zwińgorące tematy
tagi

partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Płytowy fundament i strop grzewczy Legalett

aktualizacja: 04-08-2016, 09:05 – artykuł promocyjny


System Legalett jest połączeniem konstrukcji płyty fundamentowej z systemem ogrzewania podłogowego powietrzem w obiegu zamkniętym. Ta nowatorska koncepcja została opracowana w Szwecji, opatentowana i posiada aprobaty i atesty w wielu krajach (min. w Niemczech, Japonii, Norwegii, Danii, Finlandii, Kanadzie i Polsce). System ten znajduje zastosowanie w domach jednorodzinnych, szkołach, przedszkolach, halach przemysłowych i sklepowych oraz w wielopoziomowych budynkach mieszkalnych.

Szwedzi wymyślili w budownictwie wiele praktycznych rozwiązań, które mają zapewniać użytkownikom komfort ciepła. Wpłynął na to ostry klimat i ukształtowana przez wieki skrzętność, charakterystyczna dla mieszkańców Skandynawii. Od blisko dwudziestu lat stosują grzewczą płytę fundamentową "Legalett", która jest połączeniem elementu konstrukcyjnego z podłogową płytą grzewczą. Fundamentowa płyta grzewcza obniża koszty budowy i pozwala na ekonomiczne ogrzanie pomieszczeń. W Polsce to rozwiązanie jest stosowane od pięciu lat za pośrednictwem gdańskiej firmy Legalett Polska.
 

Płytowy fundament i strop grzewczy Legalett


Zacznijmy od tego, że ogrzewanie podłogowe każdego rodzaju zapewnia idealny rozkład temperatury we wnętrzach. Inaczej mówiąc ogrzewa najpierw niskie partie powietrza, co szczególnie jest ważne, gdy w domu są małe dzieci. Mając ogrzewanie podłogowe nie marzną nam nogi. Korzystając z kaloryferów, szczególnie gdy są umieszczone przy ścianach wewnętrznych, musimy zużyć więcej energii cieplnej by uzyskać przy podłodze temperaturę porównywalną z ogrzewaniem podłogowym. Ciepło bowiem najpierw idzie do góry i w tych partiach mieszkania jest np. 24 st. C a przy podłodze 20 st. C , przy ogrzewaniu podłogowym - odwrotnie. W bardzo wielu budynkach nie przewiduje się piwnic. Zastępują je pomieszczenia na pierwszej kondygnacji. W domach jednorodzinnych tak są np. umieszczone garaże i spiżarnie. W szkołach czy przedszkolach szatnie itp. Szwedzi doszli do wniosku, że wylewanie ław fundamentowych w takich budynkach jest marnotrawstwem czasu i pieniędzy. Niepotrzebnie zużywa się dużo betonu i szalunków oraz traci się czas na prace ziemne. Stosując fundamentową płytę grzewczą wystarczy usunąć spod powierzchni obrysu budynku 10 cm warstwę humusu i w to miejsce położyć warstwę drenażową z zagęszczonego piasku, żwiru lub pospółki. Przygotowanie płyty nie wymaga żadnych skomplikowanych urządzeń (zobacz zdjęcia z budowy płyty grzewczej na końcu artykułu).

Płyta fundamentowa, będąc konstrukcją nośną, równomiernie przenosi obciążenie z budynku na grunt poprzez całą swoją powierzchnię. Tam, gdzie tereny są o wysokim poziomie wód gruntowych albo o niskiej nośności ta metoda eliminuje szereg uciążliwych i kosztownych prac. Wielu właścicieli domów jednorodzinnych nie zdecydowałoby się na nabycie działki (na przykład na gdańskiej Olszynce, gdzie woda znajduje się bardzo wysoko), gdyby nie możliwość położenia płyty fundamentowej "Legalett". Mieszkańcy obawialiby się wody w piwnicach i zawilgocenia murów. W połączeniu z płytą "Legalett" można budować w błyskawicznym tempie i bardzo ekonomicznie, zapewniając równocześnie komfort użytkowania. Konstrukcja ścian zapewnia również wysoką izolacyjność. W płycie " Legalett" od gruntu izoluje gruba 16 cm warstwa styropianu, ułożona dwuwarstwowo, mijankowo, co zapewnia ochronę przed przenikaniem zimna i wilgoci. Podobnie jest zaizolowany cokół budynku z kształtek styropianowych o grubości 17 cm, pełniących równocześnie na początku budowy funkcję szalunku płyty. Tak wiele uwagi poświęciliśmy warstwie izolacyjnej ponieważ ona to decyduje o efektywności ogrzewania podłogowego oraz zapobiega "uciekaniu" ciepła do gruntu.
 

Płytowy fundament i strop grzewczy Legalett


Charakterystyczną cechą systemu "Legalett" jest ogrzewanie podłogi gorącym powietrzem, które jest rozprowadzane za pomocą rur spiro o przekroju 100 mm, ułożonych na pokrytej siatką zbrojeniowej warstwie styropianu. Rury są zalewane betonem. Z tego względu bardzo ważne jest zaprojektowanie ich gęstości tak, by odpowiadała ona zapotrzebowaniu na ciepło w danym obiekcie, ponieważ po zabetonowaniu nie ma szans na korekty. Agregat grzewczy znajduje się w metalowej obudowie umieszczonej całkowicie w płycie fundamentowej, z dostępem ukrytym pod płytą maskującą. Odległość między rurami wynosi od 0,8 do 1,2 m.

Przy wyznaczaniu przebiegu rur bierze się pod uwagę rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń, tworząc niezależne od siebie strefy. Pozwala to na zmianę temperatury w tych strefach poprzez regulację temperatury powietrza przepływającego w rurach. Długość pętli, jak i ilość kolanek, we wszystkich obiegach musi być równa dla zapewnienia jednakowego przepływu powietrza. Ilość oddawanego ciepła reguluje się również przez odpowiednie zaizolowanie rur. Sterowanie systemem odbywa się poprzez termostaty , które są rozmieszczone w zależności od ilości stref. Termostaty nie mogą być narażone na działanie promieni słonecznych i nadmierny ruch powietrza. Agregat grzewczy może mieć nagrzewnice wodne lub elektryczne. Woda zasilająca nagrzewnice musi posiadać temperaturę 55 st. C. Zasilanie w nią może być z kotłów niskotemperaturowych, wytwarzających równocześnie ciepłą wodę na potrzeby gospodarstwa domowego. Agregaty wodne mogą być zasilane z innych źródeł, takich jak piece olejowe, węglowe, z elektrociepłowni, czy poprzez zastosowanie pompy cieplnej. Ważne by było źródło dostarczające gorącą wodę, potrzebną do ogrzania powietrza. Oznacza to, że system ogrzewania nie determinuje sposobu pozyskiwania energii do ogrzania mieszkania. Szwedzi zazwyczaj korzystają z energii elektrycznej. W naszych warunkach należy przeprowadzić rachunek ekonomiczny jakie źródło ciepła będzie najkorzystniejsze i najwygodniejsze. Płyta grzewcza "Legalett" kumuluje w sobie ciepło i funkcjonuje podobnie jak piec. Ogrzewanie przy korzystaniu z energii elektrycznej daje oszczędności rzędu 20 % w porównaniu z innymi systemami. Jak poinformował Wojciech Narudzki z firmy Legalett Polska, klienci najczęściej decydują się na agregat zasilany energią elektryczną. Jest to bardzo wygodne i jak praktyka dowiodła ekonomiczne właśnie z racji kumulacyjnych właściwości płyty. Płyta grzewcza "Legalett" może być położona również na każdym innym fundamencie, również w pomieszczeniu podpiwniczonym. System ten znajduje również zastosowanie w stropach.

 

 

Fundament Legalett a kominek:

 

Istnieje możliwosć zintegrowania systemu grzewczego Legalett z kominkiem. Kominek nie stanowi podstawowego źródła ciepła, natomiast działa jako źródło dodatkowe. Wymiennik ciepła wraz z czujka temperatury jest instalowany w czopie nad wkładem kominkowym. Z chwila rozpalenia w kominku termostat rozłącza elementy grzejna systemu i uruchamia wentylator który wymusza obieg powietrza poprzez wymiennik znajdujący się nad wkładem kominkowym. Tak ogrzane powietrze z wymiennika kierowane jest do skrzyni rozdzielczej w płycie fundamentowej i stamtąd rozprowadzone po całym systemie Legalett. W ten sposób istnieje możliwosć magazynowania energii cieplnej z dodatkowego źródła ciepła, a to dodatkowo obniża koszty eksploatacyjne.
 

Fundament Legalett a kominek

 

 

Zalety systemu Legalett:

 

 • Oszczędność czasu - System Legalett to połączenie konstrukcji płyty fundamentowej z podłogowym systemem grzewczym - dzięki temu Inwestor w tym samym czasie buduje fundament i system grzewczy dla całego domu.
 •  
 • Uniwersalność - Technologia tą można stosowanć przy budowie jedno i wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, pawilonach handlowych, salonach samochodowych i halach produkcyjnych.
   
 • Ochrona przed wilgocią i pleśnią - Unikalna budowa płyty fundamentowej LEGALETT poprzez własność akumulowania ciepła uniemożliwia przenikanie wilgoci do betonu, a co za tym idzie stabilizuje temperaturę domu.
   
 • Komfort - W pomieszczeniach zapewnia prawidłowy rozkład temperatury, gwarantując komfort cieplny mieszkańcom i użytkownikom.
   
 • Przestrzeń - Dzięki ogrzewaniu płytowemu otrzymujemy ogrzewanie "niewidoczne", zyskując przestrzeń podokienną wolną od kaloryferów.  
   
 • Umożliwia posadowienie budynku w trudnych warunkach gruntowych - Zaletą płyty fundamentowej jako konstrukcji nośnej jest przenoszenie obciążenia z budynku na grunt poprzez zwiększoną powierzchnię co ma znaczenie w przypadku gruntów o małej nośności lub podatnych na osiadanie.
   
 • Oszczędność - Krótki cykl budowlany - 4 dni - przyspiesza znacznie budowę domu, oraz obniża jej koszty.
   
 • Wielofunkcyjność - Płytę grzewczą LEGALETT można również stosować jako podłogę na gruncie bez pełnienia funkcji płyty fundamentowej przenoszącej obciążenia konstrukcyjne.
   
 • Bezpieczeństwo - Zastosowanie powietrza jako nośnika energii cieplnej w przeciwieństwie do wodnych instalacji grzewczych do minimum ogranicza niebezpieczeństwo awaryjnych przecieków wody, a w przypadku awaryjnego spadku temperatury poniżej zera, zamarznięcia instalacji wodnej co może być katastrofalne w skutkach dla domu.

 

 

Zobacz galerię zdjęć z budowy:
Płytowy fundament i strop grzewczy Legalett

Płytowy fundament i strop grzewczy Legalett

Płytowy fundament i strop grzewczy Legalett

Płytowy fundament i strop grzewczy Legalett

Płytowy fundament i strop grzewczy Legalett

Płytowy fundament i strop grzewczy LegalettPłytowy fundament i strop grzewczy Legalett

Płytowy fundament i strop grzewczy Legalett

Płytowy fundament i strop grzewczy Legalett


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Legalett Polska Sp. z o.o.

Zobacz także
Prosta rozwiązanie na instalację na 3 obiegi grzewcze

Prosta rozwiązanie na instalację na 3 obiegi grzewcze

Planujesz bardziej rozbudowaną instalację, w której musisz połączyć różne... ¬ więcej...

 
Rury KELLER PR-RT w nowej konstrukcji pięciowarstwowej 5W

Rury KELLER PR-RT w nowej konstrukcji pięciowarstwowej 5W

Grupa SBS nie ustaje w podwyższaniu jakości oferowanych produktów. Świadczy... ¬ więcej...

 
Rury wielowarstwowe do ogrzewania podłogowego

Rury wielowarstwowe do ogrzewania podłogowego

Z końcem ubiegłego wieku ogrzewanie podłogowe uważane było za luksus i rozwiązanie... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet