gorące tematy
tagi
partnerzy w dziale

logo VABO   Werit

SchellCedor

Ferdom    Akra
Pipelife
Eko-Bio

Diamond

Grupa Armatura 

   Nibco

Invena     logo Wilo

Intersoft

SFA Poland Sp. z o.o.   Uponor

znajdź fachowca
NTS top w nowym oknie

Cyfrowy elektromagnetyzer indukcyjny Clean Scale

aktualizacja: 11-05-2017, 07:39 – artykuł promocyjny


W procesach uzdatniania wody zdarza się, iż jej parametry pod względem chemicznym mieszczą się w normach, a pomimo to stwarza ona problemy. Często dotyczy to wody z sieci wodociągowej. Rozwiązaniem może być zjawisko polaryzacji wykorzystujące technologię indukcyjną, różniącą się zdecydowanie efektywnością działania od stałego pola magnetycznego wykorzystywanego w tradycyjnych magnetyzerach.
 

 

 


Elektromagnetyzer Clean-Scale to urządzenie powstałe na bazie odkryć w zakresie oddziaływania na ciecze indukcyjnym polem magnetycznym o częstotliwości fal radiowych. Clean-Scale efektywnie likwiduje problemy związane z teoretycznie dobrą, ale jednak twardą wodą. Poza tym skutecznie odkamienia i zabezpiecza instalacje wodne oraz przedłuża ich żywotność. Produkowane urządzenie jest dostosowane do BS 3535 norm bezpieczeństwa dla niskich napięć i zgodne z EN 55014, EN 50081/1, EN 50082/1 dla EMC regulacji dotyczącej kompatybilności elektromagnetycznych..

 

Clean-Scale

SAYMON-CleanScale

 

 

Efekty stosowania elektromagnetyzerów indukcyjnych

 

Dzięki zastosowaniu urządzeń SAYMON-CleanScale uzyskuje się:
 • odkamienianie instalacji i urządzeń, przez które przepływa woda
 • zabezpieczenie instalacji przed powstawaniem kamienia i trwałych osadów,
 • likwidację osadów z rdzy oraz ochronę instalacji przed korozją,
 • likwidację problemów z twardą wodą; podobne efekty fizyczne jak przy zmiękczaniu wody, dzięki temu nazywany jest popularnie elektronicznym zmiękczaczem wody,
 • stabilizację pH (zawężenie przedziału ),
 • poprawę efektów natlenienia (ścieków),
 • poprawę procesów flokulacji, koagulacji, sedymentacji (procesów oczyszczania ścieków),
 • poprawę odwadniania oasdów ściekowych,
 • poprawę i przyspieszenie procesów jonowymiennego uzdatniania wody,
 • wydłużenie czasu skuteczności działania reagentów przy metodzie jonitowej oraz skuteczności i trwałości odżelaziaczy,
 • zmniejszenie koncentracji chloru w wodzie.

 

 

Korzyści ze stosowania Clean-Scale

 

Koszt użytkowania elektromagnetyzera jest bardzo nieduży. W przypadku modelu z dwoma elementami magnetyzującymi koszt energii elektrycznej jest minimalny - zużycie wynosi zaledwie 0,3 kWh miesięcznie. Biorąc pod uwagę tylko oszczędności wydatków na środki chemiczne i sól, koszt nabycia urządzenia zwraca się w pierwszym roku. Dalsze oszczędności wynikają ze zmniejszenia strat, wynikających z oporów pompowania (oszczędność energii elektrycznej) oraz zwiększenia współczynnika przenikania ciepła na skutek likwidacji warstwy kamienia w instalacji i urządzeniach.

 

SAYMON-CleanScale

Wykres pokazuje likwidację kamienia kotłowego w instalacji, w funkcji czasu od momentu zainstalowania elektronicznego elektromagnetyzera indukcyjnego SAYMON-CleanScale. 

SAYMON-CleanScale

 

Użytkowanie elektromagnetyzera przedłuża żywotność urządzeń i instalacji np.: term, piecyków gazowych, pralek, zmywarek, kotłów centralnego ogrzewania i całej instalacji grzewczej oraz instalacji wodociągowej łącznie z armaturą sanitarną.
W przypadku zakładów przemysłowych dodatkową korzyścią są rzadsze przestoje, wynikające z konieczności remontów i konserwacji, również większa wydajność systemów (myjących, czyszczących, chłodniczych, grzewczych itp.).

Po odkamienieniu instalacji i odfiltrowaniu zawiesin woda jest uzdatniona i smaczna organoleptycznie.
Zastosowanie urządzeń SAYMON-CleanScale redukuje zużycie mydeł i detergentów. Dzięki zmniejszonemu zużyciu środków chemicznych redukuje się niekorzystne zrzuty do środowiska.
Zastosowanie systemu SAYMON-CleanScale ułatwia redukcję obecności bakterii przez eliminację źródeł zagnieżdżenia odpowiedzialnych za rozmnażanie się flory bakteryjnej w systemach wodnych.

 

 


Montaż elektromagnetyzera polega na zamocowaniu części komputerowej w okolicy rury i nawinięciu przewodów na rurę zasilającą za wodomierzem.

 

 

Charakterystyka i zasada działania elektromagnetyzera

 

Elektromagnetyzer indukcyjny Clean-Scale jest urządzeniem elektronicznym skonstruowanym w technologii cyfrowej. Składa się z części komputerowej umieszczonej w plastikowej obudowie, wyposażonej w diody informujące o prawidłowości i określonej fazie działania oraz z izolowanych przewodów miedzianych (anten) przeznaczonych do owinięcia na zewnętrznej stronie rur, przez które przepływa ciecz. Zasilanie odbywa się z sieci 220-240 V. Bardziej zaawansowane modele posiadają możliwość regulacji natężenia pola, jak również częstotliwości sygnału od 0,25 sekundy do 128 sekund. Praca elektromagnetyzera polega na przekazywaniu do cieczy unikalnych kombinacji fal radiowych o niskiej częstotliwości poprzez anteny owinięte na rurach. Wytworzona w ten sposób pętla indukcyjna powoduje, że wapń, magnez i inne molekuły posiadają ładunek dodatni. Sprawia to, że odpychają się od siebie nawzajem, zabezpieczają rury i inne urządzenia przed tworzeniem się kamienia wapiennego, a także zmniejszają napięcie powierzchniowe wody i poprawiają jej walory organoleptyczne. Przez polaryzację soli uzyskuje się przetworzenie wcześniej zgromadzonego osadu w zawiesinę, co ułatwia odkamienienie systemu. Działanie urządzenia nie wpływa na chemiczny skład wody, ponieważ nic do niej nie jest dodawane ani z niej usuwane.

Clean-Scale dostępny jest w kilku wersjach, w zależności od ilości i prędkości przepływającej wody, przeznaczonych do użytku domowego lub przemysłowego. Każde zmniejszenie lub zwiększenie ładunków dodatnich lub ujemnych będzie miało wpływ na kamień na ściance rury. Pole magnetyczne i elektryczne wpływa na płyn, który z kolei oddziałuje na strukturę cząsteczkową składników kamienia osadzonego na ściankach rury. Woda poddana działaniu urządzenia, po przejściu przez pole elektryczne niesie skumulowane cząsteczki, które znajdują się na swoim najniższym poziomie energii; są ustabilizowane. Stwarza to warunki do osiadania nieustabilizowanego kamienia na końcu systemu wodnego. Przyczepiony już kamień przekazuje swoje komponenty jonowe na bardziej stabilne cząstki płynące. W ten sposób następuje odkamienienie. Dzięki cząsteczkom spolaryzowanym woda charakteryzuje się niskim napięciem powierzchniowym. Oprócz redukcji energii potrzebnej do pompowania, dodatkową korzyścią jest miękkość wody. Wapń jest jednak ciągle obecny w wodzie, aczkolwiek w innej formie. Dlatego też używanie standardowych testów na twardość wody jest niewłaściwe. Natomiast testy mydlane wykazują, że woda jest bardzo mękka. Proces może być zastosowany w urządzeniach przemysłowych, w celu oddziaływania na inne systemy koloidalne. Na przykład wiadomo, że jest efektywny w zmniejszeniu narastania siarczanu wapnia jako gipsu (CaSO4). Clean Scale może być przystosowany do specyficznych wymagań dzięki regulacji zmiennych sygnałów.

 

 

Urządzenie jest praktycznie bezobsługowe

 

Na froncie obudowy znajdują się cztery zapalające się kolejno diody wskazujące, iż urządzenie funkcjonuje prawidłowo. W ciągu pierwszych 4-8 tygodni, gdy następuje oczyszczanie instalacji z kamienia, wskazane jest spuszczenie rano niewielkiej ilości wody ciepłej i zimnej ponieważ odkamienianie zachodzi również w nocy. Montaż jest prosty i nie wymaga ingerencji w instalację. Polega na zamocowaniu części komputerowej w okolicy rury i nawinięciu przewodów (anten) na rurę zasilającą wodę za wodomierzem. W przypadku centralnego ogrzewania montaż należy przeprowadzić na rurze zasilającej za piecem.
 


Na uwagę zasługuje również stosowanie elektromagnetyzera indukcyjnego Clean Scale w instalacji paliwowej zasilającej urządzenia grzewcze w paliwa niekonwencjonalne. Wraz z palnikiem uniwersalnym Saymon-Kroll typu KG pozwala na skuteczne spalanie z zachowaniem norm emisyjnych olejów przepracowanych (zużytych maszynowych i silnikowych), a także olejów roślinnych opałowych lekkich.

 

 

Korzyści wiążące się z używaniem elektromagnetyzera Clean Scale:

 

 • Mieszkania lub domy:


- poprawa jakości i walorów smakowych wody,
- przekształcenie osadów do postaci jonowej Ca+2,
- zmniejszenie wywoływania odczynów alergicznych skóry (mydła i płyny do kąpieli lepiej są usuwane z ciała),
- przedłużenie żywotności instalacji ciepłej i zimnej wody oraz centralnego ogrzewania,
- przedłużenie żywotności oraz poprawa skuteczności działania, takich urządzeń, jak: pralki, zmywarki, ekspresy do kawy i herbaty, piece, termy, armatury, wanny z hydromasażem, prysznice,
- zmniejszenie zużycia środków chemicznych do utrzymania czystości oraz środków zmiękczających do pralek i zmywarek,
- lepsze efekty mycia glazury, podłóg (woda pozbawiona osadów nie pozostawia smóg i zacieków),
- zwiększony efekt działania urządzeń do uzdatniania wody (filtry, odwrócona osmoza oraz wydłużenie okresu działania ich elementów wymiennych).

 

 • Baseny kąpielowe


Zastosowanie elektromagnetyzera Clean Scale w obiegu wody basenowej wywołuje następujące efekty:

- znaczne obniżenie koncentracji chloru (Cl2) likwidujące problem podrażnienia oczu,
- oczyszczenie instalacji uzdatniającej wodę z osadów kamienia wapiennego,
- likwidacja nalotów (linii) na bocznych ścianach basenu (tym samym likwidacja miejsc, gdzie gromadzą się różnego rodzaju bakterie łącznie z patogennymi takimi jak: Legionella pneumophila),
- stabilizacja pH na poziomie około 7,5,
- wrażenie znacznego zmiękczenia wody,
- podwyższenie zawartości tlenu (O2) w wodzie,
- przedłużona żywotność instalacji,
- duża oszczędność na chemikaliach, a w szczególności możliwość zmniejszenia dozowania chloru nawet do 50%.

 

 • Stacje uzdatniania wody


Uzdatnianie wody przy zastosowaniu elektromagnetyzera należy do metod, które nie zmieniają jej składu chemicznego. Poza już podanymi korzyściami do kolejnych efektów uzdatniania wody tą metodą należy zmiana koncentracji gazów zawartych w wodzie. Tlen posiada tendencje zwiększania swojej koncentracji, natomiast gazy o większej liczbie atomowej (dwutlenek węgla, chlor, ozon) zmniejszają swą koncentrację w wodzie. Dzięki zmniejszeniu koncentracji dwutlenku węgla, przy neutralnym pH, spada korozyjność wody względem metali i betonu. W wodzie poddanej działaniu pola magnetycznego, na skutek dużej koncentracji tlenu, żelazo w postaci dwuwartościowej zostaje utlenione do postaci trójwartościowej. Wytrąca się osad Fe (OH)3, a związki żelaza dwuwartościowego nie wpływają niekorzystnie na twardość ogólną. Powstały osad jest łatwy do usunięcia z układu. Ponadto dzięki ww. procesowi zatrzymane zostaje tworzenie się nalotów z wodorotlenków żelaza na wewnętrznych częściach instalacji (wstrzymany jest rozwój bakterii żelazistych).

Elektromagnetyzer Clean Scale usuwa i zabezpiecza instalację przed powstawaniem kamienia kotłowego, pozostawiając jednocześnie w wodzie wapń, którego obecność jest korzystna dla organizmu ludzkiego. Pozbawiając wodę wapnia podwyższa się ryzyko zachorowań na serce.
Włączenie Clean Scale w system uzdatniania wody przyspiesza i poprawia procesy oczyszczania wody, zwiększa żywotność urządzeń i instalacji stacji uzdatniania. Dzięki zmniejszeniu koncentracji chloru wydłuża się znacznie żywotność stosowanych membran. W przypadku stosowania reagentów przy metodzie jonitowej zostaje znacznie wydłużony czas ich działania. Odżelaziacze i odmanganiacze podwyższają swoją skuteczność.

 

 • Oczyszczalnie ścieków


Zastosowanie Clean Scale w procesach oczyszczania ścieków przyniosło poprawę efektów w procesach flokulacji, koagulacji, sedymentacji, stabilizację odczynu pH, dekarbonizacji. Montaż magnetyzera realizuje się przed prasą do odwadniania osadów ściekowych (wirówką), na rurze doprowadzającej osad tuż przed miejscem dozowania polimerów. Uzyskuje się zmniejszenie zużycia polimerów o około 30%, przed komorą osadu czynnego lub na recyrkulacji osadu. Efektem jest stabilizacja pH, poprawa sedymentacji osadu, mniejsza podatność ścieków na pienienie, przed flotatorem  zmniejszenie zużycia chemikaliów, poprawa parametrów procesu flotacji.

Praca elektromagnetyzera polega na przekazywaniu do cieczy unikalnych kombinacji fal radiowych o niskiej częstotliwości poprzez anteny owinięte na rurach.
 


Ciecz poddana działaniu pola elektromagnetycznego zmienia swoje właściwości fizyczne zachowując niezmieniony skład chemiczny. Elektromagnetyzer indukcyjny Clean Scale znajdujący się w ofercie firmy Saymon zmienia polaryzację ładunków wody, dzięki czemu uzyskuje się poprawę jej parametrów oraz warunków funkcjonowania całej instalacji:

 • polepszenie walorów smakowych i efekt krystalicznie czystej wody,
 • oczyszczenie instalacji i urządzeń z kamienia i rdzawych osadów,
 • odkamienienie instalacji i urządzeń, przez które przepływa woda,
 • zabezpieczenie instalacji i urządzeń przed powstawaniem kamienia i osadów,
 • ochrona instalacji przed korozją,
 • zmiękczenie fizyczne wody,
 • likwidację nalotów na bocznych ścianach wanien, umywalek, basenu,
 • stabilizacja pH,
 • zwiększenie koncentracji tlenu,
 • zmniejszenie koncentracji chloru i dwutlenku węgla,
 • poprawa procesów flokulacji, koagulacji, sedymentacji,
 • poprawa odwadniania osadów ściekowych,
 • wydłużenie czasu skuteczności działania reagentów przy metodzie jonitowej oraz skuteczności i trwałości odżelaziaczy,
 • poprawa parametrów paliw niekonwencjonalnych, takich jak: oleje przepracowane, roślinne, a podawanych do spalania w palnikach uniwersalnych Saymon-Kroll typu KG, instalowanych w kotłach grzewczych i piecach nadmuchowych.


 

Kontakt w sprawie produktów:

P.H.U Saymon Sp. z o.o.
tel. (58) 664 92 96
www: saymon.eu
mail: wyślij wiadomość


Zobacz także
Kiedy zanieczyszczona woda wymaga dezynfekcji?

Kiedy zanieczyszczona woda wymaga dezynfekcji?

Korzystając z wody w naszych domach w różny sposób, możemy zauważyć... ¬ więcej...

 
Kompaktowy system odwróconej osmozy RO-31

Kompaktowy system odwróconej osmozy RO-31

Odwrócona osmoza jest nowoczesną technologią polegającą na wytwarzaniu najwyższej... ¬ więcej...

 
Nowa stacja zmiękczająca w ofercie SBS - poznaj KELLER Smart Carbon 30

Nowa stacja zmiękczająca w ofercie SBS - poznaj KELLER Smart Carbon 30

Nowa stacja zmiękczania wody nie tylko całkowicie likwiduje problem kamienia kotłowego.... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet