zwińgorące tematy
tagi

partnerzy w dziale

GlenDimplex  ZĘBIEC

BuderusJunkers

Hewalex

nVent     Galmet

Salus
   

EsbeRoth Polska

   Schiedel   Pipelife    

Kospel    NTS Energy

Stiebel Eltron Radox Radiators

Ferdom

Grupa Armatura

Imers
FENIX

logo Wilo
   De Dietrich

logo Daikin    Zakład Metalowo-Kotlarski SAS

Metalbet  REGULUS-system
Instal-Projekt  Verano Konwektor

Intersoft

Akra
    Immergas

znajdź fachowca

Ogrzewanie podłogowe - sposób na kurz

aktualizacja: 15-01-2018, 10:51 – artykuł promocyjny


Wycieranie kurzu to syzyfowa praca - po każdych domowych porządkach kurz nieubłaganie pojawia się na nowo. Na meblach znów osiada szara warstwa, a w kątach zbierają się "koty"; na dodatek u osób uczulonych na kurz nasilają się objawy alergii. Zastanawiając się jak, ułatwić sobie życie, powinniśmy pomyśleć o instalacji wodnego ogrzewania podłogowego Purmo, które jest bardzo pomocne w walce z kurzem.

Niektórym wydaje się, że związek między stopniem zakurzenia w mieszkaniu a sposobem ogrzewania jest odległy. Z kolei inni obawiają się, że w pomieszczeniach, gdzie zamontowane jest ogrzewanie podłogowe kurz wraz z ciepłem unosi się z podłogi. Nic bardziej mylnego. Gdy przeanalizujemy proces rozchodzenia się ciepła w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym zauważymy, że przekazywane jest ono drogą promieniowania. Oznacza to, że ruch powietrza jest bardzo ograniczony, a tym samym nie powoduje rozprzestrzeniania się kurzu. Z kolei przy ogrzewaniu tradycyjnym udział konwekcji w przekazywaniu ciepła jest znaczny, czyli w konsekwencji powietrze w pokojach krąży szybciej, unosząc ze sobą kurz.
 

ogrzewanie podłogowe Purmo


"
W pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym funkcję grzejnika pełni posadzka. Jej temperatura jest tylko o około 4°C wyższa od temperatury powietrza. Natomiast w pokoju z grzejnikami tradycyjnymi ta różnica jest dużo większa (wynosi kilkadziesiąt stopni), co w rezultacie prowadzi do bardziej dynamicznego ruchu powietrza niż w przypadku "podłogówki" i wzmożonego przenoszenia się kurzu" - wyjaśnia Danuta Szutkowska, kierująca działem ogrzewania podłogowego w firmie Rettig Heating. 

 

 

Na kłopoty zdrowotne - ogrzewanie podłogowe

 

W czystym domu zmniejsza się niebezpieczeństwo rozwoju zarazków i bakterii. Jednak nawet w najlepiej prowadzonym gospodarstwie domowym pojawia się problem z fruwającym kurzem. Ten "uciążliwy lokator" może stać się przyczyną jednej z bardziej kłopotliwych dolegliwości naszych czasów - alergii. Z badań Niemieckiego Towarzystwa Alergii i Astmy (GAF.) wynika, że osoby uczulone na kurz czują się bardziej komfortowo właśnie w pomieszczeniach ogrzewanych za pomocą wodnego ogrzewania podłogowego. Uciążliwy katar, kaszel czy pieczenia oczu występują w takich warunkach z mniejszym nasileniem, a często nawet ustępują.
 

ogrzewanie podłogowe Purmo


Ponadto w domu, gdzie zainstalowana jest "podłogówka", powietrze mniej się wysusza a rozkład temperatury jest równomierny i korzystny. Dzięki temu ograniczamy prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu oddechowego - anginy, grypy czy przeziębienia.

 

 

Komfort rześkiej głowy

 

Ogrzewanie podłogowe zapewnia optymalny pod względem fizjologii człowieka pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniu. Najlepiej czujemy się bowiem kiedy jest nam ciepło w nogi, podczas gdy głowę otacza powietrze nieco chłodniejsze.
Dodatkowo dzięki instalacji grzejników podłogowych możemy zmniejszyć opłaty za eksploatację ogrzewania. Oszczędności sięgające 12% wynikają z możliwości obniżenia temperatury powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach o około 2°C.

 

 

Krótko o wodnym ogrzewaniu podłogowym Purmo:

 

Ogrzewanie podłogowe ukryte jest pod posadzką, więc jest niewidoczne. Do najważniejszych elementów instalacji należą rurki grzejne wykonane z trwałego tworzywa sztucznego oraz źródło ciepła, które przygotowuje czynnik grzewczy – wodę. Ogrzewanie podłogowe Purmo wykorzystuje rurki o średnicach 16x2, 17x2 i 20x2 mm, które układa się na odpowiednio zaizolowanym podłożu, a następnie wszystko zalewa się warstwą zaprawy (jastrychu). Na tak przygotowanym podkładzie możemy układać podłogę – najczęściej stosowana jest terakota, gres i kamień, które dobrze przewodzą ciepło.

"W pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym odczuwamy komfort cieplny już przy niższej temperaturze powietrza z trzech powodów: po pierwsze - ciepło oddawane jest równomiernie całą powierzchnią podłogi; po drugie - średnia temperatura otaczających przegród (to znaczy  ścian, podłóg i sufitów) jest wyższa niż przy ogrzewaniu tradycyjnym i wreszcie po trzecie - rozkład temperatury na wysokości pomieszczenia jest zbliżony do tego, który medycyna uznaje za idealny dla człowieka" - wyjaśnia Danuta Szutkowska. 


 

Opracowanie: Redakcja
Źródło: Purmo

Zobacz także
Prosta rozwiązanie na instalację na 3 obiegi grzewcze

Prosta rozwiązanie na instalację na 3 obiegi grzewcze

Planujesz bardziej rozbudowaną instalację, w której musisz połączyć różne... ¬ więcej...

 
Rury KELLER PR-RT w nowej konstrukcji pięciowarstwowej 5W

Rury KELLER PR-RT w nowej konstrukcji pięciowarstwowej 5W

Grupa SBS nie ustaje w podwyższaniu jakości oferowanych produktów. Świadczy... ¬ więcej...

 
Rury wielowarstwowe do ogrzewania podłogowego

Rury wielowarstwowe do ogrzewania podłogowego

Z końcem ubiegłego wieku ogrzewanie podłogowe uważane było za luksus i rozwiązanie... ¬ więcej...

 
All rights reserved © 2004-2021 instalacjebudowlane.pl      |      Powered by strony www introNet