zwińgorące tematy
tagi

partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Wodne ogrzewanie podłogowe - awaryjność


Ogrzewanie podłogowe ze względu na oszczędność i komfort użytkowania to system coraz popularniejszy w polskich domach. Decydując się na takie rozwiązanie pamiętajmy, że o bezawaryjnym działaniu podłogówki decyduje wiele elementów od jakości wszystkich materiałów po prawidłowy projekt i montaż. Dziś radzimy, na co zwrócić uwagę przy zakupie podłogówki. 

Ogrzewanie podłogowe jest znacznie trudniejsze w wykonaniu niż instalacja grzejnikowa. Poza tym bardzo trudno będzie nam naprawić ewentualne błędy – nie można po prostu wymienić jakiegoś elementu, instalacja znajduje się bowiem pod podłogą i jest zalana jastrychem. Dlatego najważniejsze są przemyślane decyzje przed zakupem, a potem zadbanie o właściwe wykonanie. Podstawowe elementy, które zadecydują o jakości naszej ciepłej podłogi to: dobry projekt instalacji, wybór markowego i kompletnego systemu, fachowe wykonawstwo oraz gwarancja i dopełnienie jej warunków.

Producenci markowych systemów ogrzewania podłogowego, na przykład Purmo, dbają nie tylko o wysoką jakość wszystkich elementów systemu, ale także zapewniają także wsparcie techniczne i doradztwo w każdej sprawie. Poza tym polecą nam wykonawcę, który jest przeszkolony i gwarantuje prawidłowe wykonanie podłogówki.


Profesjonalna podstawa
Instalacja ogrzewania podłogowego bezwzględnie powinna być zaplanowana przez projektanta instalacji sanitarnych. Fachowo obliczy on zapotrzebowanie na ciepło danego pomieszczenia, uwzględniając rozkład pokoju, liczbę i wielkość okien oraz liczbę np. ścian zewnętrznych. Na podstawie tych danych zdecyduje o sposobie ułożenia rur grzejnych w podłodze i ich gęstości. Nie pozwólmy, aby instalator układał podłogówkę „na oko”, bez projektu. 


 Co prawda doświadczeni wykonawcy często są w stanie samodzielnie obliczyć konieczną moc ogrzewania podłogowego, jednak nie powinni ponosić za to odpowiedzialności. Łatwo tu o błąd, wynikający na przykład z niedoszacowania wielkości okien, i już mamy problem – podłogówka nie grzeje wystarczająco. Poprawki zwykle są bardzo trudne  do wykonania lub wręcz niemożliwe. 

Wodne ogrzewanie podłogowe - awaryjność


System na miarę

Kolejny krok to decyzja, jaki system kupimy. Lepiej zdecydować się na produkt markowy, na przykład Purmo. Pamiętajmy przy tym, że ogrzewanie podłogowe składa się z wielu różnych elementów: od izolacji, rur grzejnych po rozdzielacze oraz materiały montażowe. Jakość każdego z tych elementów ma niebagatelne znaczenie. Ważne jest także, aby idealnie się uzupełniały i pasowały do siebie. Najlepiej jest więc zdecydować się na cały system od jednego producenta. Często jest to warunek otrzymania gwarancji na ogrzewanie podłogowe, żaden producent nie może bowiem odpowiadać za elementy nie pochodzące od niego.

„Wszystkie elementy systemu ogrzewania podłogowego muszą odpowiadać przepisom: posiadać deklaracje zgodności lub aprobaty techniczne oraz atesty higieniczne” – mówi Danuta Szutkowska, w firmie Rettig Heating odpowiedzialna za ogrzewanie podłogowe - Nawet domieszki do betonu podlegają tym wymaganiom. Dla naszego bezpieczeństwa najlepiej jest więc zadbać, aby wszystkie elementy były markowe. Wtedy mamy pewność, że każdy z nich odpowiada właściwej normie, tak jak w przypadku systemu Purmo. Porozmawiajmy więc z instalatorem i sprawdzajmy oznaczenia na produktach”.

Firma Rettig Heating, producent ogrzewania podłogowego Purmo, oznacza swoje produkty charakterystycznym logo z kotkiem. Izolacja termiczna nosi nazwę Rolljet widoczną na folii, rury zaś są pakowane w oznaczone kartony. Elementy systemowe: rozdzielacze, szafki rozdzielaczowe mają oznaczenia wytłoczone lub naklejone. Taśma izolacyjna brzegowa ma na fartuchu nadruk z logo Purmo i jest pakowana w worki foliowe z etykietą.


Wykonawca na wagę złota

Profesjonalne ułożenie podłogówki to klucz do sukcesu. Nie jest to łatwa sprawa, dlatego warto poszukać doświadczonej ekipy i nie kierować się tylko ceną wykonawstwa. Dobrzy producenci szkolą instalatorów w zakresie stosowania swoich systemów. Na przykład firma Rettig Heating, producent systemu Purmo, prowadzi Klub Polecanego Instalatora. Zrzeszeni w klubie wykonawcy są regularnie szkoleni z zasad stosowania produktów Purmo i zawsze mogą liczyć na doradztwo producenta. Otrzymują także certyfikaty poświadczające odbycie szkolenia. Na stronie internetowej producenta, na przykład www.purmo.pl, sprawdzonych wykonawców znajdziemy w zakładce „Znajdź instalatora”.
 

Wodne ogrzewanie podłogowe - awaryjność


Gwarancja

Gwarancja w przypadku ogrzewania podłogowego ma ogromne znaczenie. „Dla systemu Purmo okres gwarancji wynosi aż 10 lat - mówi Danuta Szutkowska – A jego trwałość szacujemy na pół wieku. Pamiętajmy, że gwarancja jest udzielana tylko wtedy, gdy zastosowaliśmy kompletny system pochodzący od jednego producenta. Sprawdzajmy więc, czy instalator nie stosuje „zamienników”, które w przyszłości mogą ulec awarii i uniemożliwią nam skorzystanie z gwarancji.”

Gwarancję Purmo otrzymujemy od instalatora po wykonaniu prac, koniecznie wiec tego dopilnujmy. Warunek konieczny (formularz, który trzeba wypełnić) jest również na stronie internetowej www.purmo.pl. Gwarancja zawiera wszelkie warunki, które należy spełnić i precyzyjnie określa sposób rozpatrywania roszczeń, aby zapobiec możliwości dowolnej interpretacji zapisów. Jest sporządzona tak, aby wszystkie warunki były dla nabywcy jasne i zrozumiałe.


Opracowanie: Redakcja
Źródło: Purmo

Zobacz także
Prosta rozwiązanie na instalację na 3 obiegi grzewcze

Prosta rozwiązanie na instalację na 3 obiegi grzewcze

Planujesz bardziej rozbudowaną instalację, w której musisz połączyć różne... ¬ więcej...

 
Rury KELLER PR-RT w nowej konstrukcji pięciowarstwowej 5W

Rury KELLER PR-RT w nowej konstrukcji pięciowarstwowej 5W

Grupa SBS nie ustaje w podwyższaniu jakości oferowanych produktów. Świadczy... ¬ więcej...

 
Rury wielowarstwowe do ogrzewania podłogowego

Rury wielowarstwowe do ogrzewania podłogowego

Z końcem ubiegłego wieku ogrzewanie podłogowe uważane było za luksus i rozwiązanie... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet