadmuchowego
W systemie ogrzewania nadmuchowego świeże powietrze pobierane jest przez czerpnię, a następnie poprzez kanały odprowadzane jest bezpośrednio do pieca nadmuchowego. Piec może być zasilany gazem ziemnym, propanem technicznym lub olejem opałowym. Powietrze przefiltrowane i podgrzane w piecu jest rozprowadzane układem przewodów nawiewnych do poszczególnych pomieszczeń. Odgałęzienia sieci są zakończone kratkami nawiewnymi lub nawiewnikami z regulacją przepływu. Zużyte powietrze usuwane jest z domu za pośrednictwem przewodów wentylacji grawitacyjnej (ewentualnie mechanicznej wywiewnej). Może być również zasysane do przewodu powrotnego i częściowo mieszane z ze świeżym (tzw. recyrkulacja). W systemie ogrzewania nadmuchowego elementem wymuszającym obieg powietrza jest wentylator pieca nadmuchowego. Dzięki płynnej regulacji obrotów wirnika ilość świeżego powietrza może być dostosowana do aktualnych potrzeb.
fot.: Orte Polska
Elementy składowe systemu ogrzewania nadmuchowego:
- Piec nadmuchowy, będący sercem systemu ogrzewania nadmuchowego, stanowi zródło ciepła. Jest on wyposażony w tradycyjny lub kondensacyjny (odzysk ciepła ze spalin) system odprowadzania spalin. Piec współpracuje z układem filtrów (tkaninowy, jonizacyjny), nawilżaczem oraz modułem klimatyzacji. Piec nadmuchowy może być zasilany gazem ziemnym, płynnym lub prądem.
- Wewnętrzna instalacja nadmuchowa, która wykonana jest w postaci prostokątnych kanałów. Na rynku dostępne są również kanały ze sztywnej płyty wykonanej z włókien szklanych połączonych żywicą termoutwardzalną pokrytą od strony zewnętrznej folią aluminiową zbrojoną siatką z włókna szklanego.
- Kratki nadmuchowe, za pomocą których powietrze wdmuchiwane jest do ogrzewanych pomieszczeń. Kratki te mogą być umieszczone w podłodze, ścianie lub suficie. Posiadają one możliwośc sterowania strumieniem powietrza dopływającego do ogrzewanego pomieszczenia.
Wyżej wymienione elementy składają się na standardowe wyposażenie instalacji ogrzewania nadmuchowego. Oprócz tego można je rozbudować o dodatkowe urządzenia takie jak: nawilżacz powietrza zapewniający właściwą wilgotność powietrza w okresie zimowym, zestaw do schładzania powietrza zapewniający odpowiednią temperaturę w okresie letnim, filtr jonizacyjny zapewniający idealnie czyste powietrze. System ogrzewania nadmuchowego uzupełniony o te dodatkowe elementy umożliwia całoroczną kontrolę nad klimatem w zamieszkiwanym pomieszczeniach.
Zalety ogrzewania nadmuchowego:
- efektywne, bez pośredników - polega ono na bezpośrednie ogrzanie powietrza. Ogrzewanie nadmuchowe pozawala pozwala na ominięcie podgrzewania czynników pośrednich, takich jak woda i grzejniki w ogrzewaniu tradycyjnym lub podłoga w ogrzewaniu podłogowym.
- bezpośredni nadmuch ciepłego powietrza umożliwia szybkie i równomierne nagrzewanie pomieszczeń.
- niezawodne - brak wody w tym systemie ogrzewania, oznacza brak ryzyka, trwałość instalacji i urządzeń nadmuchowych jest znacznie wyższa niż rozwiązań wykorzystujących wodę. Sama instalacja bez grzejników, zaworów, złączek - jest również mniej narażona na niebezpieczeństwo wystąpienia nieszczelności
- estetyczne - pozwala na swobodną aranżację wnętrz. Zamiast grzejników, zajmujących miejsce, utrudniających ustawienie mebli i sprzątanie, w podłodze lub pod stropem zamocowane są jedynie małe kratki nawiewne.
- komfortowe i funkcjonalne - pełnić może takie funkcje jak: ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja, filtrowanie oraz nawilżanie powietrza
- oszczędny - wynika to z krótkiego czasu ogrzewania pomieszczeń oraz z niskich kosztów eksploatacji: system powietrzny zużywa ponad 30% mniej paliwa ( gaz, olej, prąd ) niż tej samej mocy system wodny
- najniższa bezwładność systemu
- możliwość połączenia instalacji z kominkiem
Wady:
- konieczność posiadania drugiego źródła ciepła do podgrzewania cwu
- duże rozmiary przewodów wentylacyjnych
Funkcje ogrzewania nadmuchowego:
System ogrzewania nadmuchowego może być wzbogacony o inne urządzenia realizujące wiele dodatkowych funkcji, np.: oczyszczanie powietrza z pyłów, insektów, bakterii, sierści zwierząt, a nawet dymów i zapachów, jak również chłodzenie powietrza w okresie letnim, nawilżanie, osuszanie, jonizowanie, czy odzyskiwanie ciepła ze zużytego powietrza.
-
Chłodzenie
Utrzymanie w pomieszczeniach przyjemnego chłodu latem lub likwidację nadmiernego zawilgocenia zapewnia współpraca systemu ogrzewania powietrznego z klimatyzacją. Aby móc cieszyć się tym luksusem, do już istniejącego systemu należy podłączyć odpowiedni moduł chłodzący, który tworzą: skraplacz, parownik i przewody czynnika chłodniczego.
- Wentylacja
system nadmuchu gwarantuje wymianę całego powietrza na świeże w bardzo krótkim czasie. Funkcja ta jest przydatna zwłaszcza w czasie przebywania dużej grupy ludzi w zamkniętym pomieszczeniu.
- Filtrowanie
Zarówno powietrze powracające z pomieszczeń, jak i świeże, czerpane z zewnątrz, jest oczyszczane na filtrach. Powietrze przed wejściem do pieca nadmuchowego przedostaje się przez filtr włókninowy, który wyłapuje zanieczyszczenia. Ponadto system ogrzewania nadmuchowego zawiera dodatkowo filtr elektrostatyczny, zapewniający ujemną jonizację powietrza oraz eliminuje najmniejsze zanieczyszczenia (do 0,0001mm) takie jak: wirusy, bakterie, roztocza, grzyby, kurz domowy, dym paierosowy, kuchenny, substancje smoliste, pyłki alergenne, których nie można usunąć przy pomocy filtrów mechanicznych.
-
Regulacja wilgotności
W ogrzewaniu nadmuchowym w głównym kanale rozprowadzającym powietrze zainstalowany jest centralny, bezobsługowy nawilżacz. Jeśli powietrze jest zbyt suche, przepływając przez nawilżacz, zostaje nasycone parą wodną. Poziom nasycenia jest ustalany według potrzeb i kontrolowany przez specjalny czujnik. Do nawilżania wykorzystywana jest woda wodociągowa.
Zobacz także: Sposoby wentylacji w domach i mieszkaniach
Opracowanie: Redakcja
Źródło: Polski Komfort, Thermico Zdjęcia: Orte Polska |


![]() | Winterwarm Polska - jakie są innowacje i trendy technologiczne w ogrzewaniuPrzemysł budowlany mocno się zmienia, a rynek ogrzewania przechodzi tę metamorfozę... ¬ więcej... |
![]() | Oszczędzanie energii - dwa rozwiązania z jednej rękiBrama WinSelf i nagrzewnica EH to skuteczny system i niezawodna technologia od Winterwarm,... ¬ więcej... |
![]() | Jakie ogrzewanie na taras, balkon, do altanyTaras to ważna część każdego domu oraz mieszkania. Decydując się na przedłużenie... ¬ więcej... |


![]() LIQUID Technologies |
![]() Centrale wentylacyjne i wentylatory Neovent |
![]() Centrale wentylacyjne i wentylatory Östberg |
![]() Klimawent |
![]() Prodmax |